بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 02-29-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض ابتلا به بیماری واریس در زنان بیشتر از مردان است

رییس مركز تحقیقات جراحی عروق دانشگاه علوم پزشكی مشهد:

ابتلا به بیماری واریس در زنان بیشتر از مردان است

تهران - رییس مركز تحقیقات جراحی عروق و اندواسكولار دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت : واریس شایع ترین بیماری عروقی به شمار می رود و ابتلا به این بیماری در زنان بیشتر از مردان است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی مشهد ، دكتر 'محمد هادی سعید مدقق ' افزود : 10 تا 20 درصد مردم جامعه به ویژه زنان در سنین 40 تا 49 سالگی به بیماری واریس مبتلا می شوند. درحال حاضر تغییر در شیوه زندگی و افزایش بی تحركی موجب شده است كه ابتلا به بیماری های عروقی به ویژه واریس در جامعه و حتی در میان جوانان گسترش پیدا كند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد وراثت ، افزایش سن و وزن ، استفاده از داروهای هورمونی و ایستادن یا نشستن طولانی در یك جا را از دیگر عوامل ابتلا به بیماری واریس دانست .

وی خاطرنشان كرد: خستگی پا به خصوص در پایان روز و یا بعد از ایستادن به مدت طولانی، ورم پا، خارش و یا تغییر در رنگ و احتمالا زخم شدن مچ پا، درد شدید و ناگهانی و سفت شدن برآمدگی‌های واریسی به علت لخته شدن خون داخل رگ از علائم معمول واریس است .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهدخاطرنشان كرد : بی توجهی به درمان بیماری واریس ممكن است موجب عوارضی از جمله بروز لكه های قهوه ای یا سیاه رنگ، خون ریزی و ایجاد لخته در وریدها شود كه افراد در صورت مشاهده علائم این بیماری باید به پزشك متخصص مراجعه كنند .

به گفته وی استفاده از جوراب واریسی ، تجویز دارو و در مراحل پیشرفته انجام عملهای جراحی از جمله روشهای درمانی بیماری واریس است .

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 02-29-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض بانك جامع مشخصات افراد اهدا كننده سلول ایجاد می شود

دبیرستاد توسعه فناوری سلول‌های بنیادی :

بانك جامع مشخصات افراد اهدا كننده سلول ایجاد می شود

تهران- دبیر ستاد توسعه فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری از ایجاد بانك جامع مشخصات افراد اهدا كننده سلول و بانك سلول‌های بنیادی در ایران خبرداد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دكتر' محمد واسعی' افزود : این بانك ها در قالب دو طرح كلان ملی در حوزه سلول‌های بنیادی پیگیری می شود و در حال حاضر سلول های خون بند ناف در پژوهشگاه رویان و بیمارستان شریعتی تهران جمع آوری می شوند .

وی خاطرنشان كرد: ایجاد بانك جامع مشخصات افراد اهدا كننده سلول و بانك سلول‌های بنیادی از پروژه‌های ستاد توسعه فناوری سلول‌های بنیادی است كه با همكاری سازمان انتقال خون اجرا می شود . بر اساس برنامه زمان بندی شده قرار است در زمانی كمتر از پنج سال، افراد و سلول‌های لازم شناسایی و در این بانك ها نگه داری شوند.

به گفته واسعی بانك های سلول های بنیادی در سطح بین المللی به یكدیگر متصل می شوند بنابراین ارتباطات در این رشته باید در قالب شبكه های بین المللی ایجاد شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 02-29-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض شیوه نوینی برای تقویت سیستم ایمنی در برابر سرطانها ارائه شد

شیوه نوینی برای تقویت سیستم ایمنی در برابر سرطانها ارائه شد

تهران- محققان شیوه امیدوار كننده ای ارائه كرده اند كه می تواند سیستم ایمنی را به سلاح قدرتمندتری در مقابل عفونت ها و سرطانها تبدیل كند.

به گزارش ساینس دیلی، در این شیوه تكه هایی از DNA بر روی سلول های سازنده سیستم ایمنی قرار داده می شود . DNA، این سلول ها را برای تولید بیش از اندازه یك پروتئین خاص هدایت می كند كه سلول های كشنده T به حركت در می آورد.

این سلول های كشنده به طور معمول در بیماران مبتلا به ایدز یا سرطان سركوب می شوند.

استادیار موسسه سرطان شناسی دانشگاه 'لویولا' در شیكاگو گفت: این شیوه بر روی موش ها آزمایش شده و تاثیر مثبتی در حركت دادن به سیستم ایمنی معیوب اثبات كرده است.

آزمایش بالینی این شیوه بر روی بیماران سرطانی حدود سه سال دیگر آغاز می شود.

این تحقیق شامل سلول های كشنده سیستم ایمنی موسوم به سلول های 'CD8 T ' و سلول های سازنده آنها موسوم به سلول های عرضه كننده آنتی ژن شد.

سلول های سازنده، سلول های CD8 T را به سلول های T كشنده تبدیل می كنند تا سلول های عفونی یا سرطانی را از بین ببرند و هوشیاری خود در صورت برخورد دوباره با پاتوژنها یا بازگشت سرطان حفظ كنند.

علاوه بر گرفتن دستور العمل از سلول های عرضه كننده آنتی ژن ، سلول های CD8 T نیازمند كمك از سوی سلول های یاریگر T هستند تا به كشنده های موثرتری تبدیل شوند.بدون این كمك، سلول های T نمی توانند كار خود را انجام دهند.

در افراد مبتلا به ایدز، ویروس مهاجم، یاریگرهای سلول های Tرا از بین می برد. در بیماران مبتلا به سرطان نیز سلول های یاریگرT تحت تاثیر قرار می گیرند.

تومورها می توانند مانع از فعالیت سلول های T شوند.

تومور با قرار دادن سلول های یاریگر T در مرحله سركوب شده، این كار را انجام می دهند و توانایی آنها برای یاری رسانی به سلول های CD8 T را كاهش می دهند.

در این بررسی، تكه هایی از DNA به سطح سلول های سازنده توسط ابزاری موسوم به سلاح ژنی برده شد.

DNA سلول های سازنده را برای تولید پروتئین های خاصی هدایت می كند كه مانند كلید های مولكولی عمل می كنند.

زمانی كه سلول های CD8 T با سلول های سازنده وارد تعامل می شوند، این كلید ها خاصیت های كشندگی سلول های CD8 T را ایجاد می كنند و موجب می شوند سلول های T ، پاتوژن ها و سلول های سرطانی را از بین ببرند.

با استفاده ازاین شیوه سلول های كشنده T دیگری نیازی به كمك سلول های یاریگر T ندارند.

از این رو حتی اگر توموری سلول های یاریگرT را در مرحله سركوب نگه دارد، سلول های كشنده T می توانند به سلول های سرطانی حمله كرده و آنها را از بین ببرند.

نتایج این تحقیقات در نشریه' نیچر مدیسین' منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 02-29-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض استنشاق گیاه رزماری عملكرد مغز را بهبود می بخشد

استنشاق گیاه رزماری عملكرد مغز را بهبود می بخشد

تهران - محققان برای نخستین بار دریافته اند استنشاق گیاه رزماری برای بهبود عملكرد شناختی مغز مفید است .

به گزارش دیلی اكسپرس، 'مارك مس ' و 'لورین اولیور ' پژوهشگران مركز تحقیقات مغز، عملكرد و تغذیه در دانشگاه Northumbria در انگلیس، تركیب شیمیایی اصلی رزماری موسوم به 'سینول 8/1 ' را مورد بررسی قرار دادند.

محققان عملكرد شناختی و خلق و حالت روحی 20 نفر را كه در معرض میزان مختلفی از عطر رزماری قرار داشتند ، بررسی كردند.

محققان با استفاده از نمونه گیری از خون، میزان سینول 8/1 را كه توسط داوطلبان جذب شده بود ، تشخیص دادند . آنها با به كار گیری آزمایش های سریع و دقیق و ارزیابی های حالت روحی، تاثیرات روغن رزماری را بررسی كردند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد كه میزان غلظت بالای سینول 8/1 در خون با بهبود عملكرد شناختی در انسان ها ارتباط دارد .

این ماده شیمیایی طبیعی تاثیر مثبتی بر حالات روحی افراد می گذارد .با این حال این روغن ظاهرا تاثیری بر بهبود توجه و هوشیاری افراد ندارد.

یكی دیگر از تركیبات موجود در رزماری 'ترپنس' نام دارد كه آن نیز مانند سینول 8/1 می تواند از طریق مخاط بینی یا ریه ها وارد جریان خون شود.

این تركیب به خاطر داشتن مولكول های كوچك و چربی محلول آلی می تواند به راحتی از موانع خونی مغز بگذرد.

تركیب فرار سینول 8/1 در بسیاری از گیاهان عطردار از جمله اوكالیپتوس، مریم گلی،برگ بو و افسنتین وجود دارد .

نتایج این تحقیقات در نشریه Therapeutic Advances in Psychopharmacology منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 02-29-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض داروهای گیاهی همانند داروهای شیمیایی عوارض جانبی دارند

عضومركزتحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشكی یزد:

داروهای گیاهی همانند داروهای شیمیایی عوارض جانبی دارند

تهران - عضو مركز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشكی یزد گفت: داروهای گیاهی همانند داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی هستند بنابراین باید از مصرف داروهای گیاهی در موارد غیر ضروری اجتناب كرد .

به گزارش وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی ، دكتر' علی بابایی' افزود : درمان بیماری های پیش پا افتاده همچون سردرد و دل درد ساده با استفاده از گیاهان دارویی اشكالی ندارد ولی در درمان بیماری هایی همچون دیابت و فشارخون و حتی برخی سرطانها نباید به داروهای گیاهی اتكا كرد چرا كه عدم درمان و غافل شدن از درمان بیماری می تواند عوارض جبران ناپذیری برای فرد به وجود آورد .

وی گفت : مصرف صحیح گیاهان دارویی بسیار مهم است زیرا گاهی مشاهده می شود افراد موارد مصرف داروهای گیاهی را می دانند ولی درعین حال نحوه صحیح استفاده از آنها را اطلاع ندارند.

وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهند مواد موثر در گل و برگ گیاهان دارویی وجود دارند كه در اثر تماس با درجه حرارت بالا و جوشاندن از بین می روند. این در حالی است كه برخی از مردم فكر می كنند كه هرچند فرآورده های گیاهان دارویی بیشتر بجوشند ، پررنگ تر و غلیظ تر می شوند و دارای مواد موثربیشتری خواهد شد .

به گفته وی بهتر است گل و برگ گیاه دارویی به صورت دم كرده و ریشه ها را به صورت جوشانده استفاده شوند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-01-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشت سلول های مغزی در آزمایشگاه برای مطالعه بیماری های ذهنی

كشت سلول های مغزی در آزمایشگاه برای مطالعه بیماری های ذهنی

تهران- دانشمندان در حال رشدن دادن سلول های مغزی افراد متعلق به خانواده های دارای پیشینه بیماری های ذهنی برای آزمایش درمانهای جدید، در آزمایشگاه هستند.

به گزارش ساینس دیلی، در گذشته پژوهشگران مجبور بودند از بافت مغزی اهدا كننده های فوت شده برای مطالعه بیماری هایی مانند شیزوفرنی و اختلال دوقطبی استفاده كنند.

دانشمندان می توانند با استفاده از سلول های زنده به دست آمده از پوست یا موی افراد دارای ژن معیوب، آزمایش های بسیار دقیق تری طراحی كنند.

این امر همچنین حاكی از كاهش اتكای دانشمندان به آزمایش های حیوانی است.

محققان دانشگاه ادینبورگ با بودجه یك میلیون پوندی قصد دارند سیستم های بر پایه سلول ارائه كنند كه از مو یا پوست بیماران به دست می آید.

این امر به دانشمندان امكان می دهد تا آزمایش هایی ارائه كنند كه به شناخت بیماری ها بیشتر كمك می كنند و اگر این درمان كارگر بیفتد، این شیوه وارد فاز حیوانی خواهد شد.

'اندرو مك اینتاش' استاد دانشگاه ادینبورگ و مجری این طرح گفت: ما در حال تهیه انواع مختلفی از سلول های مغزی از نمونه های پوستی افراد مبتلا به اختلال دوقطبی و شیزوفرنی هستیم.

وی افزود:'زمانی كه این سلول ها را در آزمایشگاه رشد دادیم آن هنگام می توانیم عملكرد عصب شناختی سلول ها را مطالعه كرده و ببینیم چگونه به درمانهای روانشناختی استاندارد پاسخ می دهد. با دنبال كردن این امر می توانیم به غربالگری داروهای جدید امیدوار باشیم.'
بین یك درصد و چهاردرصد از جمعیت جهان مبتلا به اختلال دوقطبی و شیزوفرنی هستند. برای این دو بیماری، داروهای موثر اندكی وجود دارد.

دانشمندان در مورد دلیل بروز این بیماری ها اطلاعات اندكی دارند اما از آنجا كه این بیماری ها در خانواده ها مشاهده می شود یك مولفه ژنتیكی در بروز آن دخیل است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-01-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض یزد بیشترین آمار مبتلایان به دیابت را به خود اختصاص داد

دبیر كنگره بین المللی دیابت:

یزد بیشترین آمار مبتلایان به دیابت را به خود اختصاص داد

تهران - دبیر همایش چهارمین كنگره بین المللی تازه های دیابت گفت: براساس بررسی های مركز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران، استان های یزد، بوشهر، تهران ، مشهد، تبریز و مازندران به ترتیب بیشترین آمار مبتلایان به دیابت را به خود اختصاص داده اند.

'محمد پژوهی' در حاشیه چهارمین كنگره بین المللی تازه های دیابت در تهران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: هفت درصد جمعیت كشور به دیابت نوع دوم مبتلا است.

وی ادامه داد: زخم پا از مهم ترین عوارض دیابت است كه هزینه های اقتصادی و بهداشتی فراوانی را به جامعه تحمیل می كند.

دبیر همایش چهارمین كنگره بین المللی تازه های دیابت خاطرنشان كرد براساس میانگین آمارهای جهانی، پای یك سوم بیماران دیابتی طی پنج سال اخیر قطع شده است.

پژوهی یادآور شد میزان شیوع بروز زخم پای دیابت در مبتلایان دیابتی از 30 درصد به 10 درصد كاهش یافته است.

چهارمین كنگره بین المللی تازه های دیابت با حضور مهمانانی از كشورهای آمریكا، فرانسه، كانادا و دانمارك با امتیاز بازآموزی و تشكیل هشت كارگاه جانبی تا 12 اسفندماه جاری در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) تهران برگزار می شود.

استاد فاضل نظری
3 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-02-2012
GolBarg GolBarg آنلاین نیست.
مدیر روانشناسی

سپاسها: : 1,221

2,009 سپاس در 660 نوشته ایشان در یکماه اخیر

از بس شیرینی هاش و قند ش شکر داره
من میگم نخورین بچه ها خوب نیست

کاربران زیر از GolBarg به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 03-03-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مصرف مكمل ویتامین A خطر ابتلا به سرطان پوست را كاهش می دهد

مصرف مكمل ویتامین A خطر ابتلا به سرطان پوست را كاهش می دهد

تهران- مطالعات جدید حاكی از آن است كه مصرف روزانه مكمل های ویتامین A خطر ابتلا به سرطان پوست را به ویژه در زنان كاهش می دهد.

به گزارش دیلی میل، محققان دریافته اند 'رتینول' كه مولفه اصلی ویتامین A است، عامل حفاظتی در برابر ابتلا به سرطان پوست است.

به گفته دكتر' مریم عسگری ' مجری ایرانی این پژوهش، قوی ترین تاثیرات محافظتی رتینول در زنان مشاهده شده است .

با این حال، چنین ارتباطی بین مصرف ویتامین A از طریق مواد غذایی موجود در هویج، تخم مرغ و شیر و كاهش سرطان پوست دیده نشد.

برای این مطالعه، محققان كالیفرنیای شمالی 70 هزار زن و مردی كه ویتامین A را از طریق مواد غذایی و مكمل های غذایی مصرف می كردند، مورد بررسی قرار دادند.

این یافته ها، نشان داد افرادی كه به طور منظم رتینول مصرف كردند، 60 درصد كمتر به سرطان پوست مبتلا شدند. این در حالی است افرادی كه روزانه بیشترین دوز رتینول معادل 1200 گرم در روز مصرف می كردند 74 درصد از خطر ابتلا به سرطان پوست محافظت شدند.

اما هیچ ارتباطی بین مصرف ویتامین A موجود در جگر، تخم مرغ و شیر و كاهش خطر ابتلا به سرطان پوست یافت نشد.

همچنین مصرف كاروتنوئیدهایی كه به وفور در سبزیجاتی مانند هویج و گوجه فرنگی وجود دارد موجب كاهش جذب تركیبات آسیب زننده به پوست نشد.

عسگری در این مورد گفت: داده های ما حاكی از آن است كه تعامل احتمالی بین مصرف مكمل رتینول و منطقه آناتومیك ملانوم وجود دارد.

به گفته وی، منطقه آناتومیك ملانوم منطقه ای است كه در معرض نور آفتاب قرار می گیرد.
احتمالا تاثیرات رتینول با قرار گرفتن در معرض آفتاب كاهش می یابد.

با این حال محققان از این یافته ها كاملا متقاعد نشده اند و خواستار انجام بررسی های بیشتری در این زمینه هستند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Investigative Dermatology منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-03-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خطر سكته مغزی در كمین مبتلایان به دیابت نوع دو

خطر سكته مغزی در كمین مبتلایان به دیابت نوع دو

تهران- براساس نتایج تحقیقی ، افرادی كه بیش از 10 سال است كه به بیماری دیابت مبتلا هستند سه برابر آنهایی كه دیابت ندارند، در معرض خطر سكته مغزی هستند.

به گزارش ساینس دیلی، این نخستین پژوهشی است مدت زمان ابتلا به دیابت نوع دو را با خطر سكته مغزی ناشی از كم خونی مغز (ایسكمی) بررسی می كند.

'میشل الكایند' مجری این مطالعات از دانشكده پزشكی دانشگاه كلمبیا اظهار داشت : این یافته ها نشان می دهد كه با طولانی شدن بیماری دیابت ، به رگهای خونی آسیب می رسد .

نتایج این تحقیقات در نشریه Stroke منتشر شده است.

اگرچه میزان سكته مغزی در حالت كلی كاهش یافته است، اما افزایش تعداد مبتلایان به دیابت می تواند به افزایش سكته مغزی در آینده منجر شود.

محققان در بخشی دیگری از این بررسی، 3298 فرد با متوسط سنی 69 سال را كه سابقه سكته مغزی نداشتند، مورد بررسی قرار دادند.

حدود 22 درصد از شركت كنندگان در آغاز این مطالعه به دیابت نوع دو مبتلا بودند. پس از 9 سال بررسی، 10 درصد دیگر از شركت كنندگان به دیابت نوع دو مبتلا شدند.

محققان پس از در نظر گرفتن عواملی مانند سن، سابقه مصرف دخانیات، ورزش، سابقه بیماری قلبی ، فشار خون و كلسترول خون اعلام كردند: در مقایسه با افرادی كه دیابت نداشتند، خطر بروز سكته مغزی در افرادی كه به مدت كمتر از پنج سال به دیابت مبتلا بودند 70 درصد افزایش یافت؛ این میزان در افرادی كه بین پنج تا 10 سال سابقه دیابت داشتند، 80 درصد بود.

بر اساس نتیجه گیری دانش پژوهان، برای افراد مبتلا به دیابت، ممكن است خطر بروز سكته مغزی با مدت زمان ابتلا به دیابت مرتبط باشد.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)