بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض تلاش دانشمندان برای ساخت واكسن آلزایمر

تلاش دانشمندان برای ساخت واكسن آلزایمر

تهران- دانشمندان ادعا می كنند یك گام به تولید واكسن آلزایمر نزدیك شده اند. این ادعا پس از آن اظهار شد كه دانشمندان شیوه ای را برای شناسایی پروتئینی در مغز یافته اند كه با جهش خود ، موجب زوال حافظه می شود.

به گزارش دیسكاوری نیوز، گروهی از دانشمندان در بوستون مدعی شده اند این واكسن می تواند برای درمان بیماری آلزایمر و حتی پیشگیری از رایج ترین شكل زوال عقل استفاده شود.

در حقیقت دانشمندان ادعا می كنند آنتی بادی های جدیدی را برای تشخیص و درمان آلزایمر ساخته اند.

پروتئین های عامل آلزایمر از نوعی موسوم به 'تائو' هستند و با توجه به نوع این پروتئین احتمال ارایه واكسن برای مراحل اولیه بیماری افزایش می یابد. معمولا پروتئین تائو یكی از عوامل سخت كوش در حافظه و عملكرد مغز است.اما در بیماری آلزایمر و دیگر بیماریهای مغز و اعصاب ، این پروتئین نه تنها نقش سازنده خود را در سلامت مغز از دست می دهد بلكه به یك مهاجم تبدیل می شود كه سلول های مغزی را نابود می كند.

به گفته این دانشمندان از آنجایی كه شكل گیری بیماری آلزایمر یك دهه طول می كشد، چالش اصلی برای متوقف كردن زوال حافظه ، شناسایی دوره اولیه ای این بیماری است كه پروتئین تائو از یك عامل سازنده به یك عامل مخرب تبدیل می شود.

دانشمندان با ساخت آنتی بادی های لازم ، به راهكار جدیدی برای حذف تخصصی تائوهای بیماری زا دست یافته اند . در این شیوه تائوهای سالم هیچ آسیبی نمی بینند و ازاین رو می توانند مسئولیت های مهم خود را انجام دهد.

دانشمندان اكنون این احتمال را مطرح كرده اند كه آنتی بادی ها و واكسن هایی می توان ساخت كه فقط تائوهای بیماری زا را از بین ببرند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Cell منتشر شده است.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 04-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض افشانه بینی مبارزه با بیماری قلبی ساخته شد

افشانه بینی مبارزه با بیماری قلبی ساخته شد

تهران- افشانه بینی كه می تواند با از بین بردن چربی های انباشته شده در عروق، خطر سكته قلبی را كاهش دهد در پنج سال آینده به بازار می آید.

به گزارش پایگاه اینترنتی میرور، محققان دریافتند این شیوه درمانی جدید در حذف چربی های موجود در عروق بسیار موثرتر از شیوه های رایج عمل می كند.

این واكسن را می توان به صورت تزریقی و همچنین به صورت افشانه بینی به بیمار داد.

این محصول كه هنوز نامی برای آن انتخاب نشده، برای عرضه به بازار منتظر دریافت مجوز های قانونی است.

مطالعه ای به سرپرستی دانشگاه سوئد نشان داد این واكسن توانست در آزمایش های انجام شده بر روی موش ها پلاك های خون را 60 تا 70 درصد كاهش دهد.

قرار است این شیوه درمانی نوین بر روی 144 بیمار مبتلا به ناراحتی های قلبی در آمریكا و كانادا انجام شود.

این شیوه درمانی با تحریك سیستم ایمنی بدن به تولید آنتی بادی هایی كه مانع از تشكیل انباشت چربی در عروق موسوم به پلاك می شود، عمل می كند.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 04-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض دندان ها نوع رژیم غذایی را مشخص می‌كنند

پژوهشگران:

دندان ها نوع رژیم غذایی را مشخص می‌كنند

تهران – محققان دانشگاه 'لستر' موفق به تعیین نوع رژیم غذایی با بررسی دندان‌ها شدند.

به گزارش نیچر، تاكنون هیچ روشی برای تعیین غذای مصرفی حیوانات وجود نداشت و تنها روش بررسی مدفوع آنها بود ولی شیوه جدید بسیار ساده است و برمبنای بررسی دندان‌ها قرار دارد.

نوع غذای مصرفی در دراز مدت شكل دندان‌ها را تغییر می‌دهد. این فرآیند در انسان نیز وجود دارد.

این شیوه جدید كه برمبنای بررسی خلل و فرج‌های سطح دندان ها در مقیاس میكروسكوپی قرار دارد باعث شده است كه مورخان در همین مدت اندك اطلاعات وسیعی در مورد تغذیه حیوانات منقرض‌شده به‌ویژه موجودات دریایی غول‌پیكر كسب كنند.

مدیر این پروژه تحقیقاتی می‌گوید : ایده این طرح زمانی به ذهن او خطور كرده است كه سطح زبان خود را با دقت روی دندان هایش كشیده و متوجه شده كه سطح برخی دندان ها زبرتر است.

برای بررسی این روش از یك نوع میكروسكوپ سه‌بعدی فوق پیشرفته استفاده شده است. این شیوه هنوز برای انسان مورد استفاده قرار نگرفته است ولی در مورد حیوانات پیشگویی دقیقی دارد.

محققان بر این باورند كه به زودی این روش برای انسان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و اطلاعات به دست آمده در پزشكی و پزشكی قانونی بسیار حائز اهمیت است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض علت اصلی بی‌قراری نوزادان شناخته شد

علت اصلی بی‌قراری نوزادان شناخته شد

تهران – علت اصلی بدخوابی و گریه شبانه نوزادان شناخته شد

به گزارش ساینس، مصرف بیش از اندازه كافئین مادران در دوران شیردهی علت اصلی اختلال خواب و بی قراری نوزاد است.

بچه‌ها قادر به سوخت و ساز و دفع كافئین نیستند ، بنابراین مصرف بیش اندازه كافئین در مادران شیرده به تجمع كافئین در بدن نوزاد و بروز عواملی مانند تحریك‌پذیری بیش از اندازه نوزاد و كم‌خوابی منجر می‌شود.

كافئین به مقدار زیاد در چای، قهوه، شكلات و نوشیدنی های گازدار یافت می‌شود.

به گفته متخصصان اطفال عوامل دیگر از جمله دل‌درد و نفخ شكم هم در بروز بی‌قراری در نوزادان موثر است ولی عاملی كه كمتر مورد توجه قرار می‌گیرد تغذیه مادران شیرده است.

سلامت مادران در دوران بارداری و شیردهی مهمترین عامل در سلامت نوزادان است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض یكی از مهمترین دلایل بیش‌فعالی كودكان شناخته شد

یكی از مهمترین دلایل بیش‌فعالی كودكان شناخته شد

تهران – محققان دانشگاه 'ییل' موفق به شناخت یكی از مهمترین دلایل بیش‌فعالی كودكان شدند.

به گزارش ساینس ، استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری یكی از مهمترین دلایل اختلالات رفتاری فرزندان است.

قرارگرفتن در معرض تشعشع تلفن همراه در دوران بارداری تاثیر مستقبمی بر رشد مغز نوزاد دارد و به بیش‌فعالی او منجر می‌شود.

به گزارش مدیر پروژه این اولین باری است كه تاثیر مستقیم تشعشعات رادیویی تلفن همراه بر رفتار نوزاد و كودك مورد بررسی قرار گرفته است.

در این آزمایش موش‌های باردار در دو قفس جداگانه مورد آزمایش قرار گرفتند. در قسمت بالای قفس اول یك تلفن همراه نگهداری شد كه گاهی اوقات در حالت فعال ( مكالمه ) بود و گاهی اوقات در حالت ساكت بود.

در قفس دوم از یك تلفن همراه در حالت غیر فعال استفاده شد.

موش‌های نوزاد هر دوقفس پس از تولد مورد بررسی قرار گرفتند. موش‌هایی كه مادر آنها در هنگام بارداری در معرض تشعشعات تلفن همراه قرار داشتند بسیار بیش‌فعال بودند و ظرفیت حافظه آنها نیز بسیار پایین بود.

این آزمایش بارها تكرار شده است و هربار نتایج مشابهی حاصل شده است.

تشعشعات حاصل از تلفن همراه نورون‌های واقع در قسمت جلوی 'كورتكس' را تحریك می‌كند و اختلالات بیش‌فعالی نیز دقیقاً مربوط به نورون های همین ناحیه است.

مدیر این پروژه تحقیقاتی بر این باور است كه پس از تكمیل تحقیقات و قطعیت یافتن این موضوع ممكن است استفاده از تلفن همراه در تمام دوران بارداری ممنوع اعلام شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-09-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خارج كردن یك تومور 18 كیلوگرمی ازبدن یك بیمار 18 ساله

خارج كردن یك تومور 18 كیلوگرمی ازبدن یك بیمار 18 ساله

تهران- جراحان هندی موفق شدند یك تومور 18 كیلوگرمی بدخیم را از بدن یك بیمار 18 ساله خارج كنند.

در این جراحی، بیمار پای خود را از دست داد.

به گزارش تایم او ایندیا، این بیمار از نوعی سرطان استخوان رنج می برد.

این بیمار از یك سال پیش دچار یك تومور بدخیم در پای خود شده بود اما عدم درمان آن موجب شد در این مدت اندازه تومور 10 برابر بزرگ شود.

بروز این تومور در پای این جوان هندی، توانایی راه رفتن را از وی گرفت.

به گفته جراحان اگر این تومور از بدن بیمار خارج نمی شد ، عوارض جدی تری برای وی ایجاد می كرد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-09-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض شیوه نوینی برای پیشگیری از بروز فشار داخل چشم در بیماری آب سیاه ارایه شد

شیوه نوینی برای پیشگیری از بروز فشار داخل چشم در بیماری آب سیاه ارایه شد

تهران - پژوهشگران با مداخله در فعل و انفعالات شیمیایی چشم شیوه نوینی برای تنظیم فشار داخل چشم در بیماری آب سیاه ارایه كردند .

به گزارش دیلی اكسپرس، فرضیه محققان موسسه چشم 'باسكوم پالمر' در دانشكده پزشكی میامی میلر در آمریكا ، این بود كه واكنش زلالیه به محرك های مكانیكی در سطح سلولی، بر تنظیم فشار داخلی چشم موثراست. محرك های مكانیكی موجب بروز مجموعه ای از فعل و انفعالات شیمیایی در زلالیه می شوند .

این محققان توانستند فرضیه خود را اثبات كنند.

پروتئین موجود در این فرایند 'كوچلین' نام دارد كه در هشت سال پیش با استفاده از روش های طیف نگاری توده ای حساس، در بافت اطراف پایه قرنیه (TM) كشف شد.

بافت (TM) مسئول تصفیه و تخلیه زلالیه چشم از آلودگی ها و كنترل فشار داخلی چشم است.

در این شیوه محرك های مكانیكی با تحریك زلالیه آن را به انجام فعالیت طبیعی خود وادار می كنند و زلالیه با تخلیه به هنگام، فشار داخلی چشم را كاهش می دهد.

افزایش فشار داخلی چشم عامل خطر اولیه ای است كه موجب ایجاد و پیشرفت آب سیاه می شود.

این شیوه درمانی جدید راه را برای ارایه شیوه های درمانی جدید با استفاده از محرك های مكانیكی در سطح سلولی فراهم می كند.

همچنین این شیوه می تواند به ارایه راهكارهای مداخله ای معناداری منجر شود.

نتایج این یافته ها در نشریه PLoS One منتشر شده است .

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-09-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نوشیدن مایعات به اندازه كافی در پیشگیری از آلزایمر موثر است

نوشیدن مایعات به اندازه كافی در پیشگیری از آلزایمر موثر است

تهران - آلزایمر یك بیماری است كه بر كاركرد عقل تاثیر می گذارد و نوشیدن مایعات به اندازه كافی در پیشگیری از آلزایمر موثر است.

به گزارش انجمن آلزایمر، افراد مبتلا به آلزایمر به سرعت تغییر خلق و خو می دهند و برای مثال ممكن است بدون هیچ دلیل مشخصی از حالت آرام به گریه و یا عصبانیت تغییر خلق دهند.

بنابر این گزارش، علائم اولیه آلزایمر در افراد مختلف و حتی روزهای پی در پی متفاوت است.

بعضی از نشانه های آن به قدری ظریف است كه هیچ كس به آن توجه نخواهد كرد.

از جمله علائم اولیه ابتلاء به این بیماری می توان به مواردی همچون از دست دادن حافظه، مشكل در انجام امور زندگی و كارهای روزانه، مشكلات زبانی، سردرگمی زمانی و مكانی، كاهش قوه قضاوت، مشكل در تفكر انتزاعی و تغییر در رفتار و خلق وخو اشاره كرد.

تاكنون هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از آلزایمر وجود نداشته است با این حال تحقیقات اخیر روش هایی همچون تمرینات فكری، بدنی، نوشیدن مایعات به اندازه كافی، مراقبت در داروهای مصرفی و پیروی از رژیم غذایی سالم را در پیشگیری از آلزایمر موثر می داند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-09-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض چاقی در هر سنی با افزایش فشار خون همراه است

عضو آكادمی تغذیه و چاقی آمریكا:

چاقی در هر سنی با افزایش فشار خون همراه است

تهران - مشاور تغذیه و رژیم درمانی گفت : چاقی در هر سنی با افزایش فشار خون همراه است و با كاهش وزن فشار خون نیز از بین می رود.

دكتر رضا آمری نیا در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : تحقیقات اخیر نشان داده است كه احتمال رابطه بین افزایش سن و فشار خون وجود دارد كه می تواند به علت آسیب هایی باشد كه به سرخرگهای كلیه وارد شده است.

وی ادامه داد:فشار خون بالا كه در نتیجه افزایش وزن و یا دریافت زیاده از حد سدیم ایجاد می شود برگشت پذیر است .دریافت زیاده از حد نمك موجب نگهداری آب در داخل بدن ، افزایش حجم خون و به تبع آن افزایش فشار خون می شود .

عضو آكادمی تغذیه و چاقی آمریكا اضافه كرد : فشار خون بالا با حملات قلبی و مغزی و پیری و مرگ همراه است و با افزایش سن فشار خون افراد نیز افزایش پیدا می كند .

وی با بیان اینكه تحقیقات نشان داده است كه آسیب دیدن سلول های كلیوی مهمترین علت ابتلا به فشار خون در افراد مسن است گفت : بهترین راه برای جلوگیری آسیب دیدن سلولهای كلیوی اصلاح رژیم غذایی ، استفاده از میوه ها و سبزیجات ، دانه های كامل غلات ، حبوبات و مغزها ، دانه ها و خودداری از مصرف دانه های تصفیه شده و بدون پوسته غلات و جلوگیری از افزایش وزن است .

آمری نیا در خصوص سالمندان افزود : افزایش سن و كاهش میزان فعالیت های بدنی و به دنبال كاهش سوخت و ساز بافت های بدن در افراد سالمند باعث می شود نیازشان به دریافت انرژی كاهش یابد.

وی اظهار داشت : كاهش توانایی دستگاه گوارش , هضم و جذب مواد غذایی سالمندان را با مشكل مواجه كرده و اگر این افراد بخواهند همان سیستم تغذیه ای سال های گذشته را حفظ نمایند و میزان غذای بیشتری مصرف نمایند دچار چاقی و عوارض آن می شوند.

مشاور تغذیه ورژیم درمانی یاد آور شد :رعایت تغذیه مناسب برای افراد مسن امری مهم و حیاتی در افزایش طول عمر آنها خواهد داشت .

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-09-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض حذف صبحانه خطر ابتلا به دیابت را در مردان افزایش می دهد

حذف صبحانه خطر ابتلا به دیابت را در مردان افزایش می دهد

تهران- حذف وعده صبحانه ، خطر ابتلا به دیابت را در مردان 20 درصد افزایش می دهد.

به گزارش ساینس دیلی، در این تحقیق وعده غذایی صبحانه برای سلامتی ضروری اعلام شده است.

جدیدترین تحقیقات پژوهشگران دانشكده پزشكی هاروارد كه بر روی حدود 30 هزار مرد انجام شده ، حاكی از آن است كه مصرف صبحانه می تواند خطر ابتلا به دیابت را كاهش دهد.

این پژوهشگران نشان دادند حتی مردانی كه اضافه وزن ندارند و از رژیم غذایی سالمی در وعده های ناهار و شام برخوردارند، اگر وعده صبحانه را حذف كنند، سلامتی خود را در خطر قرار می دهند.

محققان عادات مصرف صبحانه را در 29 هزار و 206 مرد به مدت بیش از 16 سال بررسی كردند.

هیچ یك از این افراد در ابتدای تحقیق دیابت نداشتند.

این مطالعه نشان داد افرادی كه معمولا صبحانه نمی خوردند 21 درصد بیش از آنهایی كه این وعده غذایی را داشتند ، در خطر ابتلا به دیابت بودند.

مردانی كه رژیم غذایی مناسبی را یك یا دو بار در روز داشتند 25 درصد بیش از آنهایی كه سه وعده غذایی داشتند، در خطر ابتلا به دیابت بودند.

محققان هاروارد می گویند: ظاهرا داشتن سه وعده غذایی اصلی در روز از جمله صبحانه، الگوی غذایی مطلوبی برای كاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو است.

این دانش پژوهان می گویند هنوز تاثیر این وعده غذایی بر سلامت زنان و احتمال ابتلا به دیابت در آنها بررسی نشده است.

صبحانه میزان كلسترول بد بدن را كه موجب انسداد عروق اطراف قلب می شود ،كاهش می دهد.

احتمال مصرف تنقلات و غذاهای شیرین در افرادی كه صبحانه نمی خورند بیشتر است.

نتایج این تحقیقات در نشریه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)