بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض مصرف داروهای دیگر، تاثیر داروهای خوراكی سرطان را كاهش می دهد

مصرف داروهای دیگر، تاثیر داروهای خوراكی سرطان را كاهش می دهد

تهران- پژوهشگران دریافته اند مصرف داروهای مختلف در كنار داروهای خوراكی سرطان می تواند تاثیر داروهای سرطان را كاهش داده یا این كه به سمیت این داروها بیافزاید.

به گزارش دیلی میل، برای مثال 43درصد بیماران داروی بسیار موثر سرطان لوسمی موسوم به Gleevec را مصرف می كردند و از سوی دیگر دارویی می خوردند كه می توانست تاثیر داروی سرطان را از بین ببرد.

این در حالی است كه 68 درصد دارویی مصرف می كنند كه می تواند میزان سمیت این داروی خوراكی سرطان را بالا ببرد.

این تحقیق نشان داد اكثریت عمده داروهای سرطان را متخصصان بیماری سرطان تجویز می كنند؛ در حالی كه داروی های دیگر را پزشكان غیر متخصص در سرطان تجویز می كنند.

مجریان این تحقیقات از شركت دارویی Medco Health Solutions Inc در آمریكا خواستار تعامل بیشتر پزشكان در زمینه تجویز دارو برای بیماران سرطانی شدند.

در بررسی شركت دارویی مذكور، ادعاهای دارویی حدود 11 هزار و 600 بیماری كه 9 داروی خوراكی موسوم به سركوب كننده های كیناس كه برای سرطان های مختلف كاربرد دارد، بررسی شد.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 03-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مصرف آنتی بیوتیك خطر بروز آسم را در بین كودكان افزایش می دهد

مصرف آنتی بیوتیك خطر بروز آسم را در بین كودكان افزایش می دهد

تهران- تحقیقات جدید نشان می دهد مصرف آنتی بیوتیك ها می تواند بروز و شدت آسم را در كودكان افزایش دهد.

به گزارش دیلی میل، مطالعات دانشگاه 'بریتیش كلمبیا' نشان می دهد آنتی بیوتیك های خاصی كه باكتری های روده را تحت تاثیر قرار می دهند، تاثیرعمیقی بر آسم آلرژیك در كودكان دارند.

مدتها تصور می شد كودكانی كه زیاد در معرض آنتی بیوتیك هستند بیشتر مستعد آسم آلرژیك هستند.

این محققان چگونگی تاثیر دو گروه از آنتی بیوتیك های پرمصرف موسوم به استرپتومیسین و وانكومیسین بر باكتری 'اكوسیستم' در روده را بررسی كردند.

آنها دریافتند آنتی بیوتیك وانكومیسین به شدت اجتماعات باكتریایی را در روده تغییر داده و شدت آسم را در مدل های موشی افزایش می دهند.

همین آنتی بیوتیك حساسیت موش های بالغ به آسم را تحت تاثیر قرار نداد كه این امر نشان می دهد اوایل زندگی دوره بسیار مهم و خاصی برای ایجاد سیستم ایمنی سالم است.

در روده انسان هزار گونه باكتری با تعدادی بیش از 100 تریلیون زندگی می كنند كه حضور آنها برای هضم و جذب مواد غذایی لازم است.

به گفته این محققان اگرچه هنوز دلیل این امر مشخص نشده است اما این میكرو اورگانیسم ها در واقع میزبان فعالیت های مهمی برای بدن هستند.

گسترش بهداشت عمومی و استفاده از آنتی بیوتیك ها، موجب از بین رفتن گونه های اجدادی از باكتری ها در روده انسان شده است كه می توانستند برای سلامت سیستم ایمنی موثر و حیاتی باشند.

نتایج این تحقیقات در نشریه EMBO منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نخستین پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

نخستین پیوند غضروف در یزد با موفقیت انجام شد

تهران - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد گفت : برای نخستین بار عمل پیوند غضروف در این استان با موفقیت انجام شد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشكی یزد ،دكتر سیدمحمد ابریشم افزود: یكی از نقص های زانو نقص های غضروفی است كه بیشتر در ناحیه زانو رخ می دهد.

وی افزود: برای نقص غضروف روش های مختلفی به كار می رود كه یكی از جدیدترین آنها پیوند غضروف با كمك كشت غضروفی است.

ابریشم با بیان اینكه این عمل جراحی در دو مرحله صورت می گیرد، خاطرنشان كرد : در مرحله اول توسط آرتروسكوپ تعداد كمی از سلول های بدن بیمار تهیه می شود و سپس به مدت دو هفته در بدن بیمار كشت داده می شود و در مرحله بعد غضروف كشت داده شده در محلی كه نقص غضروف دارد پیوند زده می شود.

این جراح ارتوپدی یادآورشد: سه بیمار در این روش داوطلب این روش درمانی شدند كه یكی از آنها دارای نقص غضروف در ناحیه استخوان ران، بیمار دوم دارای نقص غضروف در ناحیه استخوان كشكك و بیمار سوم دارای نقص غضروف در ناحیه ساق داشتند كه این روش در هر سه بیمار موفقیت آمیز بود.

وی اضافه كرد : ازمزایای این روش این است كه بعد از گذشت 9 ماه تا یك سال غضروف پیوند شده علائم و آثاری شبیه به غضروف طبیعی بیمار را خواهد داشت.

این جراح و متخصص ارتوپدی اظهاركرد: این عمل جراحی برای سومین بار در كشور بعد از تهران و ارومیه صورت گرفت.

ابریشم ادامه داد: این روش درمانی با وجود آنكه ساده است ولی متاسفانه به دلیل این كه مواد اولیه كشت غضروفی باید از خارج از كشور وارد شود هزینه كشت آن بسیار بالاست و امیدواریم با تمهیداتی كه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و دانشگاههای علوم پزشكی كشور انجام می دهد هزینه این روش برای بیماران كاهش یابد.

به گفته وی نقص غضروف در اثر آسیب های ناگهانی به غضروف هنگام انجام فعالیت های ورزشی و نظایر آن صورت می گیرد.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 03-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض فناوری پرینت سه بعدی از اجسام ریز تولید شد

فناوری پرینت سه بعدی از اجسام ریز تولید شد

تهران- گروهی از دانشمندان دانشگاه فناوری وین یك دستگاه سه بعدی ساخته اند كه قادر است اجسام سه بعدی پیچیده و به كوچكی یك 'دانه شن' را پرینت كند.

به گزارش ایرنا به نقل از وب سایت 'گیزمگ'، به گفته محققان این فناوری اجسامی نظیر ایمپلنت های پزشكی را با دوام بیشتر تولید می كند.

این پرینتر از فرآیندی به نام 'چاپ سنگی دوفوتونی' استفاده می كند كه در آن از نوع خاصی از صمغ كاج مایع استفاده می شود.

صمغ كاج حاوی مولكول هایی است كه با یكبار قرارگرفتن در معرض نور لیزر موجب می شود تا مایع دور آن سخت و به یك پلیمرتبدیل شود.

'پروفسور 'جورگن استامپفی' ، رئیس تیم سازنده این پرینتر گفت:سرعت پرینت سابقا چند میلیمتر در هر ثانیه' بود و این در حالی است كه این فناوری قادر است تا 5 متر در یك ثانیه را پرینت كند .

صمغ درخت كاج در حال حاضر د در ساختن داربست ها در ابعاد میكرو برای تولید سلول های زنده بیماران برای رشد، در ساخت بافت های بیولوژیكی استفاده شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كاهش خطر پس زدن عضوپیوندی با گوش دادن به موسیقی

كاهش خطر پس زدن عضوپیوندی با گوش دادن به موسیقی

تهران- یافته های جدید محققان ژاپنی حاكی از آن است كه موسیقی می تواند با تحت تاثیر قرار دادن سیستم ایمنی بدن، خطر پس زدن عضو پیوندی را در موش ها كاهش دهد.

به گزارش شینهوا، اعضای پیوندی معمولا به دلیل پس زدن توسط سیستم ایمنی بدن ، بیش از هفت تا هشت روز در بدن میزبان فعالیت نمی كنند.

محققان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها به این نتیجه رسیده اند كه اگر موش ها در طول یك هفته در معرض انواع خاصی از موسیقی قرار بگیرند، طول عمر عضو پیوندی به طور چشمگیری افزایش می یابد.

نتایج این تحقیقات درنشریه انگلیسی جراحی قلب و عروق منتشر شده است.

به عنوان مثال موسیقی كلاسیك موتزارت و اوپرای 'لا تراویاتا' می تواند عمر اعضای پیوندی را به ترتیب تا 20 و 5/26روز افزایش دهند. در برخی موارد اعضای پیوندی بیش از 80 روز دوام می آورند.

با این حال این تاثیر در موش هایی كه موسیقی گونه New Age گوش می كردند و همچنین موش هایی كه در معرض فركانس های صوتی ثابت كه در گستره 100 هرتز تا 20 هزار هرتز آزمایش شدند، چندان مشهود نبود.

اگرچه ارتباط بین موسیقی و پس زدن عضو پیوندی هنوز به طور دقیقی شناخته نشده است اما محققان براین باورند كه عاملی كه موجب حفاظت از عضو پیوندی در بدن می شود طحال است . زیرا میزان برخی سلول های ایمنی كه توسط طحال تولید می شود به واسطه گوش دادن به اوپرا یا موسیقی موتزارت تغییر می كند.

محققان پیش از این به خوبی می دانستند كه موسیقی تاثیرزیادی بر انسان دارد. موسیقی می تواند موجب كاهش استرس و افزایش آرامش شود و از این رو به منظور كاهش اضطراب پس از سكته قلبی و یا كاهش درد یا تهوع در طول پیوند مغز استخوان از آن استفاده می شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض دلیل طاسی مردان كشف شد

دلیل طاسی مردان كشف شد

تهران - محققان موفق شدند دلیل طاسی را در مردان كشف كنند. این یافته می تواند به ارایه شیوه هایی برای توقف ریزش مو یا رویش دوباره آنها منجر شود.

به گزارش دیلی میل، پژوهشگران.دانشگاه پنسیلوانیا در آمریكا با بررسی مردان طاس موفق به كشف پروتئینی شده اند كه موجب طاسی می شود.

اكنون این دانش پژوهان در حال ساخت دارویی هستند كه این پروتئین را هدف قرار می دهد.

این تحقیق می تواند به تولید كرمی منجر شود كه طاسی را درمان كند.

نتایج این تحقیقات در نشریه 'ترنسلیشنال مدیسین' منتشر شده است.

اغلب مردان در میانسالی طاس می شوند و 80 درصد آنها تا هفتاد سالگی بخشی از موهای خود را از دست می دهند.

هورمون تستستورن مردانه در كنار عوامل ژنتیكی در طاسی نقش دارد و باعث كوچك شدن فولیكول های مو می شود تا جایی كه آنها آن قدر ریز می شوند كه فرد طاس به نظر می رسد.

اكنون دانشمندان دریافته اند كدام پروتئین در زمان آغاز طاسی مردان فعال می شود. بر این اساس میزان پروتئینی به نام 'پروستوگلندین دی سنتز' در سلول های فولیكول مو در مناطق دچار طاسی افزایش می یابد اما این اتفاق در مناطقی كه ریزش مو رخ نداده ، اتفاق نمی افتد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مسمومیت های دارویی شایع ترین نوع مسمومیتها است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی مشهد:

مسمومیت های دارویی شایع ترین نوع مسمومیتها است

تهران - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت: مسمومیت های دارویی یكی از شایع ترین مسمومیتها است كه به دلیل مصرف خودسرانه داروها، مصرف بیش از حد دارو و تداخلات دارویی در فرد ایجاد می شود .

به گزارش دانشگاه علوم پزشكی مشهد ، دكتر 'غلامرضا كریمی' افزود : علائم مسمومیت دارویی به نوع دارو ، نحوه ورود آن به بدن و میزان داروی مصرف شده بستگی دارد.

وی خاطرنشان كرد : رعایت توصیه های پزشكی و مطالعه برچسبهای دارو در جلوگیری از مسمومیت ها مفید است و علاوه براین باید از مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشك خودداری كرد و داروها را از دید و دسترس كودكان دور نگه داشت .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی مشهد افزود: بهتر است داروهای بیماران افسرده و یا بیمارانی كه تعادل رفتاری ندارند و همچنین افرادی كه سابقه اقدام به خودكشی دارند ، دور از دسترس این بیماران قرار گیرد و مراقبت دقیقی در زمینه میزان داروی مصرفی آنها انجام شود .

كریمی یادآور شد : افراد سالمند ممكن است به دلیل تشابه ظاهری شكل داروها، ابتلا به فراموشی، عدم اطلاع از نام داروها، بی سوادی و یا كم سوادی ویا ناخوانا بودن مقادیر مصرفی، در مصرف دارو دچار مشكل شوند از این رو باید بر مصرف داروتوسط افراد مسن نظارت دقیق وجود داشته باشد .

به گفته وی مردم برای اطلاع ار نحوه اقدامات اولیه در اغلب مسمومیت های اتفاقی و یا تعمدی با داروها می توانند با شماره تلفن مركز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره تلفن 09646 تماس بگیرند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض افزایش اسید اوریك خون موجب درد مفاصل می شود

یك متخصص طب فیزیكی:

افزایش اسید اوریك خون موجب درد مفاصل می شود

تهران - یك متخصص طب فیزیكی و توانبخشی گفت : بالارفتن میزان اسید ‌اوریك در خون ، نوعی از كریستال‌های سخت را در مفاصل ایجاد می كند كه باعث درد پا و مفاصل می شود.

دكتر 'بیژن فروغ ' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : افزایش اسید اوریك خون بیماری نقرس را در انسان موجب می شود كه این بیماری با یك درد ناگهانی، قرمزی، تورم و خشكی در مفاصل انگشت پا، مچ پا و یا زانو بروز می كند .

وی خاطرنشان كرد : حملات نقرس ممكن است روزها و یا هفته‌ها طول بكشد ولی می توان با استفاده از داروهای ضد‌التهاب یا دارو‌های كاهش‌دهنده میزان اسید اوریك خون را پایین آورد .

همچنین استفاده از یك رژیم غذایی مناسب در بهبود درد پا و مفاصل در افرادی كه دچار این بیماری هستند، بسیار موثر است.

وی در مورد به خواب‌رفتگی و گز گز پاها خاطر نشان كرد : به خواب رفتگی و احساس سوزش و خارشی ناخوشایند غالبا در دست و پا ایجاد می‌شود.در صورتی كه این خواب رفتگی و احساس سوزش كوتاه مدت و گذرا باشد دلیل آن حالت نشستن، تكیه كردن یا خوابیدن روی عضو است زیرا فشار مداوم برروی اعصاب اعضای بدن موجب اختلال در جریان خون می شود و این اختلال حالت گزگز و یا خواب رفتگی را ایجاد می كند.

به گفته وی در این موارد با تغییر حالت دادن و خارج كردن عضو خواب رفته از حالت فشرده، معمولا حالت به خواب رفتگی از بین می رود اما گاهی نیز خواب‌رفتگی بر اثر آسیب‌دیدگی عصب یا اختلالات خاصی در سیستم عصبی ایجاد می‌شود.

فروغ اظهار داشت : افرادی كه به‌مدت‌های طولانی دچار خواب‌رفتگی اعضای بدن می‌شوند باید به پزشك مراجعه كنند زیرا در این مورد نیاز به بررسی بیشتر و انجام آزمایش است .

وی خاطرنشان كرد : یكی از مهمترین علائم بیماری دیابت گزگز پا و دست است زیرا در این بیماری به دلیل افزایش قند و بروز علائم نوروپاتی اعصاب محیطی و همچنین افزایش چربی و كلسترول در محل دست و پا گز گز به وجود می آید.

این متخصص طب فیزیكی در عین حال گفت : درد پا در میان زنان شایع تر از مردان است كه این درد در بیشتر اوقات ناشی از نامناسب بودن كفش زنان است.زیرا استفاده از كفش های تنگ و نوك تیز موجب درد پا می شود .

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض عوامل ژنتیكی در میزان استعداد ابتلای افراد به بیماری ام اس نقش دارد

یك متخصص مغزو اعصاب :
عوامل ژنتیكی در میزان استعداد ابتلای افراد به بیماری ام اس نقش دارد

زنجان- یك متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماری ام اس ( MS ) به خودی خود ارثی نیست ولی باید گفت عوامل ژنتیكی در میزان استعداد ابتلای افراد به این بیماری نقش مهمی دارند.

دكتر'فرهاد گلی پور' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وجود زمینه های ارثی، محیطی و سیستم ایمنی از عوامل دخیل در ایجاد این بیماری است و اگر فرد مستعد از نظر ژنتیكی، با عوامل محیطی خاص كه تاكنون ناشناخته باقی مانده است ، مواجه شود، بیماری MS بروز می كند.

این استادیار دانشگاه علوم پزشكی زنجان یادآور شد : در حال حاضر فرضیاتی در مورد نقش ویروسها به عنوان عامل بروز MS مطرح است ولی تاكنون ویروس خاصی به عنوان علت این نوع بیماری معرفی نشده است.

وی گفت : تخریب منطقه میلین در مغز و نخاع از علائم خاص بیماری ام اس است . علائم عمومی بیماری ام اس در بیماران مختلف ، متفاوت است چرا كه این بیماری برقسمتهای مختلف بدن تاثیر می گذارد.

گلی پور اظهار داشت: سیر بیماری ام اس نیز بسیار متغیر و غیر قابل پیش بینی است وبر این اساس چند نوع از بیماری را می توان مشخص كرد.

بیماری ام.اس (مولیتپل اسكلروزیس) یكی از شایع ترین بیماری های سیستم اعصاب مركزی (مغز و نخاع) است و در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود. میلین غلافی است كه فیبرهای عصبی را احاطه می كند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد. در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل و موجب توانایی بدن در ایجاد حركات هماهنگ و موزون می شوند.

در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود. این بیماری مسری نیست و از دسته بیماری های ارثی هم محسوب نمی شود.

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری موثر هستند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض گرده افشانی گلها موجب بروز آلرژی ها در فصل بهار می شود

یك متخصص پوست و مو:

گرده افشانی گلها موجب بروز آلرژی ها در فصل بهار می شود

تهران -یك متخصص پوست و مو گفت : گرده‌افشانی گل‌ها و تغییر دما موجب بروز آلرژی ها و شیوع بیماری‌های ویروسی در فصل بهار می‌شود.

دكتر 'مریم ملكی ' روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : آلرژی‌ها اغلب بر اثر گرده‌افشانی گل‌ها ، پرهای بدن پرندگان و یا بر اثر خوردن موادغذایی حساسیت‌زا به‌وجود می‌آیند و با علائمی مانند آبریزش بینی ، سرفه و عطسه همراه هستند.

وی خاطرنشان كرد : بیماری‌های ویروسی نیز در فصل بهار شایع تر می شوند و اغلب كودكان به این بیماری ها دچار می شوند .بیماری های ویروسی به طور ناگهانی در كودكان بروز می كند و در برخی از این بیماری ها دانه‌های ریز قرمزرنگ در قسمت‌های مختلفی از نواحی بدن ظاهر می‌شود.

ملكی اظهار داشت : بعضی از بیماری های ویروسی فصل بهار همچون سرخك ، سرخجه و آبله‌مرغان با ضایعات پوستی همراه هستند و بعضی از این بیماریها نیز اختلالات گوارشی ایجاد می‌كنند و همراه با اسهال و استفراغ هستند.

وی افزود :همچنین اوریون و آنسفالیت نیز از دیگر بیماری های ویروسی فصل بهار هستند كه قسمت‌های دیگر بدن را درگیر می‌كند .این بیماری‌ها مسری هستند و از راه دهان و دست‌های آلوده به افراد دیگر سرایت می‌كنند.

این متخصص پوست و مو یادآور شد : 'زونا ' نیز یك بیماری پوستی است كه در واقع همان شكل دوم آبله است . ویروس آبله ممكن است در سن 10 تا 15 سـالگی در سیستم اعصـاب بدن باقی بماند. این ویروس‌هـا فعال نمی‌شوند و در بدن نهفته می مانند و ممكن است به علت كاهش سیستم ایمنی بدن حتی با یك تب و یا خستگی تبدیل به زونا شوند.

ملكی گفت : زونا همراه با ضایعات آبدار و خارش پوست است و در این بیماری استفاده از قرص و پماد ضد خارش برای التیام پوست مناسب است. زونا مسری نیست اما ممكن است افرادی را كه هنوز به این بیماری مبتلا نشده‌اند، این بیماری را بگیرند.

به گفته این متخصص پوست و مو شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون می تواند در عدم انتقال ویروس‌ها در بهار موثر باشد از این رو در صورت استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی و یا حضور در مكان‌های عمومی كه ویروس‌های بیشتری فعال هستند ، فرد باید دستها و صورت خود را حتما با آب و صابون بشوید .

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)