بازگشت   پی سی سیتی > سایر گفتگوها > مطالب آزاد

مطالب آزاد در این تالار مطالبی که موضوعات آزاد و متفرقه دارند وجود دارد بدیهیست که کنترل بر روی محتوای این تالار بیشتر خواهد بود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-18-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض ابداع روش شمارش تعداد آب نباتهاي درون قوطي

ابداع روش شمارش تعداد آب نباتهاي درون قوطي

فیزیکدانان آمریکایی روشی را ارائه کردند که به کمک آن می توان تعداد آب نباتهای موجود در یک قوطی را شمرد.

فيزيكدانان آمريكايي روشي را ارائه كردند كه به كمك آن مي توان تعداد آب نباتهاي موجود در يك قوطي را شمرد. به گزارش خبرگزاري مهر، اينكه چه تعداد آب نبات در قوطي وجود دارد سئوالي است كه حل آن بسيار دشوار به نظر مي رسد و به دليل اينكه آب نباتها قابل تغيير شكل هستند و مي توانند به يكديگر بچسبند تاكنون هيچ كس موفق نشده است پاسخي براي آن پيدا كند.

اكنون گروهي از فيزيكدانان دانشگاه نيويورك موفق شدند روشي را پيدا كنند كه به كمك آن مي توان به ساده ترين روش تعداد آب نباتهاي يك قوطي دربسته را شمرد.

اين محققان مدلي را ايجاد كردند كه مي تواند ابعاد و وزن ذرات را شناسايي و بنابراين به روشي دقيق تعداد آنها را محاسبه كند.

[IMG]http://*******************/photos/ax590130.jpg[/IMG]

اين دانشمندان با مشاهده سيستمي مركب از آب و قطرات روغن توانستند تصاويري سه بعدي تهيه كنند و رفتار هر ذره را به صورت منفرد مورد امتحان قرار دهند. سپس با كمك همين روش توانستند گروهي از آب نباتهاي داخل قوطي را مشاهده كنند.

براساس گزارش نيچر، اين فيزيكدانان كشف كردند كه ذرات بزرگ بيش از ذرات كوچكتر به يكديگر مي چسبند و به اين ترتيب تعداد متوسط تماسهاي ميان ذرات نزديك به هم براي حفظ ثبات مكانيكي سيستم بدون تغيير باقي مي ماند. اين دانسته ها به دانشمندان كمك كرد كه بتوانند در سيستمي كه بزرگي و وزن ذرات آن قابل شناسايي است تعداد ذرات داخل آن را محاسبه كنند.

اين مدل مي تواند براي محاسبه تعداد ذرات با ابعاد مختلف كه درون يك سيستم قرار دارند مثل تركيبات نفتي و پودرهاي دارويي كاربردهاي بسياري داشته باشد.

منبع: خبرگذاری مهر

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 03-27-2011 در ساعت 12:05 PM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 10-19-2009
Hiwa آواتار ها
Hiwa Hiwa آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

105 سپاس در 86 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Smile وبلاگ ما و دوستان ...

احساس كردم هر كدام از دوستان كه وبلاگي دارن و مايلن كه بقيه كاربرا هم از وبشون ديدن كنن، آدرسشو اينجا در اختيار بقيه بذارن. و يا احيانا" وبلاگ ديگه ايي رو كه فكر ميكنن مطالبش مفيده، آدرس اون رو هم توي همين تاپيك بذارن تا بتونيم بيشتر در جهت بالا بردن سطح معلومات خود و سايرين بكوشيم.

از خودم شروع ميكنم :
www.happiness57.blogfa.com

وبلاگم بيشتر در زمينه موفقيت و مثبت نگريه. ديدنش خالي از لطف نيست.
اسمش هم هست " اقاقيا".

نگاه کن ، نگاه ها همه سنگ است و قلب ها همه سنگ!

چه سنگبارانی...

گیرم گریختی همه عمر،کجا پناه بری ؟!

" خانه خدا سنگ است "
قدیمی 10-19-2009
فرگل آواتار ها
فرگل فرگل آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 2,541

1,575 سپاس در 776 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض بيوگرافي انريكو به همراه عكس

انریکه در 7 می 1975 در مادرید اسپانیا متولد شد. او سومین و آخرین فرزند خانواده ایگلسیاس است
والدینش وقتی که او 3ساله بود از هم جدا شدند و او همراه مادرش در اسپانیا زندگی کرد.وقتی 8ساله بود مادرش او, برادرش خولیو و خواهرش جابلی را به میامی نزد پدرشان فرستاد. وی در میامی به تحصیل و تجارت پرداخت. یک سال بعد به خوانندگی روی آورد و در مادرید با سه فرهنگ اروپایی,آمریکایی و لاتین آشنا شد که بعد ها باعث موفقیت بیشترش شد و در سال1995 به عنوان یک خواننده ناشناس آمریکایی با نام انریکو مارتینز شروع به خواندن کرد. بعد از تورنتو رفت و چون هیچ کس وی را نمیشناخت توانست بر روی موسیقی متمرکز شده , و در عرض 5 ماه اولین آلبوم خود را به ضبط برساند.

انریکه توانست در سال 2002 با 6 آلبوم, 2 تا در انگلیس و 4 تا در اسپانیا رکورد شکن باشد و این تنها چیزی بود که انریکو را راضی نگه می داشت. او می توانست در زمینه پاپ کار کند اما ترجیح داد با موسیقی آواز بخواند. اولین آلبوم انریکو به نام "معتاد" بسیار زیبا و گیرا بود و وی را به آمریکا سپس اروپا , مکزیک و خاورمیانه کشاند.
او می گوید : تمام مدت در یک استدیوی کوچک می نشستم و ترانه هایی می نوشتم که هرگز به آن خوبی ننوشته بودم و تمام سعی من این بود تا برای بشریت کاری انجام دهم و انسانها را از خطراتی که در اطرافشان است آگاه کنم.

انریکه با پل باری و مارک نایلر هم گروه شد و آهنگ های "قهرمان" , "با تو بودن" و "موسیقی الهی" را ساخت .
همچنین با همکاری نایلر آهنگهای "معتاد" , "خانه قدرت" , "عشق نیست" , "کالیفرنیا صدا می زند" , "رها باش" , "با خودت_ باش" , "آرزو کن با من باشی" , "تو مرا می لرزانی" را تولید کردند. سپس با کارانیو گوارد آلبوم "گردش گر" را روانه بازار کرد. او با شریک جدیدش الکس آندرو و روبسا دیویس آهنگ واقعا زیبای "آنرا بگو" و سپس "توری که مرا احساس می کنی" " مرا بشکن , مرا بلرزان" یا اسم دیگر آن " نمیتونی مرا بفهمی" عرضه کردند.

[IMG]http://api.ning.com/files/AV3aLqiS*1cNN4IUVo6goxca1xdHxd5BYYVKykixWVUEbtA-sgv5GveJPmh09lPdC8dEpYycGK4LuwnNwZRsjJrzAHe6dUYH/enriqueiglesias20071220353475.jpg[/IMG]

انریکه می گوید: برای اولین بار که خواندم احساس کردم , می توانم در انگلیس هم این کار را ادامه دهم اما احتیاج به کمک داشتم که هیچ کس این کار را نکرد. بنابر این خودم دست به کار شدم. پیدا کردن یک موضوع برای ترانه هایم بسیار مشکل بود ولی نوشتم در حالی که نمی دانستم دارم چه می نویسم و خوشبختانه بد از آب در نیامد.
او در مورد آلبوم جدیدش می گوید: می خواهم این بار بیشتر روی موسیقی کارم تمرکز کنم چون اعتقاد دارم که اگر موسیقی جذاب و گیرا باشد , ترانه ها و حتی موسیقی ها صداقت نشان دهد و چیزهایی را بنویسم که در زندگی من واقعا اتفاق افتاده.
آلبوم جدیدکه انعکاس زندگی من در این یک سال و نیم پیش است. ترانه های زیادی که خیلی از آنها درباره عشق نیست. تقریبا میتوان گفت این یک آلبوم خصوصی است. من برای بهتر شدن ترانه هایم آنها را به صورت داستان در می آورم , البته ساختن موسیقی برای آنها کار ساده ای نیست.
دوست ندارم احساس کنم ترانه هایم مسخره و احمقانه از آب در آمده برای همین روی آنها حساسیت زیادی به خرج می دهم. درباره آلبوم جدیدش "هفت 7 " ادامه می دهد: فکر می کنم این آلبوم بسیار کامل است زیرا حقایق زندگی من را در مقایسه با آلبوم های قبلی ام در بر گرفته. { آلبوم "هفت" به لیست آلبوم های انگلیسی او اضافه می شود}

انریکه می گوید: در سفرهایی که به کشورهای مختلف داشتم از اینکه مردم نمیتوانند ترانه های مرا بفهمند ناراحت می شدم به همین دلیل تصمیم گرفتم ترانه هایم را به انگلیسی بخوانم که مردم بیشتری بتوانند آن را بفهمند.
او ادامه می دهد: یکی از دلایلی که اسم آلبوم جدیدم را "هفت" گذاشتم پیراهن شماره هفتم است که در زمانی که با پدرم در میامی زندکی می کردم .
بیش از یک میلیون کپی از اولین آلبوم اودر سه ماه به فروش رسید . این آلبوم به بیش از هفت میلیون نتطه از نقاط جهان فروخته شد. در طول سه سال انریکه بیش از 13 میلیون آلبوم فروخته بود و بزرگترین خواننده اسپانیایی زبان در جهان شده بود.
در سال 1999 آهنگ های آلبوم جدیدش از رادیوی آمریکای شمالی پخش شد . از انریکو خواسته شد که آهنگ هایش را به تعداد بیشتری در غرب توضیع کند و این برای انریکو افتخار بزرگی بود.
tyانریکو به چهار زبان"ایتابیایی .پرتغالی. اسپانیایی و انگلیسی شعر می گفت. ضمن اینکه میلیون ها از کارش به فروش می رسیدند . سال 2000 آلبوم "با تو بودن" را آغاز کرد. انریکه بیش از 4 میلیون از این آلبوم را به فروش رساند و سپس به کار روی آلبوم "موسیقی الهی" پرداخت.
انریکه می گوید: آلبوم جدیدم با آلبوم های قبلی من بسیار متفاوت است به طوری که مورد توجه بسیاری از مردم قرار می گیرد. من فکر می کنم این یک موقعیت عالی برای من است تا در کار هایم تنوع ایجاد کنم. من فکر می کنم کوچک شمردن من باعث می شود که کارهای بزرگ انجام دهم و همین شروع آلبوم 7 "seven" است و مرا به سمت این می کشاند که یه آلبوم قشنگ و زیبا بسازم.
Enrique Iglesias mole
[IMG]http://api.ning.com/files/AV3aLqiS*1cNN4IUVo6goxca1xdHxd5BYYVKykixWVUEbtA-sgv5GveJPmh09lPdC8dEpYycGK4LuwnNwZRsjJrzAHe6dUYH/enriqueiglesias20071220353475.jpg[/IMG]
Enrique Iglesias mole feat mother
انریکو و مادرش

Enrique Iglesias mole

Enrique Iglesias mole

Enrique Iglesias mole

Enrique Iglesias mole

Enrique Iglesias mole

Enrique Iglesias mole

قدیمی 10-19-2009
تاري تاري آنلاین نیست.
کاربر فعال

33 سپاس در 31 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow نقاشي هاي ناخودآگاه و رابطه آن با شخصيت شما

مطمئناً تا به حال این تجربه را داشته اید كه در كلاس درس و یا یك جلسه و سمینار حوصله تان سر رفته باشد، آن وقت با خودكاری كه در دست دارید بر روی كاغذ مقابلتان بی هدف نقاشی هایی را می كشید. ممكن است این خطوط درهم و مبهم، در نگاه اول چیز جالبی برای گفتن نداشته باشند ولی به اعتقاد بسیاری از روان شناسان این نوع نقاشی های ناخودآگاه نمایانگر درون و افكار ما هستند كه به دور از محدودیت های ذهن آگاهمان پدید می آیند و اسرار ناگفته ای از شخصیت ما را به تصویر می كشند ؛ آرزوها ، امیال ، ترس ها و رؤیاهای نهفته ای كه هیچ گاه نتوانسته ایم آنها را بر زبان بیاوریم.

بنا به گفته بسیاری از خط شناسان و روان شناسان، افراد در موقعیت های متفاوتی این نقاشی ها را می كِشند، به عنوان مثال وقتی با تلفن صحبت می كنند، یا به سخنرانی گوش می دهند و یا یادداشت بر می دارند و در هنگام كشیدن چنین نقاشی هایی به چیز دیگری می اندیشند و ابداً متوجه حركت قلم بر روی كاغذ نیستند.

روان شناسان تجزیه و تحلیل های زیادی را بر روی این نقاشی ها انجام داده اند و معتقدند كه همانند دست خط ها، این خطوط درهم و مبهم نیز از الگوی خاص و منحصر به فردی برخوردارند. ولی باید گفت كه روان شناسیِ نقاشی های ناخودآگاه به اندازه ی دست خط افراد دارای قطعیت و اطمینان نیست و به عوامل بسیاری بستگی دارد كه به اعتقاد اسپنسر، خط شناس معروف، همین امر سبب می شود تا ارزیابی صحیح آنها دشوارتر گردد. عواملی نظیر : شرایط محیط ، روحیات خود فرد ، شخصیت و میزان هوشیاری او در هنگام كشیدن این نقاشی ها.

اسپنسر می نویسد: "اگرچه اثبات درستی و صحت نقاشی های ناخودآگاه، سخت و دشوار است، لیكن این نقاشی های مبهم نمای جالب و ارزشمندی از افكار و شخصیت افراد را به دست می دهد".
پیشنهاد می كنیم اگر این بار شما نیز چنین نقاشی هایی را كشیدید، آنها را دور نیندازید. می توانید نقاشی هایتان را با نمونه های زیر مقایسه كنید و ببینید چه خصوصیات و روحیاتی دارید.

1- اشكال هندسی:

مثلث، مربع و اشكال هندسی دیگر، نماد ذهنی سازمان یافته است و نشان می دهد
كه شما به گونه ای روشن و آشكارمی اندیشید و دارای مهارت های برنامه ریزی هستید.
در برنامه ها و طرح هایتان بسیار دقیق عمل می كنید و كفایت و كارآیی بالایی دارید.

2- اجرام فضایی:

ماه و خورشید و ستارگان و یا اجرام آسمانی دیگر نماد جاه طلبی و بلند پروازی است.
شما فرد خوشبینی هستید و این نیاز را در خود می بینید كه تأیید شوید و یا مورد تشویق دیگران قرار گیرید.

3- اشكال درهم:

نشانه ی هیجان و تنش هستند و نشان می دهند كه شما در تمركز دچار اشكال می شوید
و همیشه چیزی هست كه مزاحم تمركزتان شود.

4- بازی ها:

بازی هایی نظیر نقطه بازی، دوز یا شطرنج، حس رقابت را در شما به تصویر می كشند
و شما دوست دارید همیشه در بازی ها پیروز باشید و اصلاً برای برنده شدن بازی می كنید.

5- چهره های خندان و زیبا:

كشیدن چنین تصویرهایی مؤید این است كه شما به مردم و دیگران عشق می ورزید و همواره جنبه های مثبت افراد و شرایط
را می بینید. فرد خوشبینی هستید و با دیگران دوستانه برخورد می كنید و علاقه مند به فعالیت های اجتماعی هستید. خصوصیاتی نظیر انسانیت، نیك سرشتی، دلسوزی و همدردی در شما وجود دارد. نسبت به دوستانتان حساس هستید.

6- چهره های درهم و زشت:

نشانه ی حس سوءظن و بدگمانی در وجود شماست، سعی می كنید رفتاری تلخ و طعنه زننده داشته باشید،
با مردم میانه ی خوبی ندارید و در واقع پرخاشگر و طغیانگر هستید، اعتماد به نفس كافی ندارید
و در كارهای گروهی همكاری نمی كنید. تندخو هستید و همیشه احساس رنجش و محرومیت می كنید.

7- فلش ها و نردبان:

نمادی از جاه طلبی در شماست. میل زیادی به تأیید و اثبات خود دارید، در تصمیمات،
یكدنده و سمج عمل می كنید و همیشه سعی در تصدیق توانایی ها و استعدادهایتان دارید.

8- خانه و كلبه ها:

به دنبال خانه و خانواده ای هستید و نیاز به داشتن خانواده را در خود حس می كنید. میل دارید در خانواده تان سرمایه گذاری كنید، در جست و جوی سرپناه روحی و معنوی هستید، در جست و جوی خود گمشده تان. احساس ناامنی دارید.

9- نت های موسیقی:

عاشق آهنگسازی و موسیقی هستید.

10- اشكال تكراری و دنباله دار:

نماد صبر و استقامت در شماست، در رفتارهایتان پایبند شیوه و اسلوب هستید و در تمركز توانمندید.
قادرید كارهایتان را به راحتی سازماندهی كنید و با هر چیزی كنار بیایید.

11- گل و گلدان گیاه و درخت:

شما فردی احساساتی هستید و دوست دارید همیشه در رؤیاهایتان بمانید، روحیه ی مهربانی دارید
و با دوستانتان دوستانه رفتار می كنید، فردی اجتماعی هستید.

12- حیوانات:

شما به حیوانات علاقه دارید و به حمایت از دیگران مشتاقید، حساس و ملاحظه كار هستید
و نیاز به آرامش فكر دارید، احساس می كنید كه می توانید از دیگران حمایت كنید.

13- قلب:

فرد احساساتی هستید. كسی را دوست دارید و رؤیایی هستید. آرزو دارید به شخص خاصی تعلق داشته باشید.

14- آجرها و كتاب هایی كه روی هم قرار گرفته اند:

زیر فشار و استرس زیادی قرار دارید و احساس می كنید كه با كوچك ترین لرزشی نابود می شوید و فرو می ریزید.

15- غذا و میوه:

خوردن را دوست دارید و احتمالا در رژیم به سر می برید.

16- خطوط متقاطع:

احساس خفگی و اختناق دارید و نیاز به فرار و آزادی را در خود حس می كنید. این سدی است
كه میان خود و دیگران قرار داده اید و از بروز احساساتتان گریزانید، سعی می كنید عواطفتان را پنهان نمایید
تا فرد مناسبی پیدا شود كه شایستگی احساس شما را داشته باشد.

17-چاقو، اسحله و شمشیر:

نشانی از خشونت و عصبانیت در شماست و حتی گاهی تمایلات روانی، حس رقابت و نیاز
به اثبات مردانگی در شما را نشان می دهد.

18- پله ها:

نمادی از جاه طلبی است و نشان می دهد كه شما میل به صعود و پیشرفت دارید

رويايم را ببين
خداوند در آن گوشه زيز سايه سار درخت لطف خويش
با لبخند
نفسهايت را سپاس ميگويد
پس بر تو چه گذشته كه اينچنين
آرزوي مرگ ميكني ......

ببين فرصت نيست
فرصت براي بودن نيست
پس سعي كن
تا درخت را احساس كني
سبزه رابشنوي
و بوسه دادن را از گل سرخ بياموزي
تا روزي
شايد
درخت را تا مرز انار
تعقيب كني
(تاري)

قدیمی 10-20-2009
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض 10 مقصر اصلی بحران جهانی اقتصاد

1-دیک فالد
به گزارش کیهان، دیک فالد میلیاردر 62ساله، ستاره ورزش اسکواش هنگام ورشکستگی شرکت برادران لمن در سپتامبر سال 2008، مدیر ارشد بود. این فرد که وحشتناک ترین مرد وال استریت خوانده می شود بخاطر انداختن شرکت برادران لمن در گرداب وام های درجه دوم (بی پشتوانه) و دیگر دارایی هایی که ارزش آنها طی دوره محدودیت اعتباری (credit crunch) سقوط کرد، شدیدا ملامت شد.

2- هنگ پالسون
اگر دیک فالد مسئول سقوط برادران لمن است، هنری پالسون وزیر خزانه داری سابق آمریکا، شریک جرم است زیرا او بود که اجازه این کار را داد.

3- آلن گرینزپن
آلن گرینزپن بخاطر مدیریت اقتصاد آمریکا، هنگامی که وی مسئولیت خزانه داری آمریکا را به عهده گرفت، مورد تشویق و احترام بسیاری قرار گرفت اما از آن پس زیر ذره بین رفت. بعد از یازده سپتامبر او مسئول کاهش نرخ سود تا نزدیک صفر در آمریکا شد و قرار بود جهان را مملو از پول آسان کند. آیا این راه را برای یک به اصطلاح «سونامی اعتباری» هموار نکرد؟؟! در اکتبر سال پیش او گفت: من تصور کردم که سود شخصی سازمان ها، خصوصا بانک ها و... آنقدر است که بتوانند از سهامداران خود حمایت کنند و اشتباه کردم.

4- جان تینر- هکتور سانتس
جان تینر مسئول مرجع ناظر مالی (بانک خدمات مالی) FSA بود و تا سال 2007 مسئولیت دشوار نگهبانی از خدمات مالی انگلیس را برعهده داشت تا اینکه این مقام به هکتور سانتس واگذار شد. فعالیت های بانک نورترن راک از چشم این سازمان پنهان ماند و آنها وام خرید عمده خود را تماما به اوراق بهادار تبدیل و استفاده کردند که منجر به سقوط ناگهانی آنها شد.

5- فردگود وین
بدترین بانکدار دنیا، رویال بانک اسکاتلند (RBS) را که دومین بانک بزرگ بریتانیا بود به زانو درآورد. سال گذشته این بانک دو میلیارد دلار خسارت شرم آور را اعلام کرد که در تاریخ بریتانیا بی نظیر بود. اقتصاددانان و تحلیل گران درباره پس لرزه های آن در تمام بدنه کشور هشدار دادند. در اواسط ماه ژوئن مالیات دهندگان مشاهده کردند که سهم آنها ناگهان با جهش بزرگی از 58درصد به 70درصد رسید. فرد RBS را در سال 2000 وارد بازی کرد و بلافاصله شروع به افراطی گری کرد. او در مدت هفت سال با بیش از 35میلیارد پوند 26بانک را در اختیار گرفت، از جمله نات وست Nat West و بانک چین. در سال 2006 قیمت سهم آن به 13پوند رسید. اما هنگامی که در 28 ژانویه داد و ستد تعطیل شد سهام RBS به 9/15پنی بی ارزش رسید.

6-گوردن برون
همانطور که همه می دانند گوردن برون حدود 10سال پیش طی یک سخنرانی در دانشگاه هاروارد بحران اقتصادی جهانی را پیش بینی کرده بود. اما متاسفانه او کار زیادی برای جلوگیری از آن نکرد. او در روزهای طلایی UK وزیر خزانه داری بود و با تشویق افزایش تورم در قیمت خانه و پخش کردن اعتبار، سوخت کافی برای انفجار حباب اقتصادی جهان را فراهم کرد. اقتصاددانان او را مقصر این کار می دانند.

7-جورج بوش
جورج دبلیو بوش شاهد پاشیده شدن بذر انفجار بزرگ اقتصادی در زمین دوران طلایی بود اما هیچ اقدامی برای آن نکرد. سال گذشته او در پی هشداری به بانکداران نیویورک در زمینه مشکلات پیش روی اقتصاد آمریکا گفت: وال استریت مست شده است... سؤال اینجاست که چقدر طول می کشد تا به هوش بیاید و دست از این کمک های مالی بی برنامه بردارد.

8-کتلین کوربرت
آژانس های نرخ اعتبار به دلیل عدم پیگیری جدی مسائلی مانند وام های بدون پشتوانه که سرمایه گذاران طی سالهای پررونق مسکن با میلیون ها دلار مبادله می کردند مورد انتقاد قرار گرفت. آژانس های بزرگ به گرفتن تعهد از سرمایه گذاران و عدم ارزیابی ریسک موجود در تبدیل دارایی ها به اوراق بهادار متهم شدند. کوربرت قبل از استعفای خود زیر فشار انتقادهای سال 2007 رئیس بزرگترین آژانس نرخ اعتبار بنام Standard Poors بود. منتقدان می-گویند که SP و رقیب اصلیش Moodyصs همانند آژانس های دیگر بر سر بهره اختلاف و نزاع دارند زیرا مشتریان آنها اوراق بهاداری را بیرون دادند که توسط تحلیلگران آنها ارزیابی شده بود.

9- هنک گرینزبرگ
یک «هنگ» دیگر! با این تفاوت که این یکی رئیس AIG ، بزرگترین شرکت بیمه دنیا است که می بایستی با 74میلیارد پوند توسط دولت آمریکا نجات پیدا می کرد، درست بعد از سقوط لمن برادرز. گرینزبرگ از 7196 تا 5200 روی کار بود، زمانی که بیمه گران کاملا درگیر دنیای تاریک معاملات اعتباری شدند. هنک گرینزبرگ با پافشاری از دولت آمریکا تقاضای کمک برای نجات شرکتش کرد و گفت: این شرکت از نظر مالی سالم است فقط مشکل نقدینگی دارد. هیچ سازمانی در جهان چنین ریسکی نکرده بود. شرکتی که استارت بازارها را زد نباید اجازه می داد آنها به زانو درآیند و این اشتباه مرگباری بود.

10- آنجلو موزیلو
موزیلو تا سال 8200 رئیس بزرگترین کمپانی دهنده وام های درجه دوم (بدون پشتوانه) در آمریکا به اسم کانتری واید بود. آنها متهم به بازاریابی گمراه کننده شدند. این وام دهندگام با تحمیل وام به صاحبان خانه ای که توانایی بازپرداخت آن را نداشتند باعث محدودیت اعتباری شدند. گزارشات حاکی از آن است که طی شکوفایی مسکن موزیلو 047میلیون دلار بصورت دستمزد سالیانه و درآمدهای دیگر کسب کرده است. بعلاوه موزیلو در برنامه ای که تحت کنترل یکی از شخصیت های مهم بوده و به موجب آن به سیاستمداران و مقامات رسمی دولت وام هایی اهدا شد، مورد توجه شدید قرار گرفت. ماه پیش بانک آمریکا توافق کرد که کانتری واید را با قیمت 4میلیارد پوند خریداری کند. در همین حین موزیلو قبل از سقوط قیمت سهام کمپانی، 114میلیون دلار از موجودی ذخیره شرکت را تخلیه کرد.
قدیمی 10-20-2009
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض معناي پاسارگاد چيست؟

در138 کیلومتری شهر شیراز ، در جاده آسفالت شیراز به آباده ، کمی دورتر از جاده امروزی ( حدود 3 کیلومتر) به بقایای شهری می رسیم که روزگاری پایتخت بزرگترین و بی نظیرترین پادشاهی جهان بوده است. این پایتخت در دشتی به نام مرغاب واقع است که مساحت تقریبی این دشت تقریباً 15×20 کیلومتر است. رودی به نام پلور که البته در عهد باستان به آن مِدوس می گفتند در آن جریان دارد و در کل این دشت 1200 متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد.
پیش از ساخته شدن پاسارگاد در دشت مرغاب ، این منطقه از تمدنی کهن برخوردار بوده است که روستاهایی مانند : تل نخودی ، تل سه آسیاب ، دوتولان ، تل خاری در هزاره های سوم و چهارم در آنجا ایجاد گردیده و در دوره خود دارای رونق و شکوهی بی نظیر بودند.
هنگامیکه بازمانده های این پایتخت کهن ایران را مشاهده می کنید ناخودآگاه از خود می پرسید چرا در اینجا این پایتخت بنا شده است؟ انگیزه از برپایی آن چه بوده است؟
بر اساس نوشته های تاریخ نگاران قدیم کوروش بزرگ ، آستیاگ ( آستیاژ ، آستیاگس) پادشاه ماد را در این دشت شکست داده و این کار مبنای ایجاد بزرگترین و قدرتمند ترین پادشاهی ایران می باشد. از این رو کوروش بزرگ فرمان بنای پایتختی را در این دشت داد. هرچند با ایجاد تخت جمشید ( توسط سایر پادشاهان هخامنشی ) برجستگی پاسارگاد کمتر گردید اما ارزشمند بودن آن هیچ گاه کمرنگ نگردید بطوریکه پس از بنای تخت جمشید هنوز پادشاهانی بودند که برای تاجگذاری پاسارگاد را برمی گزیدند. کوروش پاسارگاد را در550 تا 559 قبل از میلاد بنا کرد و البته در سال 336 قبل از میلاد این شهر به همراه گنجینه پربهای آن به دست اسکندر مقدونی افتاد..

معنای پاسارگاد چیست؟
در مورد این واژه هنوز نظری قطعی داده نشده است اما هرودوت در کتاب خود ادعا می کند که پاسارگادی مهمترین قوم پارسیان بوده اند و ریشه هخامنشیان از آنهاست. پاسارگاد در برخی از نوشتارهای قدیمی پارسه گَدَ نیز گفته شده است. اما در کل معناهایی که برای آن مطرح شده است شامل: زیستگاه پارسیان ، تختگاه پارسه ، محل استقرار پارسیان و دژ پارسیان می باشد. در این دشت که در سینه خود هویت ایرانیان را نگه داشته و مانند بغضی در گلو هر لحظه منتظر حکایت تاریخ آن دوره است ، نشانه های زیادی از تمدن ایرانیان وجود دارد که البته مربوط به دوره های گوناگونی است.

این دوره ها را در کل می توان به سه دوره متمایز تقسیم نمود:
1- آثار پیش ار تاریخ و قبل از هخامنشیان: در ایوان سنگی مسقفی ( البته امروز اثری از سقف در آن نیست ) در شما آرامگاه کوروش به نام تُل تخت ( تخت سلیمان) تکه سفالهای نقش داری و قسمتی از یک مجسمه مربوط به دوران عیلامی کشف شده است.
2- دوره هخامنشی: شاید بدون هیچگونه شک و تردید بایستی گفت که با شکوه ترین آثاری که در حال حاضر در دشت پاسارگاد ایران می باشد ، مربوط به این دوره می باشد. آثاری مانند: کاخ پذیرایی کوروش بزرگ - کاخ شرقی با نقش برجسته انسان بالدار - کاخ اختصاصی کوروش بزرگ - تَل تخت - اولین چهارباغ ایرانی - آب نماهای کاخ شاهی - ویرانه برج سنگی - بنای معروف به زندان - دژ پاسارگاد - آتشکده پاسارگاد - حوضچه های سنگی و در نهایت آرامگاه کوروش بزرگ.
3- آثار بعد از اسلام: مسجد اتابکان که توسط اتابک زنگی در رمضان سال 621 ه . ق ساخته شده است.. کتیبه و محراب و قبله نمایی که بر روی قبر کوروش کنده شده مربوط به این دوران است. علاوه بر این اتابک زنگی در صد متری شمال آرامگاه کوروش بنایی اسلامی بنا کرده که البته امروز هیچ اثری از آن نیست و ویرانه ای بیش از آن نمانده است و از روی آن می توان به عظمت معماری دوران کوروش بزرگ پی برد که بنای آن هنوز پا برجاست اما سایر آثار بعد از آن یا کاملاً مفقود شده اند و یا بکلی ویران گردیده اند. در سال 1328 خورشیدی ، قطعه سنگی از یک کتیبه که روی آن جمله ( السلطان المطاع ابوالفارس) به خط ثلث زیبا حکاکی شده است از زیر خاک یافت شد و از آنجا که لقب ابوفارس مربوط به شاه شجاع مظفری (759 تا 776 ه. ق) بوده و چند سکه از او نیز در همان محل یافت گردیده می توان گمان برد که این پادشاه نیز در این منطقه بناهایی را ایجاد کرده بوده است که امروز از آنها هیچ برجای نمانده است.

آرامگاه کوروش بزرگ به همراه ستونها و درگاه مسجد اتابکان ( آثار دوره اسلامی )
قبله نما در گوشه غربی آرامگاه کوروش بزرگ( واژه قبله در گوشه سمت چپ دیده می شود.)
نقش برجسته انسان بالدار - اعتقاد بر این است که این تصویر ، ذوالقرنین یا همان کوروش بزرگ است.
آرامگاه کوروش بزرگ در سال 1840 میلادی کار دو هنرمند فرانسوی فلاندن و کست.
کمی که می گذرد و شما پس از مشاهده تمدن نیاکانتان به خودتان باز می گردید و می خواهید جای آنها بیاندیشید و کشف نمایید که آنها چگونه این بناها را ایجاد کرده اند. قبل از هر چیز توجه تان به مقبره باشکوه کوروش بزرگ جلب می شود. مدل سازه این مقبره با تمامی مقبره های سرزمین ما فرق دارد و به آن یگانگی خاصی می دهد. هرچند شاید برای ما فرق کند اما جالب آنکه مقبره ای دیگر شبیه به آن در سرزمین ما موجود است که بعد از آن ساخته شده است و شاید بد نباشد در اینجا به آن نیز اشاره ای کنیم که مانند بسیاری از اثرهای با شکوه سرزمین در حال نابودی است و آن مقبره ای در کازرون( سر مشهد) می باشد که به گور دختر ( آرامگاه منسوب به چیش پش - دوره هخامنشی ) مشهور است.آرامگاه کوروش بزرگ در طول این قرن ها با اُبهت ایستاده است ولی باستان شناسان هنوز نتوانسته اند بطور یقین بگویند که این بنا توسط کدام قوم سرزمین کوروش بنا شده است و هر کدام گمانه هایی زده اند. برخی آنرا طرحی از آن مردمان میانرودان بخصوص شبیه زیگورات می دانند. برخی دیگر آنرا طرحی مشترک و آمیخته از میان رودان و سایر اقوام می دانند. گروهی آنرا از آن قومهای لودیه و ایونیه خطاب کرده اند و برخی باستان شناسان می گویند این بنا از بناهای سنتی خود ایرانیان است و نظریه دهندگان آخر ادعا کرده اند سازه یونانی و یا ساخته شده اقوام آناتولی غربی است. اگر کمی به شواهد و آثار بر جای مانده بر روی بنا دقت نماییم می توانیم تا حدودی تشخیص دهیم که بنای فوق ساخته و پرداخته کدام یک از مردمان سرزمین کوروش بزرگ است. از آنجا که معماران ، ایونیه و لیدیه ای در ساخت بنا از ابزاری خاص استفاده کرده اند و در مقبره کوروش نیز این آثار یافت گردیده می توان حدس زد که این بنا توسط ایشان و به دستور کوروش بزرگ در زمان زنده بودن خود او ساخته اند :
1- به کار گیری سنگهای تراش خورده که با اتصال های دم گیری شده اند.
2- اندازه داخلی اتاق با اندازه های ایونی مطابقت دارد.
3- نحوه برجستگی ها و فرورفتگی ها در حاشیه درگاه و سقف شیب دارد.
4- استفاده از بست های آهنی و سربی ، دُم چلچله ای.
5- اندازه های خارجی کل سازه. البته بیان گردیده که غیر از مهندسان و معماران ، مُغ ها نیز در ساخت آن مؤثر بوده اند و آنها توصیه کرده اند مقبره رو به شرق ساخته شود.
در مورد تاریخ ساخت قبر نیز گمانه ها مختلف است اما می توان تخمین زد که مقبره در 530 یا 540 پیش از میلاد بنا گردیده است. تصویر دم چلچله ای از آرامگاه کوروش بزرگ که می تواند گواه و تأییدی باشد بر معماران لیدی و ایونیه آرامگاه کوروش بزرگ. جنس فلزات از سرب و آهن می باشد. اما برخی از این دم چلچله های آرامگاه به سرقت رفته است اما جای خالی آنها هنوز باقی است.

قدیمی 10-20-2009
تاري تاري آنلاین نیست.
کاربر فعال

Arrow ۱۰ رسوایی فراموش نشدنی تاریخ ورزش

رسوایی فراموش نشدنی تاریخ ورزش

۱- اتومبیلرانی – فرانسه
بسیاری اعتقاد دارند اتفاقی که سال گذشته در مسابقات فرمول یک افتاد بدترین حقه ی تاریخ ورزش بود. نلسون پیکه (پسر)، به فرمان مدیران تیمش- رنو- ماشینش را به دیوار کوبید تا هم تیمی اش، فرناندو آلونسو بتواند از قوانین مربوط به امنیت مسابقات بهره مند شود و برنده شود. این رسوایی تنها زمانی فاش شد که پیکه از سوی رنو در مسابقات مجارستان کنار گذاشته شد و وی زنگها را به صدا درآورد و این تبانی را افشا کرد.
۲- بیس بال – امریکا
دومین رسوایی بزرگ تاریخ ورزش مربوط به تیم بیس بال White Sox از شیکاگو ی امریکا است. تیمی که ادعا می شود بهترین تیم تاریخ بیس بال است. گنگستر معروفی به نام آرنولد روتستین با کمک دو قمارباز مشهور امریکایی در سال ۱۹۱۹ به هشت بازیکن بیس بال تیم White Sox رشوه دادند. این هشت بازیکن در مجموع ۱۰۰ هزار دلار دریافت کردند تا در هشت بازی آتی خود ببازند.
۳- دو و میدانی – کانادا
بن جانسون کانادایی وقتی رکورد دوی ۱۰۰ متر را در بازیهای المپیک سئول شکست، با اعتماد به نفس بالایی گفت: «این رکورد برای ۵۰ یا ۱۰۰ سال دست نخورده باقی حواهد ماند.» هرچند درعمل این رکورد برای کمتر از ۳ روز باقی ماند! چرا که آزمایشهای بعد از مسابقه نشان داد وی دوپینگ کرده بود.
۴- اسکیت – امریکا
همه ی ما انتظار داریم مصدومیتهای ناشی از برخورد در ورزشهایی مانند فوتبال و بسکتبال که برخورد بدنی زیادی بین رقابت کنندگان وجود دارد رخ دهد. اما شاید باور نکنید که تونیا هاردینگ در مسابقات اسکیت روی یخ زنان المپیک زمستانی ۱۹۹۴ باعث مصدومیت ورزشکار رقیب شد. وی با همدستی شوهرش فردی را اجیر کردند تا وقتی نانسی از تمرین برمی گردد با ضربه ای به زانوی وی، باعث مصدوم شدن نانسی کریگان شود. با کنار کشیدن نانسی، تونیا توانست قهرمانی را از آن خود کند.
۵- المپیک – آلمان شرقی
دهه ی ۱۹۷۰ بی شک دوره ی تاریکی برای ورزش آلمان شرقی بود. مقامات ورزش این کشور در یک توطئه ی فراگیر و بدون اطلاع ورزشکاران، به آنها مواد نیروزا دادند. سیاستمداران و پلیس مخفی این کشور با همدستی مربیان تیمهای ملی، از این مواد نیروزا استفاده کردند. این دوپینگ گسترده کارساز شد و آلمان شرقی در بسیاری از رشته ها توانست با رقبای نزدیکش یعنی شوروی و امریکا شانه به شانه رقابت کند. مخصوصا در رشته ی شنا که آلمان شرقی رکوردهای متعددی را شکست. اما فرجام کار بسیار غم انگیز بود. آثار جانبی این داروهای غیرمجاز سالها بعد با ظهور سرطان کبد، آسیبهای جدی اندام ورزشکاران، صدمات روحی روانی، بیماریهای هورمونی نمایان شد. هرچند این حقه ی کثیف تا فروریختن دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ افشا نشد.
۶- فوتبال – برزیل
بازی زیبای فوتبال همواره شاهد صحنه هایی بوده که فوتبالیستها برای گول زدن داور دست به تمارض زده اند. اما کاری که ریوالدوی برزیلی در جام جهانی ۲۰۰۲ و در مقابل ترکیه انجام داد تبدیل به حادثه ای فراموش نشدنی شد. میلیونها نفر در سراسر جهان دیدند که وقتی توپ به پای ریوالدو برخورد کرد، او چگونه همانند بازیگران تاتر سرش را گرفت و وانمود کرد توپ به سر وی برخورد کرده است. داور هم گول خورد و فوتبالیست نگون بخت ترک را از زمین بازی اخراج کرد. هرچند فیفا ریوالدا را برای این حرکت ۷۳۵۰ دلار جریمه کرد.
۷- شمشیربازی – شوروی سابق
شما هم حتما بوریس اونیشنکو را برای نمایشش در رقابتهای پنج گانه تحسین می کنید. اما وی بازیهای المپیک مونترال را در سال ۱۹۷۶ با رسوایی ترک کرد. چرا که با تقلب دگمه ی مخصوصی در نوک شمشیرش جاسازی کرده بود که با کنترل آن می توانست هر وقت بخواهد گیرنده های الکترونیکی متصل به لباس رقیبش را تحریک کند و امتیاز به نفع خود ثبت کند. خنده دار اینجا است که اونیشنکو بدون این تقلبها توانسته بود در دوره ی قبل بازیهای المپیک به مدال طلا دست پیدا کند. شایعاتی وجود دارند که بعد از افشای این رسوایی، شوروی سابق وی را به معادن نمک سیبری تبعید کرد.
۸- بسکتبال – اسپانیا
در سال ۲۰۰۰ تیم بسکتبال معلولان اسپانیا توانست با اقتدار تمام قهرمان مسابقات بسکتبال پارالمپیک سیدنی شود. اما فقط یک مشکل وجود داشت. از تیم ۱۲ نفره ی اسپانیا، ۱۰ نفر معلول نبودند. قوانین اجازه می دادند افرادی با اختلالات روانی و دیرآموزان نیز در تیم بسکتبال با ویلچر عضو شوند، در حالی که هیچ آزمایشی برای صحت ادعای آنها وجود نداشت. بنابراین ۱۰ بازیکن از تیم اسپانیا فقط وانمود کردند کندذهن هستند در حالی که هیچ مشکلی از نظر جسمی و روانی نداشتند.
۹- راگبی – بریتانیا
تام ویلیامز، بازیکن راگبی تیم Herlequins بریتانیا در هنگام بازی بر اثر برخورد نه چندان جدی با حریفش ناگهان صورتش را گرفت و در حالی که خون از دهانش بیرون می زد، به سمت بیرون زمین هداست شد. اما قصه جیز دیگری بود. ویلیامز درواقع کپسول حاوی مایع قرمز رنگی را که در دهانش قرار داشت ترکاند تا وانمود کند دهانش دچار خونریزی شدیدی شده است! دلیل این فریبکاری این بود که تعداد تعویضهای مجاز تیم تام ویلیامز تمام شده بود و وی با این اقدام توانست با استفاده از قوانین به مربی تیمش اجازه دهد یک دروازه بان متبحر به جایش وارد زمین شود. حماقت مقامات این باشگاه به همین جا ختم نشد! یکی از مسوولین این تیم به محض خروج تام از زمین، برای طبیعی جلوه دادن نقشه ی شان، دهان تام را برید!
۱۰- کریکت – افریقای جنوبی
هانسی کرونیا پسر طلایی آفریقای جنوبی بود. مردی که رکورددار کاپیتانی تیم کریکت این کشور محسوب می شد. اما این محبوبیت تا زمانی ادامه داشت که نقش وی در همدستی با بنگاه های شرط بندی افشا شد. وی از این بنگاه ها پولهای هنگفتی می گرفت تا در مقابل، نتیجه ی مسابقات را بر طبق خواسته ی آنها تغییر دهد. اگر وی این اتهام را رد کرد، اما پدیرفت که یک بار ۱۰۰ هزار دلار در قبال فروش اطلاعات بازی به شرط بندها دریافت کرده بود. در سال ۲۰۰۰ وی تا آخر عمر از شرکت در مسابقات کریکت محروم شد، اما این محرومیت دو سال بیشتر دوام نداشت. چرا که کرونیا در یک سانحه ی هوایی کشته شد. برخی معتقد بودند که این حادثه ی مشکوک توسط سندیکای شرط بندان برنامه ریزی و اجرا شده بود.
۱۱- فوتبال – آرژانتین
چهار سال پیش از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، دو کشور آرژانتین و انگلیس بر سر جزایر فالکلند وارد جنگ شده بودند. اما پس از چهار سال و وقتی تیمهای فوتبال این دو کشور رو در روی هم قرار گرفتند، تنش بین این دو کشور فروکش نکرده بود. دیه گو مارادونا، بزرگترین فوتبالیست تاریخ آرژانتین موفق شد هر دو گل تیمش را در این بازی تاریخی به ثمر برساند. یکی را با پا و دیگری را با دست! وقتی مارادونا در مقابل دروازه بان انگلیس برای ضربه زدن با سر به هوا پرید، به جای استفاده از سر خود، توانست با فریب داور از دست خود استفاده کند و پیتر شیلتون را ناکام بگذارد. اعتراضات فراوان بازیکنان انگلیس هم اثربخش نبود تا مارادونا دقایقی بعد با گل تاریخی اش، انگلیس رقیب و دشمن را با شکست بدرقه کند. مارادونا بعدها اظهار داشت این گل را با دست خدا به ثمر رسانده است! و این گل احیای غرور شکست خورده ی ملت آرژانتین در جنگ فالکلند بود.
* حق با شما است. به جای ۱۰ اتفاق، ۱۱ اتفاق را معرفی کردم. بسیار خوب! وقتی این همه ورزشکار بزرگ دست به فریبکاری می زنند، چه اشکالی دارد من هم شما را گول بزنم؟

رويايم را ببين
با لبخند
نفسهايت را سپاس ميگويد
آرزوي مرگ ميكني ......

ببين فرصت نيست
فرصت براي بودن نيست
پس سعي كن
تا درخت را احساس كني
سبزه رابشنوي
تا روزي
شايد
درخت را تا مرز انار
تعقيب كني
(تاري)

قدیمی 10-21-2009
hamed95 آواتار ها
hamed95 hamed95 آنلاین نیست.
کاربر علاقمند

20 سپاس در 11 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید اسرار زندگی

هنگامي که پروردگار جهان را خلق مي کرد، فرشتگان مقرب در گاهش را فراخواند.
خداوند از فرشتگان مقرب خود خواست در تصميمش ياري اش دهند که اسرار زندگي را کجا جاي دهد يکي از فرشتگان پاسخ داد: در زمين دفن کن.
ديگري گفت: در اعماق دريا جاي بده.
يکي ديگر پيشنهاد کرد: در کوه ها پنهان کن.
خداوند پاسخ داد: اگر آنچه را شما مي گوييد انجام دهم، تنها اشخاص معدودي اسرار زندگي را مي يابند. اسرار زندگي بايد در دسترس همه باشد.
يکي از فرشتگان در جواب گفت: بله درک مي کنم، پس در قلب تمام ابناي بشر جاي بده.
هيچ کس فکر نمي کند که آنجا دنبالش بگردد.
خداوند گفت: درست است! در قلب تمام انسانها.
پس بدين ترتيب اسرار زندگي در وجود همه ما جاي دارد.
قدیمی 10-23-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید بلند ترين برج جهان

بلند ترين برج جهان

برج تایپه101 که در دسامبر 2004 افتتاح رسمی شد، مرتفع ترین برج دنیا تا امروز می باشد. در قرن بیستم، رقابت برای کسب این عنوان در شیکاگو و نیویورک جنجال برپا کرده بود، اما اخیراً این رقابت به آسیا انتقال یافته است.

هنگ کنگ، شانگهای، کوالالامپور و اکنون تایپه – تایوان، همه دارای بناهای عظیم مدرن هستند و بناهای بیشتری هم در هند و چین طراحی می شوند. پس چرا ساختمانهای کشورهای آسیایی خیلی مرتفع ساخته می شوند در حالیکه ایالات متحده و اروپا در حال صرف نظر کردن از این رقابتند؟ جوابهای فراوان این سئوال شامل غرور، نشان آشکار توسعه ملی، پیشرفت، جاه طلبی و اشتیاق خلق بناهای سمبلیک جدید ملی است. در این میان همچنین امید به کسب اعتبار داخلی و خارجی حائز اهمیت است و کشورهای سرمایه دار کم توسعه را شدیداً دارای اعتبار بین المللی می کند.

تاثیر ارزشهای سنتی
یک اختلاف در بینش فرهنگی بین غربی ها و آسیایی ها وجود دارد، بطوریکه غربی ها صرفاً میزان بلندی ساختمان را در نظر می گیرند و برای آسیایی ها اغلب ابر- ساختمانها دارای ارزش نمادینی اند تا اهداف تجاری.

ارتفاع 508 متری (667/1 فوتی) برج 101 در یک شرایط بحران اقتصادی ساخته شد. فضای اختصاص یافته به این برج چند برابر گرانتر از قسمتهای مختلف شهر است که فضای خالی فراوان دارند. با توجه به این ریسک اقتصادی و نیز خاطره حمله به نیویورک آیا شرکتهای چند ملیتی مایل به ساکن شدن در برج های بلند هستند؟

برج تایپه 101 با 101 طبقه، یکی از برج های بسیار بزرگ است که توسط C.Y.Lee و شرکا، معمار بسیاری از ساختمانهای بلند تایوان و چین، طراحی شده است. در ساخت این برج از سبک معبد چینی(pagoda-style) الهام گرفته شده است. از سطح زمین، دید بینندگان به اولین قسمت بنا جلب می شود اما بعد متوجه دومین قسمت به طرف بالا می شود ، بدین ترتیب اندازه ظاهری بنا بیشتر دیده می شود. دومین قسمت برج 101 دارای 8 بخش است، یک عدد چینی که مفهوم پیشرفت دارد و همچنین به یک جوانه باز شده بامبو(گیاه خوش یمن چینی). به این ترتیب در طراحی آن توجه به فرم ترکیبی باعث ایجاد تعادل بین طرح بین المللی با فرهنگ سنتی این منطقه شده است. این برج به منطقه Hsinyi، تنها قسمت تایپه که در نقشه اصلی می باشد مسلط است.

تاثیر روشهای مدرن
ساختار ترکیبی بتن – فولاد یک شاهکار فوق العاده مهندسی است. این بنا نه تنها باید بار فوق العاده زیاد خود را تحمل کند بلکه باید در برابر زلزله ها و طوفان ها مقاومت داشته باشد. رطوبت نیمه گرمسیری، ابرهایی می آورند که قسمت فوقانی بنا را در طول زمستان نسبتاً سرد، می پوشانند. برج 101 با ساخته شدن در فاصله فقط 200 متری (650 فوت) از خط گسل با ویژگیهای پیشگامانه ای ساخته شده است. کره ای به وزن 725000 کیلوگرم (800TON) و قطر 5/5 متر (18 فوت) روی طبقه هشتاد و هشتم، قسمتی از سیستم تنظیم کننده رطوبتی یا TMD است. ساختار اصلی نسبت به زلزله انعطاف پذیر است و کره مانند یک آونگ است که برای خنثی کردن حرکت ایجاد شده توسط بادهای قوی یا زلزله با یک حرکت انعطاف پذیر تاب می خورد، بدین ترتیب تشدید ( رزنانس ) در ساختمان کاهش می یابد و پایداری فراهم می شود.

توپ آویزان سیستم TMD به عنوان یک جاذبه توریستی در رصدخانه بالای ساختمان مراجعین شهر را جذب می کند. انتظار می رود یک میلیون توریست در سال از رصدخانه Topview Taipei دیدن کنند و توسط سریعترین آسانسور دنیا که از سطح زمین تا ارتفاع 352 متری ( 41150 فوت ) در عرض 37 ثانیه بالا می رود به آن برسند. سریعترین آسانسور دنیا در این برج 17 متر در ثانیه ( 55 فوت در ثانیه ) حرکت می کند. ساختار برج یک چارچوب جعبه فولادی است که به طرف مرکز، 16 ستون متشکل از صفحات فولادی دارد و جهت افزایش استحکام هر کدام تا شصت و دومین طبقه با بتن پر شده است. نزدیک به هریک از چهار دیوار خارجی تا طبقه بیست و ششم دارای 2 ابر–ستون و 2 ابر– ستون فرعی و 2 ستون گوشه ای است. ابر– ستون ها و ابر– ستونهای فرعی با بتن مسلح 10000 Psi پر شده اند.

جسارت در ساخت
بنا کردن ساختمان آسان نبود، لازم بود هزاران تن فولاد و بتن به آسمان بلند شود. زلزله ای در زمان ساخت در مارس 2002 سبب افتادن جرثقیلی در برج شد و چندین کارگر ساختمانی کشته شدند. همچنین سازندگان مجبور بودند به تقاضای دستور ساخت مبرم و طاقت فرسا به علت نزدیکی برج 101 به فرودگاه Sungshan رسیدگی کنند. با توجه به درگیریها، مسیر های پرواز، تهدید می شد، بنابراین در زمان ارائه طرح 60 طبقه پیشنهاد شد که ارتفاع را محدود می کرد.

تکمیل کننده های ترکیب این برج، رصد خانه و فضای رستوران در طبقه 86 و 88 هستند. منظور فراهم کردن یک تاثیر قابل توجه از تایپه همراه با چشم اندازی از کوهستان، رود Keelung و جنوب دریای چین به طرف شمال برای گردشگران و جهانگردان است که موجب افزایش درک آنها را از حوزه رودخانه خواهد شد. درفضای باز برج 101Taipei آتریومی وجود دارد که نمونه شبیه به آن به سبک باروک، بنام Pizza del Campideglio در رم می باشد. این محل، چشم انداز فوق العاده ای رو به بالا به سقف شیشه ای و به اطراف و فروشگاهها دارد.

تکمیل طرح برج 101 باید بعنوان یک دستاورد مهم برای تایوان در نظر گرفته شود و البته شاهدی براین موضوع است که این کشور می تواند از نظر فرهنگی و اقتصادی در سطح جهانی رقابت کند. اغلب تایوانی ها از آنچه که برج 101 نشان می دهد احساس غرور می کنند. در تایوان، احتمالاً چنین سرمایه گذاری به شکل دیگر طراحی های شگرف ادامه پیدا کند. اگر تالار شهر Taichung توسط Frank Gehri و موزه Guggenheim توسط Zaha hadid در Taichungساخته شود، جزیره تایوان به جلب توجه جهانی ادامه خواهد داد.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-25-2009
تاري تاري آنلاین نیست.
کاربر فعال

Arrow دادگاه شيراز چه حكمهائي صادر ميكند

حكم جالب دادگاهي در شيراز
دو جوان حامل مشروبات الكلي در شيراز محكوم به فراگيري و گرفتن حداقل نمره 15 از كتاب گناهان كبيره شهيد دستغيب شدند.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي دادگستري استان فارس، محمد و روح الله دو جوان 20 ساله شيرازي به جرم شرب خمر و حمل مشروبات الكلي محاكمه شدند كه با توجه به شواهد پرونده از جرم شرب خمر در دادگاه برائت يافتند.

هر يك از متهمان در خصوص حمل نيم ليتر مشروبات الكلي به استناد مواد 10 و 702 قانون مجازات اسلامي به تحمل 74 ضربه شلاق محكوم شدند.

در ادامه رسيدگي به اتهام متهمان و به لحاظ عدم سابقه اين دو، دادگاه مجازات صادره را معلق كرده و در قرار تعليق مجازات مقرر داشت محكومان ظرف شش ماه از شروع حكم تعليق نسبت به فراگيري مطالب كتاب گناهان كبيره نوشته شهيد آيت الله دستغيب اقدام كرده به نحوي كه بتوانند در امتحان كتبي نمره قبولي 15 بگيرد.

اين گزارش همچنين حاكيست حكم قطعي صادر شده و اين مجازات جايگزين با مطالعه كتاب مربوطه به وسيله محكوم عليه اجرا شده و مجرمان هم از پس امتحان كتبي برآمده‌اند

رويايم را ببين
با لبخند
نفسهايت را سپاس ميگويد
آرزوي مرگ ميكني ......

ببين فرصت نيست
فرصت براي بودن نيست
پس سعي كن
تا درخت را احساس كني
سبزه رابشنوي
تا روزي
شايد
درخت را تا مرز انار
تعقيب كني
(تاري)

پاسخ

برچسب ها
giorgio armani, جورجیو آرمانی

کاربران در حال دیدن موضوع: 5 نفر (0 عضو و 5 مهمان)