بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ > ایران ما > استان کرمانشاه

استان کرمانشاه در این تالار به بحث و بررسی مطالب مرتبط به استان کرمانشاه میپردازیم.

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 02-20-2011
مهرگان آواتار ها
مهرگان مهرگان آنلاین نیست.
مدیر تالار انگلیسی

سپاسها: : 3,750

4,670 سپاس در 1,282 نوشته ایشان در یکماه اخیر
مهرگان به Yahoo ارسال پیام

سلام
ممنون که به پیشنهادم اهمیت دادید دوستان...البته استاد من با نظر شما موافقم...درست میفرمایید. کاش در مورد موضوعاتی که شماهم گفتید هم اینجا بنویسیم.
مهبا گیان استفاده کردم ممنون.
و اما مَرَز!

یه کم دیگه وایسم ببینیم عزیزان دیگه چی میدونن!

دوستان ماهی قرمز کوچیکا رو دیدین اومدن بازار توی تشتای آبی و سفید و ... خیلی قشنگه نگاه کردنشون.
یه داداش کوچمولو! دارم دیروز بهش گفتم داداش ماهی کوچولو قرمزا رو دیدی؟
گفت آره دیدم، ولی من ماهی قرمز سیاه دوس دارم

ولی این قافله عمر عجب میگذرد...

آناهیتا گیان کجایی؟؟؟؟
قسمت که نشد با هم بریم دانشکده ادبیات، لااقل بیا اینجا کجایی؟؟؟؟؟

قدیمی 02-20-2011
سربه هوا آواتار ها
سربه هوا سربه هوا آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 4

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط kolbeye_shab نمایش پست ها
این مرز رو من نمی دونم و دوس دارم معنی این کلمه و کلمات دیگه کردی رو که متاسفانه الان با واژه های پارسی و عربی جایگزین شدن رو بدونم
ولی من یه نکته به ذهنم رسید!
این که امروز تو دنیا حقیقتا بازگشت به خویشتن فایده نداره، نتیجه نمی ده
یعنی بحث در مورد خبرای روز دنیا، خبرای روز کشور، خبرای روز استان و بررسی وضعیت شهری و استانی و مشکلات اینا رو حتی در سطح مطرح شدن بیشتر ترجیح میدم
این نظر شخصیه منه! چون دیگه حقیقتا کسی از ما دنبال سنت گرایی نیست و می تونیم معرفی سنت رو تو یه تاپیک دیگه انجام بدیم

ســــــــــلام به همه
سلامت و دلخوش باشین همیشه . . .

من هم با این نظر موافقم ، پرداختن به مسائل روز اهمیت داره اونم در دنیایی که فرهنگ ها یواش یواش به سمت یکی شدن تمایل دارن . با این وضعیت پافشاری و اصرار به سنت و همینطور دلخوش کردن به گذشته های دور هیچ فایده ای نداره ، ولی همه مون میدونیم که مشکلات امروزی ریشه در غفلت های گذشته داره ، رک بگم که به نظر من سنت یه جاهایی اشتباه رفته اما یه جاهایی گرایش های سنتی هنوز تاریخ مصرفشون تموم نشده و کارگشا هستن .

میلاد پیامبر رو به همه تبریک میگم
قدیمی 02-20-2011
kolbeye_shab آواتار ها
kolbeye_shab kolbeye_shab آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 394

73 سپاس در 22 نوشته ایشان در یکماه اخیر
kolbeye_shab به Yahoo ارسال پیام

جریان این استاد چیه ???!!؟؟؟؟
این جوری بحث خوب داره پیش میره
قدیمی 02-20-2011
مهرگان آواتار ها
مدیر تالار انگلیسی

نقل قول:
نوشته اصلی توسط سربه هوا نمایش پست ها
ســــــــــلام به همه

من هم با این نظر موافقم ، پرداختن به مسائل روز اهمیت داره اونم در دنیایی که فرهنگ ها یواش یواش به سمت یکی شدن تمایل دارن . با این وضعیت پافشاری و اصرار به سنت و همینطور دلخوش کردن به گذشته های دور هیچ فایده ای نداره ، ولی همه مون میدونیم که مشکلات امروزی ریشه در غفلت های گذشته داره ، رک بگم که به نظر من سنت یه جاهایی اشتباه رفته اما یه جاهایی گرایش های سنتی هنوز تاریخ مصرفشون تموم نشده و کارگشا هستن .

میلاد پیامبر رو به همه تبریک میگم
سلام
عیدتونم مبارک باشه.
منم تا حدودی با نطر شما دوست گرامی موافقم. درست میفرمایید که امروزه فرهنگ ها به سمت یکی شدن پیش میرن.
اما میدونید من به تمام آداب و رسوم و سنت ها و فرهنگ قدیمی دیارم با تمام وجود افتخار میکنم. نمیگم خیلی اما خب برا یاد گرفتنشون و مطالعه روی اونا وقت زیادی میذارم...کاملا هم میدونم که هیچ فایده ای ندارن امروز برام!
مثلا که چی من میدونم چندین چندین سال پیش تقویم کرمانشاهی چه جوری بوده؟
مردم در هر وقت مخصوصی از سال و حتی شبانه روز چه آداب و رسوم مخصوصی داشتن...
مثلا به چه دردی میخوره که من بدونم مردمان این دیار در مورد رخدادهای مختلف طبیعی چه افسانه هایی داشتن؟...

اما حداقل فک میکنم این فایده رو داره که خودمو و شهری رو که توش زندگی میکنم بهتر میشناسم. و توی این دنیای رنگارنگ هر چیزی رو لایق انتخاب ندونم.

نظر شما چیه؟
قدیمی 02-20-2011
سربه هوا آواتار ها
سربه هوا سربه هوا آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 4

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط مهرگان نمایش پست ها
سلام
. . .
اما حداقل فک میکنم این فایده رو داره که خودمو و شهری رو که توش زندگی میکنم بهتر میشناسم. و توی این دنیای رنگارنگ هر چیزی رو لایق انتخاب ندونم.

نظر شما چیه؟

ســــــــــلام به همه

کاملا ً با شما موافقم و به همین حرفی که زدین شخصا ً اعتقاد دارم و یه جورایی توی پست قبلیم نظر شخصیم رو منعکس کردم که حرف شما رو تایید میکنه . وقتی میگم سنت هنوز حرف واسه زدن داره معنیش اینه که هر آنچه فرهنگ به اصطلاح مدرن شده ی امروزی میگه ارزش پیروی نداره بلکه باید با دقت و ریزبینی از این فرهنگ نکات مثبت رو برداشت .
برای اینکه بتونیم الان و آینده رو خوب ببینیم بد نیست یه نیم نگاهی به گذشته داشته باشیم . بنابر این اطلاعاتی که در مورد گذشته به دست آوردین سودمنده .
قدیمی 02-21-2011
هاولاتی آواتار ها
هاولاتی هاولاتی آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 42

13 سپاس در 6 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام مرز که میگین همون پارچه ای نیست که توی منطقه اورامانات از موی بز درست میشه دست بافت هم هست ؟؟؟
قدیمی 02-21-2011
باران.ف آواتار ها
باران.ف باران.ف آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 115

78 سپاس در 20 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام
صبح بخير...
نميدونم بعضي ها گفتم دلمان براي باران تنگ شده منظورتون من بوده يا اون يكي واران...
به هر صورت ممنون...وخوش امد گويي به دوستان قديمي و جديد..
مهرگان جان من هم نفهميديم مرز يعني چه...بايد از مادرم بپرسم...چون مامانم اورامي هست..ولي خودم نشنيدم..
واقعا بعضي سنت ها در پوست و خون ما عجين شده و نميتونيم كنارش بزاريم..بعضي سنت ها در روح زندگي ما دميده شده...سنت هاي مرسوم در عزا و عروسي همچنان پابرجا هستند..درسته كه دستخوش تغييراتي شدن اما همچنان به مراسمات خاص خود پايبندند...
و من به شخصه از بعضي سنت هاي زيبا استقبال ميكنم..اما بايد سنت هاي دست و پاگير قديمي را كمي دستكاري كرد..فرانك خانوم ..مدير جان تشريف نمياريد؟آب وجارو كنيم قدوم مبارك را...
ف

قدیمی 02-21-2011
آناهیتا الهه آبها آواتار ها
آناهیتا الهه آبها آناهیتا الهه آبها آنلاین نیست.
مدیر تالار کرمانشاه

سپاسها: : 6,194

3,940 سپاس در 933 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام
ما رو نمیبینین خوش میگذره؟

مهرگان هی مرام تو یه حالی پرسیدی والا یه سری اتفاقات افتاد که اساسا حالی ازمان گرفتن
اول یه خوش آمدی بگم بعد به قول فرانک خانوم برم رو منبر
آقا ایوب خیلی خوش آمدین راستش اگه اسمتانه نمینوشتین فکر میکردم خانوم هستین آخه آقایون معمولا اسم کاربریشان یا اسم خودشانه یا مثلا اسم یه اسطوره ای که دویست نفره کشته خلاصه استاد خوش آمدین ولی شهرتان خیلی سرده ما اونجا یه چیزی داریم و خیلی میایم سر میزنیم مخصوصا تابستانا
دوست عزیزمان وارش شما هم خیلی زیاد خوش آمدین

اما مهرگان مرز که گفتی من یه چیزی یه جایی شنیدم ولی الان درست یادم نیست فکر کنم یه نوعی زیر انداز میشه اگرم نیست احتمالا با یه چیز دیگه قاطی کردم

بحث در مورد سنته؟
به نظر من ما یه سری سنتهای خیلی غلط داریم که بعضی ها حاضر نیستن یه ذره دست از این سنتها بردارن
البته تو همه قوم های ایرانی این سنتها هست
قبلا در مورد آداب و رسوم عزاداری ها بحث کردیم
عزاداری یه نمونه اس خیلی از آداب دیگه هم هستن که باید از ریشه از بین برن
ما اگر بخوایم پیشرفتی داشته باشیم باید خیلی از عقاید ها رو کنار بذاریم
و گذشته ما هرچی بوده در زمان خودش کاربرد داشته الان فقط میشه ازش عبرت گرفت
الان ما تا اتحاد نداشته باشیم هیچ مشکلی از مشکلاتمان حل نمیشه و متاسفانه وحدت نداریم دلیلشم واقعا من به شخصه نمیدانم چیه
شاید نمیخوایم تو دردسر بیفتیم مثلا میگیم فلان مشکل برای فلانی به وجود آمده به من چه!!!
مثلا وقتی مشکل گرانی داریم هیچ وقت هم صدا نمیشیم که اعتراض کنیم
چند وقت پیش سوار تاکسی شدم و مثل قبل کرایه تاکسی رو دادم راننده محترم گفت گران شده منم اعتراض کردم در کمال ناباوری یکی از مسافرین محترم گفت خانوم گران شده دیگه چرا داد و هوار میکنی نمیخوای پیدا برو!!!!!!
یا مثلا یه سال خیابان مدرس رو بهم ریختن آخرشم ما نفهمیدیم چه تغیری کرد شما فهمیدین به منم بگین هیچ کسم نگفت آخر پروژه چه شد
خلاصه اینکه مشکلات الان ما یه قسمتش به خاطر افکار و عقاید غلطمانه یه قسمتش به خاطر نداشتن اتحاده

من دیگه حرفی ندارم میکروفون رو به شما جوانان نازنین میسپارم

قدیمی 02-21-2011
kolbeye_shab آواتار ها
kolbeye_shab kolbeye_shab آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 394

73 سپاس در 22 نوشته ایشان در یکماه اخیر
kolbeye_shab به Yahoo ارسال پیام

جالب بود این نام کاربری رو چندسال پیش وقتی می خواستم واسه اولین بار یه id انتخاب کنم یهو به ذهنم رسید و یه جورایی دوسش دارم و بهش عادت کردم!!!!!
حالا خانوما اساس انتخاب اسم کاربریشان چیه؟؟؟

...باید خیلی از عقاید ها رو کنار بذاریم و گذشته ما هرچی بوده در زمان...
این موضوعی که اینجا مطرح شد به نظرم بیشتر به فرهنگ مربوطه تا سنت، فرهنگ و صد البته فضای حاکم بر جامعه
قطعا تو سنتامان چیزای جالبی هست، چیزایی که خوبیای امروزمانه بهشان مدیونیم
چیزایی که زیباییایه امروز، به خاطر اوناس و خب خیلی ازینا از بین رفته و خیلیا هم خوب یا بد مانده، حالا ممکنه که با فرهنگ امروزی سازگار باشن و یا نباشن
مثلا مراسم و سنت های آیین خودمان کردها مهرپرستی چیزای جالب بسیار زیادی داره و هنوزم میشه ازشان استفاده کرد و حتی آشنایی با ایجور چیزا هم میتانه مفید باشه!!!
اگر با این دید مخوایم که به سنت هامان نگا کنیم من هم موافقم وهم خیلی استقبال میکنم

البته یه چیز دیگه که به ذهنم می رسه اینه که همیشه باید سنت کامل و درست و اکثر پسندی باید به وجود بیاد و بعدش آرام آرام به فرهنگ تبدیل بشه و بتانیم نتیجشه ببینیم
قدیمی 02-22-2011
مهرگان آواتار ها
مدیر تالار انگلیسی

چه جالب استاد منم این اسم مهرگان رو وقتی برا اولین بار میخواستم id داشته باشم، پدرم برام انتخاب کرد از اون موقع دیگه اسمم شد مهرگان!

اما از اون گذشته چون کلمه مهر رو داره و اشاره به یه سنت خیلی کهنیه که من خیلی دوستش دارم (جشن مهرگان) از این اسم خیلی خوشم میاد هم اینکه مهر زیباترین کلمه دنیاس... درمورد تفاوت سنت و فرهنگ من که نظر شما رو قبول دارم. دیدن نتیجه یه سنت، خیلی ممکنه طول بکشه. اما نتایجه یه سنت خوب، همیشه خوبه، اینطور نیست؟

در مورد مَرَز:

هاولاتی گیان شما خیلی نزدیک شدی و میتونم بگم زدی به هدف درست! آفرین مرسی. ولی باز بپرسید جا برای جواب هست هنوز. باران گیان منتظر جواب شما هم هستما!
آناهیتا گیان چه اتفاقاتی خواهر؟ من همیشه به یادت هستم.
ممنون از نطراتت. راستش به نظرم به نکته مهمی اشاره نمودی، از گذشته تنها میشه عبرت گرفت. و اینکه برا پیشرفت باید اتحاد داشته باشیم.
....

ویرایش توسط مهرگان : 02-22-2011 در ساعت 12:23 AM
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 4 نفر (0 عضو و 4 مهمان)