بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ > ایران ما > استان کرمانشاه

استان کرمانشاه در این تالار به بحث و بررسی مطالب مرتبط به استان کرمانشاه میپردازیم.

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-23-2010
imann imann آنلاین نیست.
کاربر علاقمند

سپاسها: : 46

9 سپاس در 9 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام به همگی
منم با داش اسی موافقم راستی این حرفتم خیلی قبول دارم چون فک کنم داش کوروش با ما لجه
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 10-24-2010
maafi_kermanshahani maafi_kermanshahani آنلاین نیست.
تازه کار

سپاسها: : 2

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر

درود ! سلام ! سلاو ! یا هر چیز دیه

راستش من فقط برای اینکه بتونم توی این تایپیک مطلب بنویسم و عضو این تاپیک باشم عضو این سایت شدم، برام خیلی جالب بود ... مدتها بود توی اینترنت و خیلی جاهای دیگه دنبال همچین چیزی می گشتم!
و امشب به طور اتفاقی داشتم سرچ میکردم ( الان اصلا یادم رفت چی سرچ میکردم، چون یک چند ساعتی هست که دارم تاپیک شما رو میخونم)

اول اینکه خواهشمندم من رو هم جمع خودتون بپذیرید
دویم آنکه، من از یافتن این تاپیک و خواندن مطالب آن ( همشو که وقت نکردم بخونم ولی جسته گریخته تقیریبا خوندم) خیلی خرسند و خوشحال شدم .

سیـُیم آنکه از خواندن مطالب آخرین این تاپیک خیلی ذوق کردم، چون سیر پیشرفت اون را دیدم و اینکه اخر سر به یک جای خوب که درد مشترک همه ی ما ایرانی هاست ، رسیدو اون یعنی: پیدا کردن و دست یافتن به هویت و اصالت خودمون!

چهارم انکه: من در واقع یک کرد و کرد زاده و یک کرمانشاهی الاصل هستم، که زاده ی تهرانم و در واقع ... بیش از سه نسل هست که از کرمانشاه خارج شده ایم ولی هنوزم که هنوزه خودم را کـُرد میدانم و به کرمانشاهی و کرمانشاهانی الاصل بودنم افتخار میکنم،
اینو برای اون دوستانی مینویسم که نوشته بودن و فکر میکردن که کرد بودن ویا کرمانشاهی بودن فقط به زاده شدن در کرمانشاه و یا دانستن و سخن گفتن به کردی است!!

نه من کردی هستم که خودم رفتم به دنبال اصالت خودم و گشتم و پیداش کردم و از توی حافظه ی بزرگان و ... و قدیمی های فامیل و و... اسناد قدمی و باقیمانده و خیلی چیزهای دیگر خودمو بازیافتم!!!

من قبلا فقط میدونستم ، که پدر بزرگم وقتی جوان و یا نوجوان بوده با پدرش و و خانواده اش از کرمانشاهان و ... خارج شدند. و به سوی قم و تهران و... امدند.

اینو زمان نوجوانی فهمیدم و قبل از اون ، این را هم حتا نمیدانستم، بعد از اون موقع بود که گشتن و جستجو کردنم آغاز شد ... یک چیزی من رو به اصالتم پیوند می زد .. یک چیزی در درونم می جوشید ....

با اینکه من از جاهای دیگر هم ریشه دارم ولی ریشه ی پدریم ، بیش از هر چیزی در درونم فوران میکرد و... البته به اون دیگر به اصطلاح رگهای دیگری که دارم هم احترام قائلم و اثرات اونها خیلی نبود برام و نیست.

در هر حال سالیان زیادی خوندم، گشتم ... پرسیدم و .. یاد گرفتم ...
تا اینکه الان اندکی خودمو و ریشه هامو پیدا کرده ام و امروز به جرات میتوانم با شجاعت ادعا کنم که من یک کـُردم ، یک کرد ایرانی و کرمانشاهانی ...

تا جایی که میدانم ! دقیقا اصل و نسبم به کجا می رسیده است و چه کسانی بوده اند، تقریبا خیلی دقیق!
تا جاییکه خودم رفتم کردی را تا حدی که میتوانستم یاد گرفتم و... برای اینکه یک معلم واحد یا کسی نبود که دقیقا آن لهجه ای که را اجدادم با ان صحبت میکردند را بهم یاد بدهد، ... پس خیلی سردر گمی کشیدم و... به خاطر همین مجبور شدم با خیلی از لهجه های کردی آشنا بشم و با خیلی از کتابهای ادبی و شعر کردی ... و واژه نامه های کردی و... تاریخ کردها و کردستان بزرگ و کرمانشاهان بزرگ و .... و ... و... آشنا بشم!!

و سبب همه ی اینها فقط و فقط یک چیز بود... و انهم خون اجدادم بود که در رگهای من جریان داشت!

تا جاییکه الان مشکل کسی بتواند تشخیص دهد که من این همه را .. خودم یاد گرفته باشم و در واقع در تهران زاده شده باشم و ... در کانون فرهنگ کردی و کرمانشاهی نبوده باشم و...

البته ، خیلی چیزها هست که باید هنوز یاد بگیرم و.. مشتاق ان هستم و... دنبال ان هستم و ...

اما تا همینجاش، با شناخت از اکثر لهجه های کردی متوجه شدم که لهجه ی کردی کرمانشاهی ، اگر نگویم شیرین ترین، ... یکی از شیرین ترین لهجه های کردی است!! (این را خیلی از کردها اذعان کرده اند)

شاید برایتان عجیب باشد! و راستش من سعی کرده ام لهجه ی مبنای خودم را کرمانشاهی قرار دهم و ... اگر حتا با عبارات و .. سایر گویشهای کردی را به کاربرم ولی با لهجه ی کرمانشاهی!!

خیلی از دوست آشناها و.. دیگران اینجا بهم گفته اند و میگویند، بابا همه می آیند تهران و میگویند من بچه ی تهرانم!!
حالا تو که زاده ی تهرانی و چند نسله اینجایی مگی من کرد کرمانشاهانم!؟!؟

خیلی ها هنوزم که هنوزه برایم دست میگرند و مسخره بازی و ... که بابا دست بردار ...

ولی دیگر اکنون حتا سایر اقوام و .. آشنایان و کسان دیگر کردهای فامیل و ... همگی به قول معروف لنگ انداخته اند و ... از سر احترام به این موضع نگاه میکنند .

در هر حال فکر میکنم اصالت ادمها، خیلی خیلی خیلی مهم باشه و مهمترین چیز باشه!
. مهم اینه که ادم باید خودشو قبول داشته باشه و... به اون چیزی که هست اعتقاد و باور داشته باشه ...
مهم نیست که دیگران چی بگویند و ...

و دست اخر فکر میکنم که این حرفهای را که نوشتم ، شاید برای یک عده ای خنده دار به نظر بیاد، ... ولی برای اون عده ای که اینجا از فرهنگ کردی و به خصوص کرمانشاهی و کرمانشاهانی یا به عبارت بهتر کرماشانی صحبت کرده بودند،
شاید اندکی دلگرمی باشه که بالاخره هستند کسانی که ... حتا بعد از گذشتن چند نسل و گذر سالیان دراز دوست دارند که اصالت خودشان را بازیانبد و زنده نگاه دارند.

و من فکر می کنم که هر ایرانی باید اول باید اصالتهای قومی خودشو حفظ کنه ( مثلا اینجا فرهنگ و زبان کردی) و بعد اصالتهای ملی ( ایرانی و زبان فارسی ) و حتا اگر بتواند باید در حد و معیارهای جهانی هم ظاهر شود، و حداقل یک زبان بین المللی (مثلا انگلیسی و یا ...) را به خوبی بداند، صحبت کند و از انها آگاه باشد.

کردی را با لهجه ی صحیح آن، فارسی را نیز و انگلیسی را هم!

و اینها هیچ منافاتی با هم ندارند که هیچ، بلکه کامل کننده ی هم نیز میتوانند باشند.

ببخشید اگر زیاد نوشتم، سعی میکنم در آینده بیشتر ... از شما بیاموزم!

کرماشان کرماشان شاری محبت نيشان
ولا له پيره شارانی تو وه ناو ايران
قضا له ليد دور بودن بمينی سوز و جوان

کرماشان کرماشان شاری محبت نيشان
له هه‌ر هوز و هه‌ر حالی له يه‌ک جور قوم و خويشان

کرماشان کرماشان خاکت توتيای چاوم
له تو به‌رز و سه‌رز به‌رزه‌ هه‌م نيشان و هه‌م ناوم
له ويرم نيه چود يادت له بيداری و خاوم

خدا نگهدار

ویرایش توسط maafi_kermanshahani : 10-24-2010 در ساعت 05:08 AM
قدیمی 10-24-2010
فرانک آواتار ها
فرانک فرانک آنلاین نیست.
مدیر تالار مطالب آزاد

سپاسها: : 1,306

3,419 سپاس در 776 نوشته ایشان در یکماه اخیر

maafI عزیز خیلی خوش اومدی بسیار خرسندیم که ما رو پیدا کردی
حرفات قشنگ بود منو یاد یکی از بستگانم که خارج از کشوره انداختی البته اون 33ساله که از ایران رفته و 5 سال پیش برای اولین بار با پسرش که الان پزشکه به ایران اومدن تو فرودگاه از پسرس پرسیده بودن کجاییه؟گفته بود کرمانشاهی جالب این بود که فارسی رو خیلی روان صحبت میکرد
با اینکه ایران رو ندیده بود خودشو کرمانشاهی میدونست طی دو هفته ای که اینجا بود از تمام مناظر حتی دیوار های گلی عکس و فیلم گرفت و من فکر میکنم این بر میگرده به اصالت خانواده و آموزشی که از بچگی به فرزندان داده میشه .
امیدوارم اینجا بهت خوش بگذره.
من همیشه عادت دارم پستها رو از آخر به اول بخونم .برم ببینم چه خبره.
بخت خندان و زمان آرام
خوشه ی ماه فرو ریخته در آب
شاخه ها دست برآورده به مهتاب
شب و صحرا و گل و سنگ
همه دل داده به آواز شباهنگ
قدیمی 10-24-2010
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض کلوب کرمانشاهی ها - گفتگوی منالیل کرماشان

کلوب کرمانشاهی ها - گفتگوی منالیل کرماشان

تشکر میکنم بابت شرکتتون در بحث ها
خوش امد عرض میکنم خدمت مافی کرمانشاهی عزیز

خوش هاتی براگم قدمته بان چاو

خب برای من هم جای خوشحالی داره که صحبت و بحث و احترام موج بزنه
چون دیدیم نمونه های دیگه رو در بخش کامنتهای وبلاگ هایی که در مورد کرمانشاه فعال هست چقدر متاسفانه تمسخر لهجه ها و ...توش موج میزنه
قطعا جو فعلی اینجا به خاطر سطح درک و شخصیت خود شرکت کنندگانشه .

شاید نیاز باشه یه بار دیگه توضیح بدم که من روانسری هستم اصالتا ولی بیش از 60 ساله که کرمانشاه هستیم منتهی خب به کردی روانسری که سورانی هست تکلم میکنیم خانوادگی اما کردی حرف میزنیم و کردی میپوشیم و هر هفته روستا میریم و پیوندمون با روستا و فرهنگ اونجا و مردمانش و اقواممون حفظ شده

چند تا مساله الان مطرح شد
یکی اینکه مثلا خانواده ی مافی کرماشانی که چند نسله تهران رفته اند الان فارسی تکلم میکنند
مساله بعدی همت و تلاش خود ایشون
و مساله دیگه ش نیاموختن کردی به کودکانی که هنوز در محیطی هستند که زبان غالب کردی هست

در مورد مساله اول این رو عرض کنم وقتی تنها یک خانواده مثلا چند نفره از جایی مثل کرمانشاه پا میشه میره جای مثل تهران
حتی اگر اعضا ارشد اون خانواده هیچ مشکلی به زبان کردی نداشته باشند و خیلی هم علاقمند باشن بهش باز به خاطر اینکه اون بچه تنها پدر و مادر و برادر و خواهر خودش رو میبینه که کردی حرف میزنند و بقیه افراد جامعه ش که فارسی جرف میزنند خیلی بیشتره شرایط بسیار سخت تری خواهد داشت
اون بچه زبان اون پسری رو که توی کوچه باهاش گل بازی میکنه رو خیلی نیاز داره برای تثبیت زبانش برای اموختن زبانش
زبانی که باباش با سوپری سر کوچه-شون حرف میزنه رو میشنوه و از اون یه سری چیزا یاد میگیره شاید تا چند سال تم و قالب حرفهای والدین با بچه ها توی خونه باهاشون ثابت و یکنواخت باشه و چیز جدیدی برای اموختن نداشته باشه
بچه از اون حرفهایی که باباش با راننده تاکسی با سبزی فروش محله و میلاد پسر اقدس خانوم همسایه زده میشه چیزهای جدید رو یاد میگیره و داشته هاش رو تثبیت میکنه
حالا خانواده ی منفردی که پا میشن میرن تهران و 4 نفرن خواه نا خواه شرایط یاد گیری زبان برای اونبچه به شدت سخت میشه و در چند نسل اینده دیگه فرزندان جدید متولد شده عملا فارسی صحبت میکنند
اما یه وقت کل افراد یک فامیل پا میشن میرن یه شهر دیگه
یه وقت بحث تبعید هست یه وقت هم استفاده از منابع بیشتر و بهتر و زندگی اسوده تره که حق همه ی ملت هست و خرده ای نباید بگیریم
زندگی اسوده حق هر کسی هست
این وظیفه مسئولین هست که زندگی اسوده رو توی روستا ها به وجود بیارن تا نیروی کار و متخصص روستایی توی روستاش احساس امنیت ارامش و اسودگی کنه و روستا و فرهنگ .و خیر و برکتش رو برای مملکت رها نکنه و پی اسودگی و ارامش که در شهرهای بزرگتر هست و حق مسلم این عزیز روستایی هست روستا رو ترک کنه
باید امکانات ارامش و زندگی به داخل روستا ها بره
بنابراین من باز از کسانی که میگن بعد از جنگ کرمانشاه از کرمانشاهی های اصیل خالی شد همه رفتند کرج و تهران و اصفهان وبعد یه عده حاشیه نشین شهر رو خالی دیدند و اومدند و شهر رو خراب کردند میخوام که اندکی با انصاف زندگی راحت تر و بهتر رو حق بقیه هم بدونند اما تنها انتقاد کنند که اون عزیزان فرهنگ خودشون رو حفظ میکردند فرهنگ جدید رو هم فرامیگرفتند
هیچ کدام در مقابل اون یکی نیست و هیچ کدام ضعیف یا قوی نیست منتهی بحث جا و مگانشه

این رو عرض میکردم که حالا یک فامیل پا میشه دسته جمعی میره به جای دیگه ای که فرهنگ و زبان غالب اونجا چیز دیگه ایه
برای بچه های این گونه خانواده ها حفظ زبان و مکالمه ی مستمر براشون خیلی راحت تره
مامان جان با خاله جان در مورد رب تماته گرفتن و پارچه کویدری خریدن برای لباس کردی صحبت میکنه بچه میشنوه
بنابراین باز هم زبان در وجودش پروروش پیدا میکنه و بالنده میشه
چرا این دو رو کنار هم اوردم و مقایسه کردم تا اینکه به خانواده ای که چند نسله تنها تهران هست والان بچه هاشون کردی بلد نیستند خیلی نباید ایرادی وارد کرد
واقعا همت زیادی میطلبه از سوی پدر مادر که با روشن نگه داشتن چراغ موسیقی و شعر و .... بتونن روح این زبان رودر اون بچه بدمن به طوری که بتونه به نسل بعد هم منتقلش کنه ..
به نظر من اگر از خانه ای ازفامیلی موسیقی و اواز و شعر رخت بر ببنده هیچ امیدی به ماندگاری زبان ان خانواده بعد از یک نسل نیست
خانه ای که صدای اواز و ترانه ی بزرگانش ازش بیرون نیاد خانه ای که توش
اهنگ های حسن زیرک شهرام ناظری خالقی لرنژاد رزازی جلال محمدیان یدالله رحمانی و ... توش نباشه و پدر اونها رو جلوی چشم بچه ش زمزمه نکنه
امیدی به فراگیری و حفظ اون زبان نیست
به خاطر همین از ماف گرمانشاهی عزیز درخواست میکن حتما حتما هم برای خودش هم برای نسل بعدش حتما پیوندش با شعر و موسیقی رو حفظ کنه و حتما الات موسیقی و صداپخش کن !!!!ها رو توی خونه ش داشته باشه حساس و پیگیر باشه به اخبار موسیقی و البوم های جدید و علاقه نشون بده به موسیقی های قدیم این دیار

حالا من اگه بدونم واقعا کرمانشاهی های سایت خوشحال و علاقمند هستند خب از ابزاری که در اخیارمه (سایت) استفاده میکنم و براشون برای کرمانشاهی ها بخش موسیقی قدیم کرمانشاه و ترانه های خاطره انگیز رو میزنم و اهنگ ها رو میگذارم
بله 4 تا بازدید بیشتر هم برای سایت داره
اما هدف ترویج فرهنگه
اما اما و اما اون مطلب سوم که بهش انتقاد هست خانواده ها و اولیایی هست که تعمدا به بچه شون حتی در کرمانشاه زبان کردی رو اموزش نمیدن
و از همون ابتدا زبان فارسی بهش اموزش میدن درحالی که جفت والدین کرد هستند
این خیانت به اون بچه س
گرفتن 1000 سال پی در پی و نسل در نسل زبان و ادبیات و تاریخشه
پدر مادر این حق رو ندارن این جفا رو نباید بکنند
صد ها سال پدران شما این سرمایه رو برای شما حفظ کرده اند و بهتون رسونده اند چیکاره ی مملکتین که دارین برای اینده ی بچه تون از همین الان تصمیم میگیرین ؟
فارسی شکره فارسی عزیزه فارسی نابه و قابل افتخار مشکلی با فارسی نیست مشکل حذف کردن یه سلسله ی طولانیه
اون بچه فارسی رو یاد میگیره فارسی که سهله الان هر کسی انگلیسی رو هم راحت بلده مثل 50 سال پیش نیست الان همه دارن یه زبان اضافه مثل اسپانیایی یا فرانسویم یاد میگیرن فارسی که اب خوردن یاد گرفته میشه
خب چرا کردی رو از ش بگیری ؟
تو بذار کردی رو یاد بگیره بزرگ که شد اگر همونطور که تو فکر میکنی کردی و مردمانش و فرهنگ ضعیف و اسیب پذیر و اسیب رسانه خب خودش توانایی داره میتونه پیگیر نباشه و دنبال نکنه و همون فارسی عزیز رو پی بگیره
چرا شما دخالت کنی و تصمیم بگیری رو یه سرمایه چند صد ساله رو ازش بگیری ؟
فدا بشم من یه سری حق ها بهت میدم که از یه سری چیزا ناراحت باشی از یه سری رفتارها از یه سری اخلاق ها گفتمان ها ناهنجاری ها یک سری حرکت ها
حقه و راسته و هست
ما هم گفتیم
خب تو اونها رو اموزش نده اما زبان رو ازش نگیر
بدی ها رو یادش نده خوبی ها رو بهش بده
براش فرهنگ بساز براش خوبی بیاموز زبانشم بهش بده
روی ریل و غلتک بندازش خودش دیگه راهش رو درست خواهد رفت .
من خودم ایرادات فراوانی دارم به بخشهایی از فرهنگمون
از قسمتهاییش که شاید به مذهبمونم مربوط بشه
درمورد حقوق زنان و کودکانش
در مورد تعصباتی
اما همه ی اینها مشکلات ثانویه و اضافه شده س
ذاتی نیست
اینها با یه اموزش درست با یه دوره ی ارامش اقتصادی چند ساله
با یه دوره ی باروری علمی و دلسوزی مسئولین حل میشه و میره و درست میشه
و ثمره-ش رو سریعا در نسل بعد خواهیم دید
حالا شما اگه اومدی کلا همه چیو براش حذف کردی
خب بهش خیانت کردی ...
و اون بچه فردا یه روزی شاید برگشت به محل اصلی خانوادگیش میدونین چقدر مورد تمسخر (ناحقه و اشتباهه اما هست و دیدیم) قرار میگیره چقدر سختش خواهد بود چقدر در ارتباط برقرار کردن دچار مشکل میشه
دیگه تا ده ها سال بعدش دچار دوگانگی ارزشی میشه
مدام از خودش میپرسه من کردم ؟ من فارسم ؟ من بگم بابام کرده من فارسم ؟ کردی بده ؟
من چیم ؟
...

قدیمی 10-24-2010
فرانک آواتار ها
فرانک فرانک آنلاین نیست.
مدیر تالار مطالب آزاد

اه اه خیلی جالب شد
ما تازگیا یه عروس از روانسر آوردیم
اگه میدونستمممممم......

زودتر میاوردیم.
بخت خندان و زمان آرام
شب و صحرا و گل و سنگ
قدیمی 10-25-2010
فرانک آواتار ها
فرانک فرانک آنلاین نیست.
مدیر تالار مطالب آزاد

بچه ها همه کاره ی سایت خودمم.
تک و تنها.
از ساعت سه بیخوابی زده به سرم یا به قول خودمان زلقه چشام میاد.
چن تا مهمانم دارم هر کدام با یه ریتم خاص دارن خور و پف میکنن.
نیم ساعتی تو رختخواب دسمه هشتم زیر چانه م سیلشان کردم گفتم شاید تو خواب از رو برن دیدم فقط تن صداشان تغییر کرد کاشکی اینجا میبودین تا میفهمیدین چه میکشم .
راستین گروه صبه خودم هی باید ساعت 6 بیدار بشم اینا تا ساعت یک نشستن تا دو هم تو رختخوابشان تعریف کردن الانم که ای بساطه درس کردن
منم آمدم دق دلمه اینجا خالی کردم .
ایشاله شما خوابای خوش ببینید.
بخت خندان و زمان آرام
شب و صحرا و گل و سنگ
قدیمی 10-25-2010
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

نقل قول:
بچه ها همه کاره ی سایت خودمم.
تک و تنها.
به علی اگه بذارم !
اینه گفتی انگاری پرمه اتیش زدن !
ها ایناها هسم فرانک خانم
مدیر سایت رو سرشه شورش جرات داری بکو

قدیمی 10-25-2010
فرانک آواتار ها
فرانک فرانک آنلاین نیست.
مدیر تالار مطالب آزاد

وی خدا......!
اینم از اینجا ...
دس و پام یخ کرد.
حالا شدم عین شاگردی که نفر آخر میخاد ورقه امتحانشه بده تحویل هیچی بلد نیس معلمشم وایساده رو سرش
کوروش برو بخواب فردا هزار تا کار داری ها.
بخت خندان و زمان آرام
شب و صحرا و گل و سنگ
قدیمی 10-25-2010
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

فرانک خانم برو مثلا مخوای بری آب بخوری بعد پا بذار رو پاشان تا از خواب بپرن دیه خر و پف نمکنن یه معذرت خواهی الکی هم بکن ازشان
دوباره سریع خوابشان میگیره ولی لااقل تا نیم ساعت انواع ملودیهای مختلفه اجرا نمکنن.

قدیمی 10-25-2010
فرانک آواتار ها
فرانک فرانک آنلاین نیست.
مدیر تالار مطالب آزاد

نه براگه م از ای خورا نی
اینا اول خور و پف میکنن بعد میخاون
نزدیک صب چشام سنگین شد رفتم چرتی بزنم
یکیشان موبالشه بری نماز صب کوک کرده بود زنگشم اذان صبه
پنج دور اذان گوش دادم تا بیدار شدنماز خواندو دیگه دیرمم شده بود
اگه دیگه فرانک کاربر بسیار خوبتانه ندیدین بدانین مهماناش امشبم نرفتن و مرحوم شده
سر ازم توچاندن برم فکر نهارشان
بخت خندان و زمان آرام
شب و صحرا و گل و سنگ
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 15 نفر (0 عضو و 15 مهمان)