بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-01-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض زیاده روی در مصرف مسكن ها از دلایل بروز سردرد های مزمن در كودكان است

زیاده روی در مصرف مسكن ها از دلایل بروز سردرد های مزمن در كودكان است

زنجان - یك فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان مركز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان، گفت: یكی از دلایل سردردهای مزمن در كودكان و نوجوانان زیاده روی در مصرف انواع مسكن ها است.

دكتر' رضا شروین بدو'، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: سردرد از مهمترین شكایت های كودكان و نوجوانان و از عوامل تعدد مراجعه به كلینیك ها و درمانگاههای مغز و اعصاب است.

وی، با اشاره به اینكه بسیاری از سردردهای كودكان و نوجوانان جزو اختلالات غیر خطرناك همچون میگرن محسوب می شوند، اظهار كرد: برخی از سردرد های این گروه سنی بسیار مهم هستند و خانواده ها باید نسبت به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب مركز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان، گفت: كودكان و نوجوانانی كه سردرد های پیش رونده همراه با استفراغ دارند كه با اختلالاتی در خواب و هرگونه اختلال عصبی همچون راه رفتن همراه است باید برای تشخیص دقیق تر به متخصص مربوطه مراجعه كنند.

وی، بابیان اینكه وقوع سردرد در كودكان و نوجوانان ماهیت مختلفی دارد، افزود: سردرد های متناوبی كه پس از چند روز قطع و دوباره تكرار می شود میگرن است.

شروین بدو، با اشاره به اینكه میگرن كودكان و نوجوانان خوش خیم و قابل درمان است، خاطر نشان كرد: این بیماری در مبتلایان بیشتر به دلیل سابقه خانوادگی و ارثی بودن بروز می كند.

وی، یادآورشد:‌ برای افراد مبتلا به میگرن پس از معاینه دقیق، رژیم غذایی و دارویی مناسب، دارو تجویز می شود.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-03-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ایران رتبه اول تحقیقات مرتبط با زعفران را در جهان دارد

ایران رتبه اول تحقیقات مرتبط با زعفران را در جهان دارد

مشهد- استاد دانشكده داروسازی و مركز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت: ایران رتبه اول تحقیقات مرتبط با زعفران ومواد موثره آن را در جهان دارد.

دكتر 'حسین حسین زاده' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر ایران 35 مقاله در زمینه خواص درمانی زعفران را در 'بانك موسسه اطلاعات علمی(ISI) ارائه كرده و این در حالی است كه تمامی این تحقیقات در دانشكده داروسازی مشهد انجام شده است.

وی گفت: بعد از ایران كشور اسپانیا با 32 مقاله بیشترین تعداد تحقیقات مرتبط با زعفران را در سطح جهان دارد.

حسین زاده كه پژوهشگر كلیه طرحهای تحقیقاتی مرتبط با زعفران در كشورمان است، افزود: تحقیقات انجام شده نشان داده كه گیاه زعفران دارای فواید و مزایای بسیاری است و در درمان بیماریهای مختلف كاربرد دارد.

وی خاطر نشان كرد: اثرات ضد درد، ضد التهاب، ضد افسردگی، ضد پیری، ضد تشنج، ضد آفتاب، ضد سرطان، ضد سكته با تاثیر در بافت های مغزی، درمان بیماریهای كلیه، ضد سرفه، تقویت قوای جنسی، ضد فشار خون، تقویت حافظه و درمان التهاب لثه از جمله اثرات درمانی فراوان گیاه زعفران می باشد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض دویدن طول عمر را افزایش می‌دهد

دویدن طول عمر را افزایش می‌دهد

تهران – محققان دریافتند كه انجام دو آهسته به‌طور روزانه طول عمر را افزایش می‌دهد

به گزارش' هلث' تحقیقات انجام‌گرفته بر روی صدها زن و مرد نشان می‌دهد زنانی كه روزانه فقط چند دقیقه به‌طور آهسته می‌دوند به‌طور متوسط بین 5 تا 6 سال بیش از افراد عادی عمر می‌كنند. این آمار در مردان بین 6 تا 7 سال است.

پزشكان بر این باورند كه نیازی نیست افراد روزانه ساعات زیادی را به دویدن یا پیاده‌روی اختصاص دهند بلكه 15 تا 20 دقیقه دو آهسته یا پیاده‌روی تند برای حفظ سلامتی كفایت می‌كند.

دویدن برای سلامت قلب افراد میانسال و كهنسال خطراتی را به دنبال دارد بنابراین پزشكان برای این افراد پیاده‌روی تند را توصیه كرده‌اند.

برخی دیگر از فواید دویدن به‌طور آهسته عبارتند از :

•افزایش تراكم استخوان
•افزایش عملكرد سیستم دفاعی بدن
•افزایش جذب اكسیژن
•بهبود عملكرد قلب
•آرامش روانی
•تناسب اندام و كاهش وزن
•كاهش تجمع پلاكت
•كاهش فشار خون
•افزایش حساسیت به انسولین در بیماران دیابتی

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض جراحی انحراف بینی در بهبود سینوزیت مزمن موثر است

معاون دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی :

جراحی انحراف بینی در بهبود سینوزیت مزمن موثر است

تهران -معاون دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت : انحراف بینی یكی از علل ابتلا به سینوزیت مزمن است و انجام عمل جراحی به منظور رفع این انحراف موجب رفع مشكل سینوزیت مزمن در فرد می شود .

به گزارش ایرنا ، دكتر' ناصر مظفری ' روز شنبه درحاشیه برپایی سی و ششمین كنگره جامعه جراحان ایران افزود: احتمال برگشت انحراف بینی پس از عمل جراحی زیبایی وجود دارد زیراغضروف بینی استعداد برگشت به حالت قبلی را دارد .چنانچه اگر انحراف شدید باشد احتمال بازگشت انحراف بینی نیز بیشتر می شود.

وی ادامه داد: جراحان برای از بین بردن این مشكل از پیوند غضروفی برای اصلاح انحراف تیغه بینی استفاده می كنند. همچنین پولیپ‌های بینی نیز عود كننده هستند و احتمال بازگشت پولیپ پس از اعمال جراحی زیبایی وجود دارد.

این فوق تخصص جراح پلاستیك خاطرنشان كرد: بیماران باید برای انجام عمل جراحی زیبایی به فوق تخصص جراحی پلاستیك مراجعه كنند زیرا انجام عمل جراحی زیبایی نزد افراد فاقد صلاحیت ، ممكن است نه تنها باعث زیباتر شدن فرد نشود بلكه بر وضعیت ظاهری اندام تحت عمل جراحی قرار گرفته نیز تاثیر منفی بگذارد.

وی در مورد جراحی زیبایی بینی گفت : استفاده از پروتز برای انجام اعمال جراحی زیبایی بینی باعث ایجاد واكنش در بدن می‌شود و حتی ممكن است باعث از دست رفتن بخشی از پوست شود.از این رو باید از غضروف خود فرد استفاده شود.

سی وششمین كنگره جامعه جراحان ایران امروز - شنبه - در سالن همایش های رازی آغاز شد .این كنگره تا 20 اردیبهشت ماه ادامه دارد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض بیش از 90 درصد رادیولوژیستها سونوگرافی می كنند

بیش از 90 درصد رادیولوژیستها سونوگرافی می كنند

تهران -دبیر بیست و هشتمین كنگره رادیولوژی ایران گفت : بیش از 90 درصد رادیولوژیست ها در كشور به انجام سونوگرافی و رادیولوژی می پردازند و این امر علاوه برتحمیل هزینه های درمانی گزاف ، سلامت جسمی و روحی آنان را در معرض مخاطره قرار می دهد.

به گزارش دبیرخانه بیست و هشتمین كنگره رادیولوژی ایران ،غلامرضا بخشنده پور افزود: برخی پزشكان با هدف انتفاع مالی حرفه اصلی خود را رها می كنند و باقرار دادن دستگاه سونوگرافی در مطب به فعالیت در این زمینه می پردازند كه این امر سلامت جامعه را به مخاطره می اندازد.

وی گفت :در اكثر موارد آنان بدون گذراندن دوره و دریافت مدرك نسبت به سونوگرافی اقدام می كنند و این درحالی است كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به برخی از پزشكان غیر رادیولوژیست كه دوره و مدارك مربوط را داشته باشند فقط برای تشخیص و تكمیل معاینات، اجازه استفاده از دستگاه سونوگرافی را می دهد و بر اساس قوانین این وزارتخانه این پزشكان اجازه نوشتن گزارش سونوگرافی و دریافت وجهی بیش از مبلغ ویزیت را ندارند.

بیست و هشتمین كنگره رادیولوژی ایران با هدف ارایه جدیدترین شیوه های تصویربرداری پزشكی از سوی انجمن رادیولوژی ایران و با حضور جمعی از متخصصان داخل و خارج كشور 26 تا 29 اردیبهشت ماه در هتل المپیك تهران برگزار می شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تاكنون بیش از 120 نوع تومور مغز و اعصاب شناسایی شده است

دبیراجرایی سی وششمین كنگره جامعه جراحان:

تاكنون بیش از 120 نوع تومور مغز و اعصاب شناسایی شده است

تهران- دبیر اجرایی سی وششمین كنگره جامعه جراحان ایران گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام كرده كه تاكنون بیش از 120 نوع تومور در نواحی مغز ، اعصاب و ستون فقرات شناسایی شده است .

دكتر 'كاظم عباسیون' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: امروزه پیشرفت های پزشكی زیادی درزمینه تصویربرداری، شبیه سازی اعضا، جراحی های آندوسكوپیج، و جراحی به وسیله اشعه گاما شده كه این امر در مبارزه با بیماریها بسیار موثر است .

وی خاطرنشان كرد: امسال متخصصان و محققان شركت كننده در سی وششمین كنگره جامعه جراحان در 20 شاخه تخصصی جراحی ، آخرین دستاوردهای علمی خود به مخاطبان ارایه می كنند.

وی افزود: در كنگره امسال موضوعاتی همچون 'استفاده از پزشكی هسته ای در تشخیص و درمان بیماری ها و سرطان های شایع در كشور'و 'تصادفات و صدمات استخوانی عروقی' بررسی می شود .

به گفته این جراح دركنگره امسال متخصصان همچنین در مورد روش نوین تشخیص و درمان تومورهای مغزی، بررسی امكانات احتمالی پیشگیری از تومورها و جراحی تومورهای مغز به تبادل نظر خواهند پرداخت.

سی و ششمین كنگره جامعه جراحان ایران امروز - شنبه - در سالن همایش های رازی آغاز شده است . این كنگره تا 20 اردیبهشت ماه ادامه دارد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض بازیابی بینایی با پیوند تراشه الكترونیكی در مغز

بازیابی بینایی با پیوند تراشه الكترونیكی در مغز

تهران- محققان توانستند با قرار دادن یك تراشه الكترونیكی در مغز نابینایان، تا حدودی بینایی آنها را بازگردانند.

به گزارش دیلی اكسپرس، محققان و جراحان بیمارستان چشم اكسفورد و بیمارستان كینگز كالج لندن در این شیوه، دو مرد نابینا را تحت جراحی قرار دادند.

دو مرد كه سالهاست نابیناهستند، قسمتهایی از بیناییشان را با عمل جراحی پیوند شبكیه باز یافتند.

اكنون این دو قادرهستند نور و حتی بعضی اشكال را به وسیله شبكیه مصنوعی كه پشت چشمشان جاسازی شده است، ببینند.

بر اساس این گزارش این افراد، بینایی شان را بر اثر بیماری به نام 'رتینیت پیگمانتزا' از دست داده اند. در این بیماری سلولهای گیرنده نور در پشت چشم به تدریج از كار می افتند.

پروفسور 'رابرت مك لارن ' و دكتر 'تیم جكسون ' مجریان این عمل پیوند، تراشه میكروالكترونیك سه میلی متر مربعی را كه در برابر نور بسیار حساس است و به جای دریافت كننده های نور عمل می كند،در سر این دو مرد نابینا قرار دادند.

در این عمل جراحی، تراشه ای پشت شبكیه چشم گذاشته شد و سیمی از آن از زیر پوست به پشت گوش وصل شد.

زمانی كه نور وارد چشم می شود و به تراشه می رسد، حسگرهایی كه پیامهای الكترونیكی به اعصاب چشم و از آنجا به مغز می رسانند ، تحریك می شود.حساسیت این تراشه را می توان با قوه بیرونی كه به تراشه از طریق دیسكهای مغناطیسی وصل است ، كم و زیاد كرد.

یكی از این بیماران گفت : لحظه سحر آمیزی را تجربه كردم. زمانی كه برای اولین بار تراشه شروع به كار كرد نوری دیدم .

وی افزود : 'می توانم خط مستقیم و منحنی را از نزدیك ببینم اما تشخیص اجسامی كه در فاصله دورتر قرار دارند برایم دشوار تر است. البته هنوز زود است و باید یاد بگیرم كه چگونه از اطلاعاتی كه از تراشه به مغزم می رسد، استفاده كنم.'

'مك لارن ' كسی كه برای اولین بار در بیمارستان چشم آكسفورد این عمل جراحی را انجام داد ، در این مورد گفت : این اولین باری است كه بیماران انگلیسی كه كاملا نابینا بودند قادرمی شوند چیزهایی را ببینند. در پژوهشهای قبلی كه از سلولهای بنیادین و معالجه های دیگر استفاده شده بود بیماران تنها شبحی از نور را می دیدند.

اما 'میلار' نابینای دیگر كه تحت همین عمل جراحی قرار گرفته است به طور غیر منتظره ای توانسته برای اولین بار و پس از 25 سال خوابهای رنگی ببیند.

مك لارن گفت : ممكن است نتیجه خارق العاده نباشد اما برای شخصی كاملا نابینا كه بتواند جهت یابی كند و تشخیص دهد كه در و پنجره یك اتاق كجا قرار دارد كمك زیادی است و مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 2010 یك مرد فنلاندی پس از انجام این عمل جراحی موفق به تشخیص كلمات شد. اما این عمل تنها در آزمایشگاه موفقیت آمیز بود.

تجهیزات پیوند شده به این دو مرد نابینا مستقل از محیط آزمایشگاه قابل استفاده هستند.

دكتر جكسون نیز كه یكی از این تراشه ها را پیوند زده است ، گفت :' این آزمایش در مراحل اولیه قرار دارد اما گامی مهم و هیجان انگیز است. ممكن است در آینده به كسانی كه بر اثر بیماری رتینیت پیگمانتزا بینایی خود را از دست داده اند ، كمك كند.

هر دو جراح تاكید می كنند كه این تراشه برای درمان نیست و جزئی از آزمایشهای بالینی است. قرار است این تراشه به چشم حدود 12 نابینا پیوند زده شود .

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض محققان كشور دستگاهی جدید برای شست و شوی گوش ساختند

محققان كشور دستگاهی جدید برای شست و شوی گوش ساختند

تهران- محققان كشور موفق به تولید دستگاهی برای شست و شوی گوش با استفاده از بخار سرد شدند . با استفاده از این دستگاه هنگام شست و شو درد گوش از بین می رود.

'شیما عوض پور' روئز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر شست شوی گوش به طور معمول با پمپ آب و ساكشن انجام می شود و استفاده از این ها برای بیمار دردناك است و علاوه براین بیمار مجبور است از یك هفته قبل از قطره گلیسرینه برای نرم كردن گوش استفاده كند.

وی افزود: با استفاده از دستگاه اختراع شده ، برای شست و شوی گوش نیازی به استفاده از قطره نیست و این در حالی است كه شست و شوی گوش نیز دردناك نخواهد بود چراكه با استفاده از روش بخار سرد در كمتر از 15 دقیقه گوش كاملا تمیز می شود و نیازی به صرف وقت و هزینه بیشتر برای بیمار نیست.

این مخترع خاطرنشان كرد: در دستگاه اختراع شده به واسطه امواج فراصوت (اولتراسونیك) آب به بخار تبدیل می شود . در این دستگاه دمای آب در تمامی مراحل انجام كار به وسیله دو سنسور كنترل و تنظیم می شود.

به گفته این مخترع با استفاده از این دستگاه احتمال بروز سرگیجه در هنگام شست و شو از بین می رود.علاوه براین ‌حذف درد و استفاده از قطره گلیسیرینه،‌ كاهش 30 دقیقه ای زمان شست و شوی گوش و راحتی كاربر و پزشك از مزایای این دستگاه است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض میزان اندك تستوسترون خطر ابتلا به دیابت را در مردان افزایش می دهد

میزان اندك تستوسترون خطر ابتلا به دیابت را در مردان افزایش می دهد

تهران- مردانی كه میزان هورمون تستوسترون در خون آنها پایین است بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

به گزارش دیلی میل، محققان دانشگاه ادینبورگ دریافته اند سطح پایین تستوسترون با مقاومت به انسولین كه میزان قند خون را كنترل می كند، مرتبط است.

تستوسترون در تمامی بدن وجود دارد و میزان اندك آن با افزایش چاقی -عامل شناخته شده در بروز دیابت نوع دو- مرتبط است.

اما دانشمندان می گویند این مطالعه نشان می دهد حتی اگر توده بدن تحت تاثیر این هورمون قرار نگرفته باشد اما افزایش خطر ابتلا به دیابت همچنان پابرجاست.

'كری مك لینز' هورمون شناس دانشگاه ادینبورگ گفت : مردان دارای سطح پایین تستوسترون احتمالا چاق و در نتیجه مبتلا به دیابت می شوند.این تحقیقات نشان می دهد بدون توجه به وزن فرد، میزان پایین تستوسترون یك عامل خطر مهم برای بروز دیابت در فرد است.

با افزایش سن، میزان تستوسترون در خون مردان كاهش می یابد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نقش كبد در تنظیم ساعت درونی بدن مشخص شد

نقش كبد در تنظیم ساعت درونی بدن مشخص شد

تهران- نتایج جدیدترین مطالعات نشان می دهد كه كبد نقش مهمی را در تنظیم ساعت درونی بدن ایفا می كند.

به گزارش ساینس دیلی، 'كریس لیدل' استاد موسسه 'وست میدمیلینیوم' دانشگاه سیدنی با انجام تحقیقی دریافته است كه گیرنده های شبانه روزی در كبد وجود دارد كه سوخت و ساز چربی بدن را تنظیم می كنند.

وی افزود: زمانی كه در حال سفر بر روی آبها هستید، حتی در نیمه شب نیز از خواب بیدار می شوید و احساس گرسنگی می كنید، همچنین ممكن است در طول روز دچار كاهش انرژی شوید.

به گفته این پژوهشگران كبد نقش مهمی در تنظیم انرژی دارد و تحقیقات امروزی دانش ببیشتری را در زمینه چگونگی فعالیت ژنهای كبد در چرخه شبانه روزی بدن ارایه می دهد .
نتایج این تحقیقات در نشریه نیچر منتشر شده است.

كبد ساعت شبانه روزی، بیدار شدن، اشتها، زمان خواب و ترشح هورمون ها را كنترل می كند.مختل شدن این ساعت موجب می شود افراد دچار چاقی، دیابت و اختلالات سوخت و سازی شوند.

لیدل كه بیش از 10 سال است بر روی ژنهای كبد كار می كند ،گفت : در این تحقیقات نشان داده شد اگرچه این گیرنده ها در بافت های بدن از جمله كبد نقش محیطی ندارند اما مولفه اصلی برای تنظیم ساعت بدن تلقی می شوند.

محققان امیدوارند بتوانند مشكلاتی مانند پای بی قرار و خواب مختل شده را با این كشف درمان كنند و به طور فعال تری به دیگر مشكلات سلامتی نیز بپردازند.

افراد اغلب فكر می كنند ساعت بدن در مغز قرار دارد اما در اصل این ساعت در تمام بافت های بدن است .

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)