بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > سینمای ایران > اخبار سینمای ایران

اخبار سینمای ایران اخبار فیلم و سینمای ایران در این تالار قرار خواهد گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-01-2010
LP Girl آواتار ها
LP Girl LP Girl آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

20 سپاس در 19 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید بيضايي: از تنبلي ماست كه چيزي خلق نمي‌كنيم

بيضايي: از تنبلي ماست كه چيزي خلق نمي‌كنيم

«متاسفانه خلاقيت در ما قطع شده، همچنان كه سيستم توليد در كشور ما مرده است.» بهرام بيضايي كه شامگاه يكشنبه در نشست رونمايي كتاب فيلمنامه‌ «وقتي همه خوابيم» سخن مي‌گفت، در پاسخ به پرسشي درباره هجوم زبان‌هاي بيگانه به زبان فارسي با بيان اين مطلب گفت: تنبلي ماست كه چيزي خلق نمي‌كنيم. زبان‌هاي بيگانه به ما فشار نياورده‌اند و ما امروز زبان را هم مانند برخي ديگر از كالاها به كشورمان وارد مي‌كنيم.

به گزارش فارس، بيضايي در اين مراسم به تشريح كتاب‌هاي در دست نگارش خود پرداخت و با بيان اين مطلب كه قرار بود كتاب «هزار افسان كجاست» 5 سال پيش منتشر شود، گفت: اين كتاب مجوز لازم را كسب نكرد و حدودا 8 ماه طول كشيد كه مجوز بگيرد، به همين خاطر به اين نتيجه رسيدم كه پانويس‌هايم براي خوانندگان متخصص است و اگر خواننده‌اي با اين مطالب آشنا نباشد، برايش قابل درك نخواهد بود. وي ادامه داد: از اين جهت تصميم گرفتم با فرصتي كه دارم، كار را گسترش دهم تا براي هر مخاطبي قابل استفاده باشد. در اين فرصت درگير يك فيلم شدم تا به سرانجام نرسيد و يك تئاتر اجرا كردم.

بيضايي با اشاره به انتشار كتاب ديوان نمايش گفت: جلد اول اين كتاب مربوط به نمايشنامه‌هاي من تا سال 1349 است. به نظرم زماني جلد دوم آن را منتشر خواهم كرد كه تمام اين نمايشنامه‌ها به صورت جداگانه منتشر شده باشد.

وي افزود: برخي از اين نمايشنامه‌ها هنوز به اجرا درنيامده است و در حال حاضر اصراري ندارم بخش دوم كارهايم دربيايد، مگر اين‌كه از انتشار تك‌تك آنها به صورت جداگانه منصرف شويم.
اين كارگردان سينما همچنين درباره انتشار جنگ فيلمنامه‌هايش گفت: 2 دسته فيلمنامه در آثار من وجود دارد؛ آنهايي كه تبديل به فيلم شدند و آنهايي كه هنوز تبديل به فيلم نشده‌اند كه فكر مي‌كنم بهتر است به صورت جداگانه منتشر شوند. مدير انتشارات روشنگران و زنان درباره انتشار كتاب «وقتي همه خوابيم» گفت: ما كتاب فيلمنامه سگ‌كشي را با تصويب منتشر كرديم؛ اما براي انتشار كتاب «وقتي همه خوابيم» دچار اشكالات فني شديم و در مواردي هم دست به تغيير عكس‌ها زديم؛ در نهايت تصميم گرفتيم اين فيلمنامه بدون عكس منتشر شود.
بيضايي در اين جلسه خبر از نگارش 2 نمايشنامه داد و گفت: 2 نمايشنامه تازه نوشته‌ام كه يكي از آنها به زبان ويژه‌اي احتياج داشت كه براي استفاده از اين زبان در نمايشنامه‌ام بايد احاطه كامل به آن پيدا مي‌كردم و اين وقت من را كاملا معطوف به خود كرد.

بهرام بيضايي در پاسخ به سوال يكي از حضار مبني بر اين‌كه چرا كتاب «نمايش در ايران» را گسترش نمي‌دهد، گفت: من دستيار و گروه تحقيق ندارم و بايد از طرفي زندگي‌ام را اداره كنم. اين‌گونه كارها و ادامه روند يك تحقيق نياز به يك گروه پژوهشي دارد كه من حتي در دوره‌اي آن را تجربه كردم؛ ولي به نتيجه و سرانجام نرسيدم. بهرام بيضايي اظهار اميدواري كرد؛ اگر فرصتي فراهم شود كتاب اساطير ايران را منتشر كند.

اين كارگردان و نمايشنامه‌نويس درباره عدم تمايلش به جشنواره‌هاي خارجي گفت: لطفا در اين نشست درباره سينما صحبت نكنيد. بحث اين جلسه سينما نيست. من اصولا اهل مهماني نيستم و بازارياب نيز نيستم. هركس مي‌خواهد فيلم من را به جشنواره‌هاي خارجي ببرد، مختار است؛ اما من را قاطي بازي نكنيد، شما مي‌توانيد آنها را به جشنواره ببريد.
در انتهاي اين مراسم، بهرام بيضايي كتاب «وقتي همه خوابيم» را براي برخي حضار به يادگار امضا كرد.

ژست بي خوابي و منگي واسه من نگير دوباره! كسي كه جلوت نشسته عصبي و لت و پاره!
توي پائيز مجاور، وسطاي ماه آذر، شد قرارمون كه باهم بزنيم به سيم آخر!

Babak Rahnama (New Song) :: Khodaye Man
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)