بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-03-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض بیش از900 هزارنفر در6 سال گذشته از مرگ ناشی از ایدز و سل نجات یافتند

سازمان بهداشت جهانی :

بیش از900 هزارنفر در6 سال گذشته از مرگ ناشی از ایدز و سل نجات یافتند

تهران - سازمان بهداشت جهانی اعلام كرد: افزایش همكاری بین گروه های مبارزه با دو بیماری ایدز و سل در 6 سال گذشته موجب شده است كه 910 هزار نفراز مرگ حتمی نجات یابند.

به گزارش شینهوا، سازمان بهداشت جهانی كه مقر آن در ژنو سوئیس است ، در بیانیه ای اعلام كرد : از آنجا كه ایدز سیستم ایمنی فرد را تضعیف می كند، افراد مبتلا به ایدز بسیار در خطر ابتلا به سل هستند. از سوی دیگر خطر ابتلا به ایدز نیز مبتلایان به سل را تهدید می كند.

از زمانی كه سازمان بهداشت جهانی رهنمود های اولیه ای را در مورد همكاری بین فعالیت های مبارزه با سل و ایدز در سال 2004 ارایه كرده است ، تعداد افراد مبتلا به ایدزی كه برای سل مورد غربالگری قرار گرفتند تقریبا 12 برابر شده است .

این میزان در سال 2005 حدود 200 هزار نفر بود كه در سال 2010 به 3/2 میلیون نفر رسید.

از سوی دیگر آن دسته از بیماران مبتلا به سل كه برای تشخیص ایدز تحت آزمایش قرار گرفتند از 470 هزار مورد به 2/2 میلیون نفر افزایش یافته است.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 03-04-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض داروی ضد سرطان 'پكلی تاكسل ' برای نخستین بار در خاورمیانه تولید شد

داروی ضد سرطان 'پكلی تاكسل ' برای نخستین بار در خاورمیانه تولید شد

تهران - داروی ضد سرطان 'پكلی تاكسل ' برای نخستین بار در خاورمیانه در ایران به تولید انبوه رسید.

به گزارش روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ،داروی تزریقی پكلی تاكسل كه برای انواع سرطان های تخمدان ، پستان ، ریه و پوست كاربرد دارد در حال حاضر در فهرست داروهای وارداتی وزارت بهداشت است كه متاسفانه به دلیل هرینه بالای تهیه این دارو از سوی بیماران مبتلا، مشكلات عدیده ای متوجه خانواده ها شده است.

بر همین اساس با اتولید انبوه 'پكلی تاكسل' كاهش چشمگیر قیمت علاوه بر فراوانی در بازار مصرف و صادرات به كشورهای منطقه را شاهد خواهیم بود.

این دارو برای اولین بار در خاورمیانه توسط شركت سبحان آنكولوژی وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و از شركت های تابعه شركت سرمایه گذاری البرز به تولید انبوه می رسد.

بهره برداری از خط تولید انبوه این دارو، روز دوشنبه و پس از تولید انبوه نانوداروی ضد سرطان وكسوروبیسین لیپوزومال كه در ماه گذشته به بهره برداری رسید.

این دارو كه در چهار دوز 30-100-150-300 میلی گرم تولید می شود، دارای كیفیتی مشابه در نمونه خارجی خود است و صرفه جویی ارزی قابل ملاحظه ای برای كشور به همراه دارد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-05-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نخستین عمل جراحی قلب با استفاده از سلول های بنیادی در مشهد انجام شد

رییس دانشگاه علوم پزشكی مشهد:

نخستین عمل جراحی قلب با استفاده از سلول های بنیادی در مشهد انجام شد

تهران - رییس دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت : نخستین عمل درمان نارسایی قلبی پیشرفته و مزمن با استفاده از سلولهای بنیادی با موفقیت در مشهد انجام شد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشكی مشهد ، دكتر 'محمود شبستری' افزود: در این عمل با استخراج سلولهای بنیادی از مغز استخوان بیمار و ارسال به موسسه رویان تهران در كمتر از 12 ساعت بیمار در یكی از بیمارستان های مشهد مورد عمل جراحی قرار گرفت .

وی خاطرنشان كرد : در این كار تیمی كه به مدت سه ساعت و نیم به طول انجامید سلول های بنیادی با موفقیت در عروق كرونر بیمار تزریق شد . به گزارش گروه درمانی در بیمارستان حال عمومی بیمار رضایت بخش است.

بر اساس این گزارش، سلول بنیادی یا بُن‌یاخته‌ ، یاخته‌های اولیه‌ای هستند كه توانایی تبدیل و تمایز به انواع مختلف سلول‌های دیگر را دارند و از آنها می‌توان در تولید سلول‌ها و نهایتا بافت‌های مختلف دیگر استفاده كرد.

منابع اصلی سلول‌های بنیادی شامل مغز استخوان، بند ناف و جفت است. امروزه استفاده از این سلول‌ها جهت ترمیم بافت‌های آسیب دیده در حال گسترش است. سلول‌های بنیادی پرتوان (چند پتانسیلی) هستند یعنی قابلیت تبدیل به بافت‌های مختلف همچون بافت عصبی، بافت ماهیچه‌ای و بافت پوششی را دارند كه این توانایی محور اصلی توجه به سلول‌های بنیادی است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-06-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض داروهایی كه سلول های بنیادی كبد را تحریك می كند

داروهایی كه سلول های بنیادی كبد را تحریك می كند

تهران - دانشمندان به كمك فناوری سلول بنیادی می توانند سلول های كبدی را در آزمایشگاه تولید كنند و همان آسیبی را كه در حین بیماری كبد رخ می دهد در آنها ایجاد كنند و سپس داروهای بالقوه ای را كه وجود دارد آزمایش كنند تا ببینند كدام یك از این داروها سبب تحریك فرآیند ترمیم در سلول می شود.

از آنجا كه كبد می تواند فقط با بخش اندكی از سلول هایش نیز عملكرد خود را حفظ كند، درمان هایی را می توان طراحی كرد تا حداقل در ابتدا به صورت كمك موقتی به بیماران باشد. به عنوان مثال، اگر دانشمندان بتوانند راهی پیدا كنند تا همان عملكرد كبدی را كه به شدت آسیب دیده است برای مدت طولانی تری حفظ كنند این می تواند برای بیمارانی كه در لیست انتظار پیوند هستند فرصتی را فراهم كند كه تا پیدا شدن یك اهداكننده مناسب كبدی زنده بمانند.

رویكرد خرید زمان می تواند برای هزاران نفر كه در انتظار كبدهای جدید هستند، حیاتی باشد، زیرا زمانی كه كبد از كار می افتد، طول عمر را به جای هفته ها، ماهها یا سالها، با روزها باید اندازه گیری كرد.

آزمایشگاه های مختلف در حال بررسی راه های مختلف كشت سلول های كبدی، از سلول های بنیادی جنینی، مزانشیمی و كبدی هستند ولی تا به امروز نتایجی كه از تلاش ها برای بازگرداندن عملكرد كبد توسط پیوند سلول ها به دست آمده بسیار مختلف است.

این مورد در سایر حوزه های تحقیق سلول بنیادی نیز صادق است. خیلی زود است برای اینكه با اطمینان گفته شود چه روش های درمانی می تواند به روش بی خطر و موثر تبدیل شود. از آنجا كه هنوز كارهای بسیار زیادی برای انجام باقی مانده است، ابداع روش های درمانی قابل اطمینان برای انسان ها احتمالا سال ها به طول خواهد انجامید

.
استفاده از سلول های بنیادی برای تولید بافت كبدی جدید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیان ،اگر دانشمندان بتوانند به شكل قابل اطمینانی مقادیر كافی بافت كبدی را در آزمایشگاه تولید كنند، آنها می توانند بافت های مذكور را به كبد آسیب دیده پیوند بزنند. بافت جدید قادر خواهد بود عملكرد بخش آسیب دیده كبد را به عهده بگیرد یا احتمالا قسمتی از عملكرد های ناحیه آسیب دیده را به آن برگرداند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-06-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خطر بیش فعالی در كمین كودكان مبتلا به خرخر شبانه

خطر بیش فعالی در كمین كودكان مبتلا به خرخر شبانه

تهران- پژوهشگران می گویند خرخر و ایست تنفسی كودكان در خواب ممكن است در آینده به بیش فعالی رفتاری منجر شود.

به گزارش اكسپرس دیلی، كودكانی كه خرخر می كنند یا در طول شب از اختلالات تنفسی رنج می برند، ممكن است در آینده دچار مشكلات رفتاری شوند.

در این مطالعه دانشمندان عادات خواب و رفتارهای 11 هزار كودك انگلیسی را بررسی كردند.

دكتر 'كارن بونوك'، سرپرست تیم پژوهشی گفت كه اختلالات در خواب می تواند موانعی در پرورش مغز كودكان ایجاد كند.

بر اساس ارزیابی های صورت گرفته از هر ده كودك یك نفر به طور مداوم در طول خواب شب خرخر می كند و حدود 2 تا 4 درصد از ایست تنفسی در خواب رنج می برند.

معمولا بزرگی لوزه ها و لوزه سوم از عوامل اختلالات تنفسی در طول خواب شبانه برشمرده می شوند.

این اختلالات در بزرگسالان منجر به خستگی مفرط در طول روز می شود و در بعضی از مطالعات نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینكه در كودكان ممكن است منجر به اختلال‌ 'كم‌ توجهی‌ ـ بیش‌ فعالی'‌ شود.

اختلال كم توجهی - بیش فعالی یك‌ نوع‌ رفتار خاص‌ در كودكان‌ است به‌ طوری‌ كه‌ این‌ گروه از كودكان‌ تنها می‌توانند برای‌ مدت‌ كوتاهی‌ روی‌ یك‌ موضوع‌ خاص‌ تمركز كنند و‌ گاهی‌ حركات‌ و رفتار كنترل‌ نشده‌ای‌ را به‌ طور ناگهانی‌ از خود بروز می‌دهند.

اما تحقیقات اخیر به اندازه كافی گسترده بوده و به همین دلیل نتایج شفاف تری را در بر داشته است.

در ابتدای این تحقیقات، به والدین پرسشنامه ای داده شد تا بتوانند به مدت شش یا هفت سال، میزان خرناس كشیدن یا ایست تنفسی فرزندانشان در خواب را در آن ثبت و آن را با ارزیابی های خود از رفتار كودكان مقایسه كنند.

دكتر 'بونوك' از كالج پزشكی 'آلبرت اینشتین' در دانشگاه 'یشیوا' در نیویورك گفت كودكانی كه در حین خواب دچار اختلالات تنفسی می شوند، بین 40 تا 100 درصد امكان دارد تا سن هفت سالگی دچار 'مشكلات رفتاری عصبی' می شوند.

به عقیده او مشكلات تنفسی در حین خواب از چند طریق موجب مشكلات رفتاری می شود. هنگامی كه تنفس متوقف می شود، اكسیژن كافی به مغز نمی رسد كه این به نوبه خود 'روند ترمیم و بازسازی' خواب را مختل كرده و موجب عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز می شود.

وی گفت: تا به حال به شواهد محكمی مبنی بر اینكه اختلالات تنفسی در طول خواب منجر به مشكلات رفتاری نظیر پیش فعالی شود، دست پیدا نكرده بودیم. اما این تحقیقات به وضوح نشان می دهد كه نه تنها علایم مشكلات تنفسی پیش از اختلالات رفتاری خود را نشان می دهد بلكه شدیدا باعث بروز این اختلالات نیز می شود'

'ماریان دیوی'، كارشناس اختلالات تنفسی كودكان می گوید: اینگونه مشكلات در كودكان اغلب به عنوان دلیلی برای بروز مشكلات رفتاری شناخته نمی شود.

وی افزود: والدین معمولا ارتباط این دو را تشخیص نمی دهند و هنگامی كه این علایم را به پزشك عمومی گزارش می دهند، برچسب اختلال‌ كم‌ توجهی‌ ـ بیش‌ فعالی‌ به آنها داده می شود.

گاهی اوقات پزشك برای درمان كم خوابی كودكان دارو تجویز می كند.

این تحقیقات كه در نشریه آمریكایی 'طب كودكان ' منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-06-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض بروز اگزما و مشكلات پوستی از عوارض استفاده از مواد شوینده است

عضو مركز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشكی مشهد:

بروز اگزما و مشكلات پوستی از عوارض استفاده از مواد شوینده است

تهران - عضو مركز تحقیقات پوست و سالك دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت :بروز اگزما و مشكلات پوستی از عوارض تماس مكرر پوست با مواد شوینده است كه در ایام خانه تكانی ایجاد می شود .

به گزارش دانشگاه علوم پزشكی مشهد، دكتر محمد جواد یزدان پناه افزود :بسیاری از خانم ها در ایام خانه تكانی نسب به تماس پوست با مواد شوینده اعم از سفید كننده ، شامپو فرش و لكه بر بی توجه هستند این در حالی كه محافظت نكردن از پوست دست موجب بروز التهاب ،خشكی پوست ، اگزما و یا درماتیت می شود .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد خاطر نشان كرد : استفاده از دستكش مناسب، نخستین راه پیشگیری از بروز عوارض پوستی در ایام خانه تكانی به شمار می رود و بهتر است خانم ها قبل از شروع خانه تكانی دستكش تهیه كنند و به هنگام كار حتما آن را بپوشند.

به گفته وی استفاده از دستكش درهنگام كار با شوینده ها ضروری است و باید خانم ها به استفاده از آن عادت كنند.خانم ها باید پس از اتمام كار حتما پوست خود را با استفاده از كرم های مرطوب كننده با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی محافظت كنند .

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-06-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تازه ترین روش های نوین درمان ناباروری در تبریز ارایه می شود

تازه ترین روش های نوین درمان ناباروری در تبریز ارایه می شود

تهران - دبیر علمی سومین كنگره بین المللی و هجدهمین كنگره سراسری باروری و ناباروری ایران گفت: تازه ترین روش های نوین درمان باروری با حضور میهمانان خارجی ، محققان و اساتید برجسته ایرانی در تبریز تبادل افكار خواهند داشت .

دكتر صدیقه عبدالهی فر در گفت و گو با خبرنگار علمی افزود : در حال حاضر حدود 15 درصد از زوجین ایرانی نابارور هستند كه با روش های كمك باروری می توانند صاحب فرزند شوند.

وی با اشاره به اینكه در ایران از هر هفت مورد ازدواج یك مورد نابارور هستند اظهار داشت : البته وضعیت ناباوری در ایران همانند جهان است و تفاوت چندانی ندارد به طوری كه در سراسر دنیا نیز حدود 15 درصد از زوجین نابارورند.

متخصص زنان و زایمان و مامایی اضافه كرد : در مجموع درمان زوجین نابارور مثبت است و تقریبا با روش های نوینی كه در علم پزشكی وجود دارد می توانند بچه دارشوند و هرچه سن زوجین پایین تر باسد درمان نتیجه بخش تر است .

وی از برگزاری سومین كنگره بین المللی و هجدهمین كنگره سراسری باروری و ناباروری ایران در 30 فروردین در سال91 در تبریر خبر دادو گفت : در این كنگره آخرین اطلاعات علمی و روش های درمان ناباوری به متخصصان زنان و زایمان ارایه می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تبریز افزود : سخنران كلیدی این كنگره توسط میمهانان خارجی چون 'پروفسور متلر از آلمان ، پروفشور كویل اسپانیا ، بن خلیفه از فرانسه ، مكارتو از استرالیا و همچنین از كشورهای آمریكا ، كانادا ، تركیه ،عراق ارایه خواهند شد .

عبدالهی فر خاطر نشان كرد : برای این كنگره علمی 550 مقاله به دبیرخانه ارسال شده است كه حدود 50 تا 60 مقاله به صورت سخنرانی مطالب علمی خود رادر خصوص بارور سازی خارج از بدن ، آی وی اف ، و روش های كمك باروری بیان خواهندداشت .

وی از ارایه جراحی زنده در این كنگره خبر دادو گفت : دراین كنگره جراحی زنده مرتبط با باروری و ناباروری به صورت لاپاراسكوپی با فناوری مدرن جهانی ارایه می شود و كارگاه های عملی نشان داده خواهد شد .

عبدالهی فر اظهار داشت : ایران از نظر وضعیت علم ناباوری از كشورهای منطقه پیشرفته تر است به طوری كه در حال حاضر برای درمان نازایی و ناباوری از كشورهای همسایه مانند عراق ، تركیه ، آذربایجان ، افغانستان كشورهای عربی وغیره به ایران عزیمت می كنند .

سومین كنگره بین المللی و هجدهمین كنگره سراسری باروری و ناباروری ایران از 30 فروردین 91 به مدت سه روز در تبریز برگزار می شود.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 03-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض آغاز فاز انسانی آزمایش واكسن ایدز بر روی انسان

آغاز فاز انسانی آزمایش واكسن ایدز بر روی انسان

تهران- پژوهشگران زیست فناور كوبایی كه موفق شدند واكسن ضد ایدز جدیدی را بر روی موش ها آزمایش كنند، در آستانه آزمایش این واكسن بر روی انسانها هستند.

به گزارش دیلی میل، 'انریكو ایگاسیاس' مجری این طرح گفت: این واكسن ایدز جدید در حال حاضر با موفقیت بر روی موش ها آزمایش شده است و اكنون در حال آماده سازی فاز بسیار كوچك و به شدت كنترل شده این واكسن بر روی انسان های مبتلا به ایدز هستیم.

وی كه سرپرست گروه سازنده این واكسن در مركز مهندسی ژنتیك و زیست فناوری كوباست این خبر را در كنفرانس بین المللی Biotech 2012 هاوانا كه از روز دوشنبه در این كشور آغاز شده است اعلام كرد.

وی افزود: این واكسن كه TERAVAC-HIV-1 نام دارد از پروتئین های نوتركیبی به منظور ایجاد واكنش سلولی به ویروس ایدز تولید شده است.

كوبا سالانه بیش از 200 میلیون دلار برای اجرای برنامه های پیشگیری و درمان ایدز صرف می كند.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 03-07-2012
sharareh1 آواتار ها
sharareh1 sharareh1 آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,827

1,432 سپاس در 313 نوشته ایشان در یکماه اخیر

امیدوارم موفقیت امیز باشه اما به نظر من داروش رو کشف نکنند بهتره حدااقل ترس الان مانعی واسه خیلی چیزاست
قدیمی 03-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض درمان قرنیه آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی

درمان قرنیه آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی

تهران- دانشمندان اعلام كردند كه به زودی می توان از سلول های بنیادی برای درمان قرنیه های آسیب دیده استفاده كرد.

به گزارش ساینس دیلی ، گروهی از محققان آكادمی 'ساهلگرنسكا' دانشگاه گوتنبرگ در سوئد با انجام مطالعه ای درصدد تولید قرنیه های كشت داده شده از سلول های بنیادی هستند .تولید این قرنیه ها در آینده نیاز به اهدا كننده قرنیه را برطرف می كنند.

قرنیه بخش شفاف جلویی چشم است كه عنبیه، مردمك و اتاق قدامی چشم را می پوشاند.

قرنیه در مجموع به همراه عدسی چشم ، نور را می شكند به طوری كه قرنیه تقریبا دو سوم كل قدرت بصری چشم به شمار می رود.

در این مطالعه دانشمندان از قرنیه های معیوبی كه از درمانگاه چشم پزشكی بیمارستان دانشگاهی 'ساهلگرنسكا' به دست آورده بودند، استفاده كردند.

نتایج مطالعه آنان نشان داد كه چگونه می توان بعد از 16 روز از سلول های بنیادی انسانی ، سلول های اپیتلیالی به صورت كشت در محیط آزمایشگاه تولید كرد و پس از 6 روز دیگر آن را بر روی قرنیه كشت داد.

سلول های اپیتلیالی شفافیت قرنیه چشم را نگاه می دارند.

تاكنون آزمایش های مشابه دیگری بر روی حیوانات نیز انجام شده است اما این اولین بار است كه سلول های بنیادی بر روی قرنیه آسیب دیده انسان رشد داده شده است.

این بدان معنی است كه محققان اولین گام در جهت استفاده از سلول های بنیادی را برای درمان قرنیه های آسیب دیده برداشته اند.

این یافته ها در شماره آخرنشریه Acta Ophthalmologica منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)