بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض یك چهارم پسران مبتلا به اوریون عقیم می شوند

یك چهارم پسران مبتلا به اوریون عقیم می شوند

تهران - متخصص گوش و حلق و بینی گفت : حدود یك چهارم پسران بالغ مبتلا به بیماری اوریون، به 'اوركیت '( عقیمی) مبتلا می شوند.

دكتر احمد رضائیان در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : اوریون یك بیماری ویروسی است كه معمولا در فصل بهار و زمستان كودكان 5 تا 10 ساله را مبتلا می كند .

وی ادامه داد:ویروس این بیماری از طریق بزاق یا ترشحات فرد آلوده وارد حلق فرد سالم شده ودر غده بزاقی بناگوشی (پاروتید) تكثیر می شود .

رضائیان با اشاره به اینكه زمان وارد شدن ویروس به بدن تا ظهور علائم بالینی حدود 17 روز طول می كشد خاطر نشان كرد:یك سوم موارد تظاهرات بیماری به شكل خیلی خفیف و در حد یك سرماخوردگی جزیی است .

وی اضافه كرد:دو سوم این بیماری معمولا با بزرگی و تورم ناحیه بناگوشی یك طرف شروع می شود كه بعد از حدود 24 ساعت علایم دیگری مثل تب سردرد بی قراری، بی اشتهایی و گوش درد نیز اضافه می شوند؛ تورم بناگوش تا سه روز ادامه دارد وبعد درمدت 7 روز به تدریج كاهش می یابد.

متخصص گوش و حلق و بینی یاد آور شد:ویروس بیماری اوریون ممكن است باعث تورم پانكراس( پانكراتیت) یا مننژیت و یا تورم و التهاب بیضه (اوركیت) شود .

وی گفت:یك چهارم بیماران مذكر بالغ مبتلا به اوریون دچار اوركیت (عقیمی ) می شوند كه در موارد بسیار اندكی هر دو بیضه گرفتار می شوند كه در چنین صورتی در موارد نادری ممكن است منجر به عقیمی شوند.

رضائیان افزود:عارضه خطرناك ولی كم در بیماری اوریون از دست دادن دائمی شنوایی است كه معمولا فقط یك گوش را درگیر می كند این كاهش شنوائی به طور ناگهانی شروع شده و با سرگیجه وزوزگوش عدم تعادل و استفراغ همراه است .

به گفته وی ویروس اوریون از چند روز قبل از تورم بناگوش تا 2 هفته بعد ازآن در بزاق فرد مبتلا وجود دارد لذا قبل از بروز تورم نیز فرد می تواند افراد سالم را مبتلا كند.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض آفتاب سوختگی شدید می‌تواند خطرسرطان پوست را 50 درصد افزایش دهد

آفتاب سوختگی شدید می‌تواند خطرسرطان پوست را 50 درصد افزایش دهد

تهران - رییس مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی گفت : آفتاب سوختگی شدید می‌تواند خطرسرطان پوست را 50درصد افزایش دهد، آفتاب سوختگی و اشعه ماورای بنفش به سادگی می‌تواند به پوست صدمه بزند و این صدمه می‌تواند موجب سرطان پوست شود.

دكتر محمد علی نیلفروش زاده در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود :سرطان پوست شایع ترین سرطان بدخیم بدن است و در حال حاضر در جهان رو به گسترش است .

وی با اشاره به اینكه پوست ، بزرگ‌ ترین عضو بدن است خاطر نشان كرد :تخمین زده می شود كه در جهان هر سال بیش از یك میلیون نفر به سرطان پوست مبتلا می شوند .

نیلفروش زاده اضافه كرد: درسرطان پوست سلول‌های بدخیم از بافت پوست نشأت می‌گیرند و به طور نامنظم وفزاینده‌ ای تكثیر می شوند و به طریقی از سیستم ایمنی و دفاعی بدن عبور می‌كنند بدون این‌كه موجب عكس‌العمل تدافعی و تهاجمی در سیستم ایمنی بدن شوند.

متخصص پوست ومو خاطر نشان كرد : مهم‌ ترین عامل ایجاد سرطان پوست ، جهش در سلول بر‌اثر اشعه ماورای بنفش خورشید است با توجه به نوع سلول پوستی كه دچار جهش ژنی می شوند می تواند اشكال مختلفی از سرطان پوست به‌ وجود ‌آید .

متخصص پوست و مو به وراثت اشاره كرد و گفت : خانواده هایی كه سابقه سرطان پوست دارند بیشتر در معرض خطر بوده و كسانی كه پوست روشن تر دارند و از نژاد اروپای شمالی هستند ، بیشتر مستعد سرطان پوست هستند.

نیلفروش زاده یاد آور شد: نشانه های سرطان پوست در مراحل اولیه شباهت زیادی به ضایعات سرطانی ندارد بلكه بیشتر شبیه لكه های معمولی پوستی است كه هر ضایعه مزمن و غیرعادی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به فرا رسیدن فصل بهار توصیه كرد : افراد در معرض تابش نور خورشید به ویژه در اواسط روز و بین ساعات 10صبح تا 3بعد از ظهر كمتر قرار بگیرند و از كرمهای ضدآفتاب حداقل با 15-SPF یا بیشتر را در مناطقی از بدن كه در معرض نور خورشید است استفاده كنند .

رییس مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی افزود :كرمهای ضد آفتاب را هر دو ساعت یكبار حتی در روزهای ابری استفاده كنید و از كلاه‌های لبه‌ دار كه صورت و پشت گردن شما را بپوشاند بهره ببرید.

وی گفت : در صورتی كه تغییری در پوست احساس كردید و یا خالها دچار تغییراتی شدند یا زخمی‌ ایجاد شد كه بهبودی و ترمیم خوبی نداشت حتما در اولین فرصت به پزشك مراجعه كنید.

نیلفروش زاده افزود :بهترین راه محافظت از پوست این است كه هیچ ضایعه پوستی را بی اهمیت تلقی نكنید و به متخصص پوست مراجعه كرده بیوپسی (نمونه برداری بافتی) انجام دهید تا معلوم شود ضایعه خوش خیم یا پیش سرطانی و بدخیم است .

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-27-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ریگ درمانی درتپه های شنی استان كرمان آغاز شد

ریگ درمانی درتپه های شنی استان كرمان آغاز شد

كرمان - فرماندار شهرستان ریگان، گفت: همزمان با فرارسیدن تعطیلات نوروزی ، ریگ درمانی در تپه های شنی شهرستان ریگان از توابع استان كرمان كه از بلندترین تپه های شنی دنیاست ، آغاز شده است.

محمد برزنگ ' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این تپه ها كه با ارتفاع 75 متر و وسعت 30 كیلومتر مربع یكی از مناظر بدیع و چشم اندازهای طبیعی شهرستان ریگان می باشد هرسال درایام نوروز از رونق خاصی برخوردار است.

وی گفت: این تپه ها علاوه بر جاذبه گردشگری از خاصیت درمانی برخوردار بوده و شن های تپه ها برای دردهای مفاصل و بیماری های پوستی مفید است.

فرماندار ریگان، اظهار داشت: با معرفی تپه های شنی از سوی صدا و سیما و خبرگزاری ها تاكنون استقبال خوبی ازاین جاذبه های طبیعی شهرستان ریگان انجام شده است.

مركز شهرستان ریگان در فاصله 300 كیلومتری شرق شهر كرمان واقع است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-28-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض آلرژی و خشكی چشم منجر به خارش و آبریزش می شود

آلرژی و خشكی چشم منجر به خارش و آبریزش می شود

تهران - فوق تخصص گلوكوم و آب سیاه گفت : شایع ترین علل آبریزش چشم آلرژی و خشكی چشم است گاهی خشكی شدید چشم باعث تحریك بیش از حد تولید جزء آبكی اشك شده و باعث آبریزش می گردد.

دكتر محمد پاكروان در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود :آلرژی چشم به دلیل آزاد شدن هیستامین آبریزش ایجاد می شود . وجود گرد و غبار برای برخی افراد حساسیت زیادی را ایجاد می كند.

وی با اشاره به اینكه آلرژی چشم اغلب ارثی است خاطر نشان كرد : حساسیت های چشمی باعث می شود اشك و ترشح موكوسی و خارش در فرد ایجاد شود كه ممكن است تظاهرات مختلفی داشته باشد .

به گفته وی علائم شایع آلرژی قرمزی، تورم، آبریزش و خارش چشم ها و آبریزش بینی، عطسه، سرفه، تنگی نفس و خارش بینی، دهان، گلو و سردرد ناشی از احتقان سینوس ها است .

فوق تخصص گلوكوم و آب سیاه اظهار داشت : بسیاری از مواد آلرژی زا در هوا پراكنده هستند و با چشم و بینی تماس می یابند. مانند گیاهان، قارچ ها، گردو خاك و ذرات آزاد شده از بدن حیوانات خانگی ، بعضی غذاها ،تماس با مواد آرایشی و یا قطره های چشمی موجب اثرات چشمی می شوند .

پاكروان با بیان اینكه بهترین درمان، پیشگیری از تماس با موادی است كه آلرژی زا هستند اضافه كرد : عدم نگهداری حیوان خانگی ' عدم خروج از منزل هنگام گرده افشانی گیاهی ، استفاده از تهویه مطبوع است .

وی افزود : قطره های چشمی می تواند تنها شستشودهنده ساده و یا همراه با تركیبات آنتی هیستامین، ضداحتقان و یا ثابت كننده های جدار سلولی باشد.

پاكروان ادامه داد:بسیاری از علائم حساسیت مثل خارش، آبریزش از چشم و بینی و عطسه با استفاده از آنتی هیستامین ها تسكین می یابند و داروهای ضداحتقان باعث رفع قرمزی چشم می شوند.

وی خاطر نشان كرد :این داروها با منقبض و باریك كردن عروق باعث كاهش قرمزی چشم
می شوند. این داروها علایم بیماری را از بین می برند و نه علت بیماری را و نباید مدت طولانی برای درمان از این داروها استفاده كرد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض زخم معده در افرادی كه تحت تاثیر استرس هستند بیشتر بروز می كند

زخم معده در افرادی كه تحت تاثیر استرس هستند بیشتر بروز می كند

تهران - كارشناس تغذیه و رژیم درمانی گفت: زخم معده در افرادی كه تحت تاثیر استرس شدید هستند و همچنین استراحت فكری و جسمی كافی دارند بیشتر بروز می كند.

گیتی بهدادی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : یكی از دلایل اصلی ابتلا به زخم معده، عفونت ناشی از هلیكوباكتر پیلوری به ویژه در سالمندان است.

وی ادامه داد: زخم معده بر اثر ترشح بیش از حد اسید معده یا ترشح ناكافی موكوس بوجود می آید كه علائمی مانند دل درد 1 تا 3 ساعت بعد از صرف غذا و احساس سوزش و مالش شكم به همراه دارد.

بهدادی پور خاطر نشان كرد : بیمارانی كه دچار زخم معده هستند با خوردن آنتی اسید بهبود می یابند.

كارشناس تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به اینكه بیماری زخم معده در برخی از افراد بیشتر بروز می كند اظهار داشت: سابقه فامیلی، شرایط استرس، مصرف برخی از داروها نظیر كورتیكواستروئیدها و آسپیرین و همچنین استفاده از الكل و سیگار نقش بسیار موثری در ابتلا به زخم معده دارد.

وی استفاده از وعده های مكرر غذایی در حجم كم به جای 3 وعده غذایی پر حجم، پرهیز از نوشیدنی های حاوی كافئین مانند قهوه و چای غلیظ، و شكلات، پرهیز از ادویه جات تند مانند فلفل قرمز و فلفل سیاه و خردل و نیز سیر را در درمان این بیماری مفید دانست.

بهدادی ،خودداری از مصرف نوشابه های گازدار، پرهیز از الكل ،استراحت فكری و جسمی و پرهیز از استرس، نكشیدن سیگار ،محدود كردن مصرف فیبرهای خشن و پرحجم نظیر كلم، حبوبات سفت ، پرهیز از خوردن آب حین صرف غذا و خودداری از مصرف وعده های غذایی پر چرب را از دیگر نكات بهداشتی و تغذیه ای عنوان كرد.

وی خاطر نشان كرد : مصرف غذاهای آماده ، ساندویچ ، سوسیس، كالباس، غذاهای سرخ كردنی و انواع سس ها می تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد .

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض یك روانپزشك : عوامل ژنتیكی در بروز آلزایمر نقش دارند

یك روانپزشك : عوامل ژنتیكی در بروز آلزایمر نقش دارند

تهران - یك روانپزشك گفت : عوامل ژنتیكی در بروز بیماری آلزایمر نقش دارند چنانچه 40 درصد بیماران آلزایمری اعلام می كنند كه پیش از این بستگان آنها به این بیماری دچار شدند.

دكتر 'محمد والی پور' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : آلزایمر یك بیماری پیشرونده است و از انواع بیماری های زوال عقل محسوب می شود . از دیگر بیماری ها زوال عقل می توان به پاركینسون اشاره كرد . در این زمینه باید گفت بیماری هایی همچون ایدز ،بیماری‌های عروقی مغز، مصرف مواد مخدر و یا وارد شدن ضربه به سر در بروز بیماری های زوال عقل موثرهستند.

وی یادآور شد : آلزایمر از جمله شایع ترین بیماری های زوال عقل است . در این بیماری هوش ، حافظه و یادگیری، قدرت حل مسایل، جهت یابی، ادراك و تمركز، قضاوت اجتماعی و شخصیت فرد دچار آسیب می شود .

والی پور خاطرنشان كرد : جنس( مونث بودن ) ، ژنتیك و داشتن بستگان درجه یك مبتلا به آلزایمر ، سابقه ضربه به سر و بیماری سندرم داون در بروز بیماری آلزایمرموثراست و بعضی كروموزوم‌ها از جمله كروموزوم 1 ، 14، 21 و ژن 4E در پیدایش آلزایمر دخالت دارند.

این روانپزشك افزود : پسرفت هوشی ، فراموشكاری، دلیل تراشی، نظم افراطی، كناره‌گیری از اجتماع و شرح رخدادها با جزییات دقیق از عوامل مشخص كننده بیماری های زوال عقل است .

علاوه بر این داشتن لحن گزنده ، بروز خشم ناگهانی ، شوخی‌های احمقانه، بی‌ثباتی هیجانی ، ظاهری نامرتب، منگی و كم حافظه شدن از دیگر نشانه های زوال عقل است .

به گفته این روانپزشك آلزایمر به دو صورت زود رس (سن زیر 65 سالگی) و دیررس (سن بالای 65 سال) بروز می‌كند. میانگین طول عمر بیمار پس از شروع بیماری آلزایمر 8 سال است و پیشرفت این بیماری در صورت وجود سابقه خانوادگی و یا در نوع زودرس سریعتر است .

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض انجام بزرگ ترین عمل پیوند صورت

انجام بزرگ ترین عمل پیوند صورت

تهران- جراحان برای نخستین بار توانسته اند بزرگترین عمل پیوند صورت را انجام دهند.

به گزارش دیلی میل، در نتیجه این عمل پیوند كه در بیمارستان مریلند در آمریكا انجام شد، گیرنده، 'ریچارد نوریس' صورتی جدید از جمله فك، دندان و زبان دریافت كرد.

ریچارد نوریس 37 ساله از 15 سال پیش كه گلوله ای تصادفا به صورتش شلیك و به شدت مجروح شد، خانه را ترك نكرده بود و در مواقع ضروری كه مجبور بود ، بیرون برود ، صورتش را با ماسك می‌پوشاند.

هزینه این جراحی توسط نیروی دریایی آمریكا پرداخت شده است . در این عمل جراحی گروه جراحان با استفاده از اعضای بدن یك اهدا كننده همزمان روی 5 نفر عمل پیوند انجام دادند. مجموعه این عمل های جراحی 72 ساعت طول كشید. از این میان تنها عمل پیوند صورت ' نوریس ' بود كه 36 ساعت طول كشید.

او لب ها و بینی خود را در اثر سانحه تیراندازی از دست داده بود و حركات دهانش بسیار محدود شده بود.

'ادواردو رودریگز' سرپرست گروه جراحان پس از این عمل گفت: نوریس می تواند به زندگی عادی خود بازگردد.

وی گفت: هدف از این عمل جراحی آن بود كه اعضای صورت كاركرد اصلی خود را دوباره به دست آورند و در ضمن از نظر زیبایی نیز نتایج مطلوبی به دست آوریم.

گروه جراحان در دانشگاه مریلند می گویند نوریس اكنون می تواند دندان های خود را مسواك بزند، ریش خود را بتراشد و حس بویایی خود را بازیافته است.

دولت آمریكا برآورد كرده است كه حدود 200 سرباز مجروح ممكن است برای دریافت عمل پیوند صورت واجد شرایط باشند.

اولین پیوند صورت در سال 2005 در فرانسه روی زنی انجام شد كه صورتش توسط سگ خانگی اش به شدت آسیب دیده بود.

در سال 2010 نیز اولین پیوند كامل صورت در اسپانیا انجام شد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض چاقی مفرط و سیگار دو عامل مهم در بروز سرطان كلیه

چاقی مفرط و سیگار دو عامل مهم در بروز سرطان كلیه

تهران- دانشمندان می گویند چاقی مفرط خطر ابتلا به سرطان كلیه را به میزان 70 درصد و كشیدن سیگاربه میزان 50 درصد افزایش می دهد.

به گزارش دیلی اكسپرس، مركز تحقیقات سرطان انگلیس آماری را منتشر كرده است كه نشان می دهد در سال 2009 بیش از 9 هزار مورد سرطان كلیه شناسایی شد درحالی كه این رقم در سال 1975 كمتر از 2300 مورد بود.

مركز تحقیقات سرطان انگلیس می گوید تعداد كمی از مردم متوجه خطر سرطان در اثر چاقی هستند.

سرطان كلیه اكنون هشتمین سرطان شایع در انگلیس است.

وجود خون در ادرار می تواند از نشانه های اولیه این سرطان باشد. اما سرطان كلیه اگر زود شناسایی شود با عمل جراحی قابل درمان است.

كارشناسان می گویند اضافه وزن، علاوه بر سرطان كلیه خطر سرطان سینه، روده و رحم را افزایش می دهد زیرا باعث افزایش تولید بعضی از هورمون های خاص در بدن می شود.

میزان مصرف سیگار در انگلیس در 35 سال گذشته افت كرده است اما آمار چاقی یا چاقی مفرط درحال افزایش است؛ به طوری كه شاخص وزن بدن 70 درصد مردان و 60 درصد زنان در این كشور 25 یا بیشتر است.

به گفته پزشكان شاخص وزن بدن باید بین 18 تا 25 باشد.با این حال از اوایل دهه 1970 تا سال های 2005-2009 میزان بقای پنج ساله پس از ابتلا به سرطان كلیه به اندازه 85 درصد افزایش یافته است.

پروفسور 'تیم آیسن' از مركز تحقیقات سرطان انگلیس كه در دانشگاه كمبریج كار می كند ، گفت: در 10 سال اخیر، مركز تحقیقات سرطان انگلیس به ساخت داروهای تازه ای كه مانع رسیدن خون به سلول های سرطانی در كلیه می شوند ، اقدام كرده است. این داروها به كنترل بیماری در بیشتر بیماران كمك می كند اما آن را درمان نمی كند.

به گفته وی بهترین راه، جلوگیری از بروز بیماری در درجه اول است - حفظ یك وزن سالم و نكشیدن سیگار بهترین راه این كار است.

'سارا هیوم ' مدیر اطلاعات در مركز تحقیقات سرطان انگلیس گفت:درحالی كه ترك سیگار بهترین راه كاهش خطر ابتلا به سرطان كلیه است، اهمیت حفظ وزن مناسب را نباید نادیده گرفت.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خروج چهار هزار و 294 سنگ از مثانه یك مرد

خروج چهار هزار و 294 سنگ از مثانه یك مرد

تهران- یك جراح ادعا می كند كه با بیرون آوردن چهار هزار و 294 سنگ از مثانه یك مرد 63 ساله ركورد گینس را شكسته است.

این جراحی لاپاراسكوپی به تازگی بر روی یك افسر بازنشسته كه از درد در ناحیه كمر شكایت می كرد، انجام شده است.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، یك اسكن وجود سنگ های متعدد در مثانه این مرد را نشان داد از این رو پزشك انجام عمل جراحی را به این بیمار توصیه كرد . در جریان این عمل چهار هزار و 294 سنگ كه در مجموع 300 گرم وزن داشتند، از مثانه وی بیرون آورده شد.

هم اكنون حال عمومی این بیمار خوب است و در سلامتی به سر می برد.

پیش از این سه هزار و 110 سنگ از مثانه زنی در آلمان بیرون آورده شده بود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ركورد نگهداری'جنین فریز شده' در ایران شكسته شد

ركورد نگهداری'جنین فریز شده' در ایران شكسته شد

اصفهان- ركورد نگهداری'جنین فریز شده'در ایران با نگهداری یك جنین به مدت 5/11 سال در آزمایشگاه مركز باروری و ناباروری اصفهان شكسته شد.

مسوول آزمایشگاه 'آی وی اف'(IVF) مركز باروری و ناباروری اصفهان روز دوشنبه به ایرنا گفت:این جنین پسر روز13 فروردین امسال به دنیا آمد و هم اكنون در سلامت كامل به سر می برد.

دكتر'محمد نصر اصفهانی' افزود: خواهر دو قلوی این نوزاد11 سال پیش از طریق انجماد جنین در اصفهان به دنیا آمد كه او نیز از سلامت كامل برخوردار است.

وی با اشاره به اینكه پدر و مادر این نوزاد حدود12 سال پیش به مركز باروری و ناباروری اصفهان مراجعه كرده بودند، گفت: در لقاح آزمایشگاهی، تعدادی جنین تازه از این زوج انتقال یافت كه یكی از آنها 11 سال و شش ماه پیش به دنیا آمد و جنین دیگر بتازگی متولد شده است.

به گفته مسوول آزمایشگاه 'آی وی اف' مركز باروری و ناباروری اصفهان، جنین های اضافه به صورت منجمد نگهداری شدند.

وی اظهار داشت: با درخواست این خانواده پس از 11 سال یكی از جنین های منجمد شده به رحم مادر انتقال یافت كه منجر به تولد این نوزاد پسر شد.

وی با اشاره به اینكه مدت زمان نگهداری جنین فریز شده در آزمایشگاه بر بقاء جنین پس از تولد تاثیر زیادی دارد، تصریح كرد: نحوه فضابندی برای نگهداری جنین و حداقل شوك حرارتی باعث ماندگاری و افزایش شانس زنده ماندن جنین پس از انجماد می شود.

این پژوهشگر با بیان اینكه تاكنون دو بارداری منجر به تولد با نگهداری جنین فریز شده بالای10 سال در كشور وجود داشته است، گفت: این اتفاق بندرت در جهان پیش می آید كه تاكنون بیشترین زمان آن 16 سال بوده است.

نصر اصفهانی، مزیت این روش را جلوگیری از بیهوشی مجدد مادر، هزینه كمتر، جلوگیری از تحریك مجدد تخمك گذاری و حفظ شانس باردار شدن مادر برشمرد و گفت: هرچه سن زنان بالا می رود، شانس باردار شدن آنها كمتر می شود اما در این روش دیگر این عنصر تاثیری ندارد.

وی تعداد جنین های منجمد شده در مركز باروری و ناباروری اصفهان در هر سال را بین دو تا سه هزار مورد اعلام كرد و افزود: از هر یكهزار مورد جنین منجمد شده حدود 300 نوزاد متولد می شوند.

مركز باروری و ناباروری اصفهان در1372 برای درمان نازایی زنان تاسیس شد.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)